جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

  منتظرعلائم قاتل خاموش نباشيد 

 
فشارخون بالا يکي از مهم ترين بيماري هاي غير واگير است وبه سن افراد مربوط نمي شود.بي علامتي، مهم ترين مانع در تشخيص اين بيماري است. به طوري که از بيماري فشارخون بالا به «قاتل خاموش » نام برده مي شود.به گزارش ايرنا، فشار خون بالا يا پرفشاري خون يک بيماري مزمن است که در آن فشار خون در شريان‌ها بالا مي‌رود. سردرد، خواب آلودگي، سردرگمي و کما از مهمترين علائم اين بيماري است.

اين بيماري، سن، جنس، شغل و تحصيلات نمي شناسد و مي تواند همه اقشار جامعه را در معرض خطر قرار دهد و مردم نبايد منتظر علائم اين بيماري باشند.

27 ماه ارديبهشت مصادف با 17 مي، روزجهاني فشارخون بالا نامگذاري شده و شعاري که براي اين روز تعيين شده عبارتند از 'از فشار خون خود مطلع باشيم' است.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پرشکي تهران در اين خصوص به خبرنگار علمي ايرنا گفت: فشارخون بالا در بيشتر موارد تظاهري ندارد اما عارضه اي است که دستگاه هاي مختلف بدن در اثر آن آسيب مي بيند.

سيد منصور گتميري اظهار کرد: فشارخون به قاتل خاموش مشهور است و در 80 تا 90 درصد موارد فشار خون هيچ تظاهري ندارد و به همين دليل خطرات بيماري چند برابر است.

وي بيان کرد: اگر منتظر علائم بيماري شويم، زماني متوجه فشارخون بالا خواهيم شد که بيماري به ارگان هاي حياتي بدن مانند قلب، مغز، کليه و چشم آسيب مي زند.

گتميري با اشاره به اينکه فشار خون در بروزسکته هاي مغزي، سکته قلبي و نارسايي قلبي و نابينايي، جزء مهمترين عوامل است، گفت: در نارسايي کليه بعد از ديابت ، فشارخون بالا از مهمترين عوامل است. اگر منتظر علامت بيماري باشيم، شايد کمتر از 5 درصد بتوان آن را تشخيص داد.

وي به مردم به خصوص افراد با سنين بالا توصيه کرد حتماً فشارخون خود را چک کنند و حتي در صورت طبيعي بودن هم حداقل هر دو سال، يکبار فشارخون چک شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در خيلي مواقع افراد فشار خون 16 و حتي بالاتر دارند ولي چون هيچ علامتي مشاهده نمي کنند به فکر درمان بيماري هم نيستند.

گتميري با اشاره به اينکه فشارخون بالا درمان پذير است، گفت: اگر بموقع اين بيماري را تشخيص دهيم با چند کار ساده مي توان آن را کنترل يا درمان کرد و حتي در بسياري موارد يا نياز به مصرف دارو هم نبوده يا با مقادير کم دارو اين بيماري درمان مي شود.

وي اظهار کرد:با اقداماتي مانند کاهش مصرف نمک، کاهش وزن، افزايش مصرف لبنيات کم چرب، افزايش مصرف سبزيجات و ميوه، قطع مصرف سيگار و غذاهاي کم چرب مي توان تا حد زيادي اين بيماري را کاهش داد.

فوق تخصص کليه بيان کرد: باغذاهاي پرپتاسيم مانند سبزيجات و ميوه هاي تازه و پرکلسيم همچون لبنيات کم چرب و غذاهاي کم نمک مي تواند بدون مصرف دارو فشارخون را کاهش داد.معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پرشکي تهران گفت: حتي در افرادي که مجبور به مصرف دارو هستند با انجام اين اقدامات مصرف دارو کم مي شود.وي به مصرف بيش از حد مجاز نمک در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در ايران حدود 2.5 برابر مصرف مجاز نمک استفاده مي شود. نمک در غذا اعم از خانگي و فرآوري شده بايد کاهش يابد.

گتميري با اشاره به اينکه چاقي در کشور روبه افزايش است، گفت: اثبات شده که با کاهش 5 تا 10 کيلوگرم در افراد داراي اضافه وزن، فشارخون يک تا 1.5 سانتي متر جيوه بدون مصرف دارو ، کاهش مي يابد.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: مطالعات وسيع نشان داده که ورزش در هفته سه تا 5 روز به مدت 30 تا 50 دقيقه مي تواند فشار خون را کاهش دهد.

وي با اشاره به اينکه در اغلب خانواده هاي ايراني فشار خون بالا وجود دارد، گفت: حدود 25 تا 30 درصد ايراني ها به فشارخون بالا مبتلا هستند که متاسفانه خيلي از آنان از بيماري خود بي اطلاع هستند.

گتميري اعلام کرد که براساس اين آمار، بطور متوسط از هر 10 نفر 2 تا 3 نفر به اين بيماري مبتلا هستند و در نتيجه فشارخون مشکلي است که اغلب خانواده ها با آن درگير هستند و به نظر مي رسد هيچ خانواده از فشار خون در امان نيست.

وي با اشاره به اينکه با افزايش سن فشارخون بيشتر مي شود، گفت: فشارخون از بيماري هايي است که هرچه سن بالاتر مي رود درصد شيوع اش بيشتر مي شود.گتميري گفت: اين بيماري سن، جنس، شغل و سطح تحصيلات نمي شناسد و همه اقشار جامعه در معرص خطر ابتلا به اين بيماري هستند


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته