جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 آيا مي دانيد؟ 

 الهام از مگس انگلي براي ساخت سمعک

دانشمندان اميدوارند که با کمک مکانيسم شنوايي در گونه‌اي مگس بتوانند نسل بعدي حسگرهاي شنوايي را ابداع کنند.

به گزارش آنا به نقل از UPI، محققان بر اين باورند «Ormia ochracea«، مگس زرد رنگ و کوچکي که شب‌ها پرواز مي‌کند و بومي مکزيک و آمريکاي جنوبي است، قدرتمندترين حس شنوايي جهت‌دار را در ميان حيوانات دارد.

گوش اين گونه مگس‌ها به حدي قدرتمند است که دانشمندان اميدوارند با الهام از آن بتوانند نسل جديد سمعک‌ها را توليد کنند. اما با وجود اين، محققان معتقدند که به رغم قوي بودن شنوايي اين مگس‌ها، مکانيسم شنوايي آنها محدوديت‌هايي نيز دارد.

محققان دانشگاه تورنتو معتقدند اين مگس‌ها گوش‌هاي بسيار تخصصي‌شده‌اي دارند که دقيق‌ترين شنوايي جهت‌دار را در ميان ساير حيوانات از آن خود کرده است. مکانيسمي که باعث مي‌شود شنوايي آنها به طور استثنايي کار کند، دانشمندان را بر آن داشته تا با الهام از آن، در توليد فناوري‌هاي مختلفي از آن استفاده کنند، مانند ميکروفون‌هاي کوچک جهت‌دار که از آنها در توليد سمعک استفاده مي‌شود.

گوش‌هاي اين مگس برخلاف گوش بيشتر حيوانات به يکديگر متصل است. يک جفت پرده گوش از طريق مفصلي خم‌شو به هم متصل شده‌اند. زماني که يکي از پرده‌ها با صدا تحريک مي‌شود، ارتعاشات ايجاد شده در امتداد پرده دوم هم حرکت و آن را نيز مرتعش مي‌کند. اين زمان تأخير ايجاد شده به مگس در تشخيص جهت صدا کمک مي‌کند.

اين توانايي قابل ملاحظه به مگس کمک مي‌کند تا صداهاي جيرجيرک‌هاي نر را جهت‌يابي کند. مگس Ormia ochracea نوعي انگل است. انواع ماده، تخم‌هاي خود را در بدن جيرجيرک ها پنهان مي‌کنند. لارو اين مگس، جيرجيرک را زنده‌زنده مي‌خورد تا رشد کند.

از نظر مهندسان علم شنوايي، اين مکانيسم که شنوايي مگس Ormia ochracea را بي‌نظير کرده است، نمي‌توان به راحتي به فناوري جديدي ترجمه کرد. يکي از چالش‌هاي مهمي که مهندسان هنگام ساخت سمعک‌هاي پيشرفته با آن مواجهند، مشکل «اثر مهماني شبانه» است.

در واقع، اثر مهماني شبانه، پديده‌اي در روان‌شناسي و شنوايي‌شناسي است به طوري که فرد مي‌تواند توجه شنوايي خود را به يک محرک خاص معطوف کند و ديگر محرک‌ها را فيلتر کند، همانطور که فرد در يک مهماني شلوغ مي‌تواند با شخص ديگر گفت‌وگو کند و به بقيه صداهاي مزاحم توجهي نکند.

محققان به دنبال آن هستند که چگونه مي‌‌توان سمعکي طراحي کرد که صداي هدف و مورد نظر را در محيطي شلوغ جدا کند. در انسان‌ها، مغز و سيستم شنوايي با هم کار مي‌کنند تا بتوانند توجه را به سمت صداهاي موضعي جلب کنند. به اين توانايي، «انتشار فضايي به منظور پوشش» اطلاق مي‌شود.

گوش‌هاي مگس Ormia ochracea عملکرد انتشار فضايي به منظور پوشش را انجام نمي‌دهند. تست‌هاي آزمايشگاهي نشان مي‌دهند که اين مگس را مي‌توان با ايجاد اختلال در صداهاي اطراف، از هدف مورد نظر دور کرد.

صداي انحرافي که بيشتر يک‌طرفه است، با مسدود کردن ارسال سيگنال به آن گوش، نوعي توهم شنيداري ايجاد مي‌کند. چنين اتفاقي، مگس را گيج مي‌کند که سيگنال ارسالي از کدام نقطه فرستاده مي‌شود بنابراين، با اين کار مي‌توان مگس را از صداي واقعي جيرجيرک دور کرد.

اين گونه مگس‌ها دقت بسيار بالايي دارند که قادر به شناسايي صداي جيرجيرک است اما پرداخت هزينه آن، تمرکز روي مجموعه‌اي از اطلاعات محدود است.

بالن هوشمند که صورت افراد را رديابي مي کند

محققان نوعي بالن کوچک اتوماتيک ساخته اند که قابليت رديابي دست ها و صورت را دارد.به گزارش مهر به نقل از نيواطلس، اين بالن کوچک چارچوبي گوندولا مانند و دوربيني کوچک دارد که به بالن متصل هستند.محققان معتقدند اين بالن کوچک با قابليت رديابي دست ها و صورت افراد، براي خريد در فروشگاه هاي بزرگ مناسب است زيرا مي تواند باانسان ها ارتباط برقرار کند و آنها را به سمت مکان موردنظرشان در فروشگاه هدايت کند.

محققان موسسه فناوري جورجيا اين روبات را ساخته اند. به گفته آنان به دليل قابليت رديابي صورت و دست ها در اين دستگاه، مي توان با استفاده از حرکات، بالن را هدايت کنند.

اين ماشين اطلاعاتي درباره اپراتور خود جمع آوري مي کند. مانند نگاه هاي ترديد آميز و خنده هاي مشتاقانه.

هدف دانشمندان از ساخت اين دستگاه درک بهتر از شيوه برقراري ارتباط ميان مردم و روبات هاي پرنده است.شکل دايره مانند بالن سبب مي شود کنترل آن از راه دور کمي مشکل باشد اما اين دستگاه ها مي توانند سريع جهت خود را تغيير دهند.

محققان معتقدند اين بالن کوچک مي تواند در آينده نقش مهمي در زندگي افراد داشته باشد البته مشروط برآنکه سازندگان آن بتوانند دقيقا مشخص کنند کاربران چه مي خواهند و عکس العمل آنان نسبت به يک روبات پرنده چه خواهد بود.

اين روبات ها مي توانند هنگا م ورود مشتريان به فروشگاه ها به آنان خوشامد بگويند و در يافتن وسايل مورد نياز به آنها کمک کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته