جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 تغيير نگرش به فرزند، عامل گرايش به تک فرزندي 

 
يک پژوهشگر خانواده، عواملي مانند تاخير سن ازدواج و تغيير سبک زندگي را در فرزندآوري و رواج تک فرزندي موثر دانست.به گزارش ايسنا، طيبه ميرزا اسکندري در يک برنامه راديويي با بيان اينکه در موضوعي مانند تک فرزندي به مجموعه عواملي قائل هستيم، گفت: اين عوامل فردي، ميان فردي، خانوادگي و اجتماعي است. آن چيزي که از لحاظ اجتماعي قابل توجه است، عواملي مانند تاخير سن ازدواج و تغيير سبک زندگي دخيل هستند.

وي تصريح کرد: در حقيقت عوامل ذکر شده، موضوعي مانند فرزند دار شدن را تحت تاثير مي گذارد. اگر بخواهيم براي اين مسئله فکري کنيم، براي عوامل بايد راه حلي در نظر بگيريم زيرا اين عوامل مسبب مسئله‌اي مانند تک فرزندي هستند.

اين پژوهشگر خانواده با اشاره به تاخير سن ازدواج، عنوان کرد: اگر اين طرز فکر که جوانان ازدواج را در سن بالا انجام دهند ايجاد کنيم، آنها نيز طبيعتا به اين نتيجه مي رسند که تک فرزندي امري مطلوب است زيرا نوع نگاهي که به زندگي ايجاد مي شود، از عدم مسئوليت پذيري و طلب راحتي نشات مي گيرد.

به گزارش ايسنا دکتر حسين مروتي ،پژوهشگر حوزه فرزندآوري و بحران جمعيت نيز در اين برنامه راديويي با بيان اينکه تک فرزندي در اقشار مختلف، عوامل متعددي دارد، اظهار کرد: در اقشاري که وضع مالي مناسبي دارند، علت تک فرزندي فرد گرايي و خودخواهي است که البته اين مسئله در نهايت دامن گير خودشان خواهد شد.وي افزود: اقشاري که فقير هستند کمتر تک فرزندي را شاهد هستيم اما گرايش به تک فرزندي در اين قشر از افراد، ناشي از مشکلات اقتصادي است که امان يکسري از اقشار مردم را بريده است. البته اين مشکل اقتصادي ناشي از نبود ثروت نيست، بلکه ناشي از بي عدالتي است.

اين پژوهشگر حوزه فرزندآوري و بحران جمعيت، تغيير نگرش به فرزند را عامل اصلي کل جامعه در گرايش به تک فرزندي دانست و عنوان کرد: در حال حاضر عبارت‌هايي در فرهنگ کشور ساخته شده است که پيش از اين وجود نداشته است؛ به عنوان مثال بارداري ناخواسته يکي از اين عبارت ها است. در فرهنگ اصيل ايراني و اسلامي، فرزند نعمت تلقي مي شد و هر چه هم بيشتر بود آن را بهتر مي دانستند اما امروز "نغمت" يعني بدبختي تلقي مي شود.وي ادامه داد: براي سال ها کار فرهنگي در زمينه تک فرزندي در ايران انجام شده و اين مسئله در گرايش هاي امروز مردم به تک فرزندي بسيار مهم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته