جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 وزير نفت خبر داد:
 چهار برابر شدن برداشت از ميادين نفتي مشترک با عراق 

 
وزير نفت از چهار برابر شدن برداشت نفت از ميادين مشترک نفتي با عراق در سه و نيم سال گذشته خبر داد.به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه گفت: توليد گاز ايران در ميدان گازي پارس جنوبي در سال 91، 240 ميليون متر مکعب در روز بود و قطر بيش از 2.3 برابر در اين ميدان مشترک گاز توليد مي کرد، ما در عرض سه سال و نيم به لطف خداوند و در اوج تحريم‌ها توانستيم توليد گاز در پارس جنوبي را از 240 ميليون مترمکعب در روز به بيش از 540 ميليون مترمکعب در روز برسانيم.

وي افزود: برداشت گاز ما از پارس جنوبي پيش از دولت يازدهم، کمتر از نصف حجم برداشت قطر بود، اما هم اکنون با واد مدار کردن 11 فاز پارس جنوبي که توسعه هر فاز آن به پنج تا 6 ميليارد دلار هزينه نياز دارد، توانستيم توليد گاز خود را به قطر برسانيم.

زنگنه تصريح کرد: برداشت نفت خام ايران از ميدان‌هاي مشترک با عراق در سال 91 روزانه حدود 70 هزار بشکه بود که ما با تلاش زياد و افزايش چهار برابري اين مقدار را به 280 هزار بشکه رسانديم.

وي عنوان کرد: صادرات نفت خام ايران در زمان آغاز به کار دولت يازدهم، روزانه يک ميليون و 200 هزار بشکه بود، ما توانستيم پس از برجام به لطف الهي در چهار ماه پاياني سال 95 اين مقدار را به دو ميليون و 800 هزار بشکه در روز برسانيم.

جزئيات تشکيل تيم مذاکراتي ايران و عراق

اين در حالي است که ،مدير امور فني شرکت نفت مناطق مرکزي ايران با اشاره به تشکيل کميته فني ايران و عراق براي توسعه ميادين مشترک اظهار کرد: اگر عراقي ها ipc را به عنوان يک قرارداد بين المللي بپذيرند ممکن است توسعه ميادين مشترک با اين کشور در قالب ipc باشد.

احمد رجبي ، با بيان اينکه مذاکره با عراق به دليل بحران داعش حدود چهار سال قبل متوقف شده بود، افزود: قرار است فعاليت تيم مذاکراتي مجددا از سر گرفته شود. ابتدا بايد با عراق در مورد ميداني به جمع بندي برسيم بعد تصميم بگيريم که براي توسعه ميدان مورد نظر از شرکت‌هاي خارجي استفاده کنيم يا خودمان ميدان را توسعه دهيم.

وي به اين سوال که آيا ممکن است توسعه ميادين مشترک با عراق در قالب IPC صورت گيرد، پاسخ داد: اگر عراقي ها ipc را به عنوان يک قرارداد بين المللي بپذيرند ممکن است توسعه ميادين مشترک با اين کشور در قالب ipc باشد.مدير امور فني شرکت نفت مناطق مرکزي ايران درمورد تاثير تغيير دولت بر روند اين مذاکرات توضيح داد: سياست در روند اينچنين مذاکرات تاثير دارد اما هر دولتي روي کار بيايد، اگر بخواهد منافع ملي را حفظ کند بايد اين موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

احتمال آغاز صادرات گاز به عراق از هفته آينده

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران از احتمال آغاز صادرات گاز به عراق از هفته آينده خبر داد.

حميدرضا عراقي از اعزام تيم ايراني به عراق براي انجام مذاکرات نهايي به منظور آغاز فرآيند صادرات گاز به عراق خبر داد و گفت: امروز تيم ايراني به کشور عراق اعزام شدند تا فردا مذاکرات را براي باز کردن ال‌سي در عراق آغاز کنند. در اين مذاکرات TBI عراق هم حضور دارد.

وي به اين سوال که چنانچه مذاکرات به نتيجه برسد و عراق ال‌سي خود را باز کند صادرات گاز به عراق چه زماني آغاز مي‌شود، پاسخ داد: ايران آمادگي صادرات را دارد و چنانچه مذاکرات فردا به نتيجه برسد احتمالاصادرات از هفته آينده آغاز خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته