جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/03/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5568

  جي‌پي‌اس مغز شناسايي شد 

 يک گروه بين‌المللي از محققان به رهبري پژوهشگران دانشگاه آمستردام موفق به کشف نوروني (سلول عصبي) شده‌اند که نقش آن مانند جي‌پي‌اس است.

به گزارش ايرنا از نيچر، روزانه ميليارد ها نفر در سراسر جهان به راحتي محل کار، منزل يا دانشگاه را مسيريابي مي‌کنند و به مقصد مي‌رسند. قسمت اعظم اين توانايي به صورت ناخوداگاه و توسط مغز انجام مي‌شود.قابليت مسيريابي و ارزيابي محيط مربوط به يک منطقه شبيه به اسب دريايي در هيپوکامپوس مغز و در لوب تمپورال است.

مطالعات جديد نشان مي‌دهد مکانيسم دقيق مسيريابي و ناوبري مغز، متشکل از سلول‌هاي مکاني هيپوکامپوس است که فعاليت الکتريکي آن برمبناي موقعيت مکاني فرد، کم و زياد مي‌شود. محققان با استفاده از نمونه هاي حيواني نحوه رمز گشايي دانش محيطي و مسيريابي مغز را بررسي کردند. محققان يک معماي مسيريابي براي موش‌ها طرح کردند و در حين آزمايش، فعاليت الکتريکي مغز آنان را با ابزار پيشرفته بررسي کردند. به طور همزمان فعاليت نورون‌هاي هيپوکامپوس، قشر پريرهينال (واقع در لوب تمپورال) و دو منطقه حسي ديگر اندازه‌گيري شد.

اين مطالعه نشان مي‌دهد تفاوت چشمگيري هنگام حل معماي مسيريابي در قشرپريرهينال وبخش هاي ديگر مغز وجود دارد. اين مطالعه نشان مي‌دهد سلول‌هاي جديدي در اين ناحيه قرار دارند که محققان آن را اصطلاحا 'neighbourhood cell' ناميده‌اند. اين نورون‌ها مغز را قادرمي کنند تفاوت بين محله‌هاي مختلف را درک کند.

اين مطالعه براي اولين بار است که از نحوه رمزگذاري مغز براي اطلاع ات وسيع جغرافيايي پرده برداري مي‌کند و در درمان اختلالات حافظه موثر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته