جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 خبرپزشكي 

 محققان دريافتند؛

سيگار الکترونيکي ريسک ابتلا به سرطان مثانه را افزايش مي دهد

درحاليکه بسياري معتقدند بخار الکتريکي نسبت به دود سيگار خطري ندارد اما تحقيقات نشان مي دهد هم سيگارهاي الکترونيکي و هم سيگارهاي سنتي با افزايش ريسک سرطان مثانه همراه هستند.

به گزارش مهر، بيشتر نيکوتين استنشاق شده در ادرار دفع مي شود. در اين مطالعه، محققان مرکز سرطان واندربيلت کاروليناي شمالي، ادرار افراد مصرف کننده سيگار الکترونيکي را با ادرار افراد غيرسيگاري مقايسه کردند.

محققان 5 ماده شيميايي که موجب سرطان مثانه شده و ممکن است در مايع سيگارهاي الکترونيکي هم وجود داشته باشد بررسي کردند.

آزمايش 92 درصد مصرف کنندگان سيگار الکترونيکي در مورد دو ماده شيميايي از 5 ماده شيميايي مثبت بود. به گفته محققان، آزمايشات بيشتري براي بررسي ارتباط بين سيگارهاي الکترونيکي و سرطان مثانه وجود دارد.

در مطالعه دوم، محققان تاثير نيکوتين و ترکيبات شيميايي آن را که شامل نيتروسامين ها و فرمالدئيد است بر روي ترميم DNA در رشته هاي سلولي مثانه بررسي کردند.محققان دريافتند سيگارهاي الکترونيکي با آسيب به بافت مثانه موجب ايجاد سرطان مي شوند. يافته ها همچنين نشان داد نيکوتين، نيتروسامين و فرمالدئيد منجر به صدمه به بافت شده و در عين حال مانع از ترميم DNA مي شود و در نتيجه ريسک سرطان افزايش مي يابد.محققان عنوان مي کنند حتي کاهش تعداد سيگارهاي مصرفي هم مي تواند موجب افزايش مدت زنده ماندن بيماران مبتلا به سرطان مثانه شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته