جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/03/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5581

 اجراي صنايع پيشران؛ بهترين راه توسعه صنعتي کردستان 

 سنندج – مقصودي

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به مناسبت در پيش بودن يکم تير روزملي اصناف و دهم تير ماه روز ملي صنعت و معدن در مصاحبه با روابط عمومي سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: کردستان يک دفعه توسعه پيدا نخواهد کرد ولي بايد با تلاش و همدلي زمان توسعه‏يافتگي را به حداقل ممکن برسانيم، گفت: چون استان ما ظرفيتهاي لازم براي توسعه‌يافتگي را در خود دارد ولي سرمايه‏هاي داخل استان و امکانات دولتي براي توسعه کردستان کافي نيست بهترين راه، جذب سرمايه‏هاي خارجي است.

محمد دره‎وزمي تصريح کرد: با توجه به پتانسيلهاي موجود سنگ آهن در استان، پروژه زنجيره فولاد در کردستان را بعنوان يک صنعت پيشران از آبان سال 93 کليد زديم تا از خروج سنگ آهن خام از استان جلوگيري کرده و ارزش افزوده بسيار زياد آن را به کردستان برگردانيم و اشتغالزايي قابل توجهي را براي جوانان استان به ارمغان بياوريم.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به افتتاح پتروشيمي کردستان در سال جاري و واگذاري زمين موردنياز و صدور جواز تاسيس براي صنايع پائين دستي پتروشيمي علاوه بر ايجاد ارزش افزوده و اشتغالزايي گام مهمي در توسعه صنعتي کردستان خواهد بود.

دره وزمي عنوان کرد: با توجه به وجود ظرفيت خط لوله گاز در استان و امکان تامين آب مصرفي در صدد احداث مجتمعهاي پتروشيمي GTPP (توليد پلي پروپيلن از گاز طبيعي) هستيم که يکي از واحدهاي سرمايه‎بر و نيروبر به شمار مي‌رود که با احداث صنايع پائين دستي اين مجتمعها شاهد تحرک صنعتي بسيار خوبي در استان خواهيم بود.

وي تصريح کرد: استان کردستان علاوه بر مواد معدني، ظرفيتهاي بسيار زيادي از جمله وجود آب فراوان براي بخشهاي مختلف صنعت و کشاورزي، 227 کيلومتر مرز مشترک و نيروي کار جوان و تحصيلکرده مي‎تواند تاثير بسيار زيادي بر توسعه و جذب سرمايه‎گذار داشته باشد.

تزريق بالغ بر هزار و 200 ميليارد ريال به 341 واحد توليدي

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان همچنين گفت: در مجموع واحدهاي معرفي شده از طريق طرح رونق توليد و مراجعه مستقيم يک هزار و 200 ميليارد ريال تسهيلات درراستاي رفع موانع توليد به واحدهاي توليدي در کردستان پرداخت شده است.

محمد دره‌وزمي تصريح کرد: در بحث طرح رونق توليد در بخش صنعت و کشاورزي تا کنون 234واحد توليدي موفق به دريافت تسهيلات شده‌اند.

وي خاطرنشان ساخت: مبلغ 740 ميليارد ريال در طرح رونق توليد به واحدهاي توليدي در سال جاري پرداخت شده و در مراجعه مستقيم نيز 107 مورد با اعتباري بالغ بر 460 ميليارد ريال تسهيلات به واحدهاي توليدي پرداخت شده است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در مجموع 341 مورد تسهيلات به واحدهاي توليدي در بخش صنعت و کشاورزي پرداخت شده است که در مجموع مبلغ يک هزار و 200 ميليارد ريال به اين واحدها تسهيلات پرداخت شده است. ولي با توجه به وضعيت موجود انتظار ما بيشتر اين مبالغ بود که اميدواريم با همکاري بانکها در سال جاري سهم بيشتري از اعتبارات محقق شود تا مشکل اکثر واحدهاي توليدي مرتفع گردد.

دره وزمي با بيان اينکه پرداخت تسهيلات به 155 واحد صنعتي در کارگروه رفع موانع توليد مصوب شده و در عين حال 791 واحد بخش کشاورزي نيز در اين کارگروه تصويب و تمامي اين واحدها به بانک‌هاي عامل معرفي شده‎اند.

وي عنوان نمود: تعدادي از اين واحدها که از طريق کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد به بانک‌هاي عامل معرفي شده بودند بنا به دلايل مختلف از جمله بالا بودن سود تسهيلات بانکي، عدم توانايي در بازپرداخت اقساط، عدم توانايي در تهيه ارائه ضمانت بانکي و غيره از دايره دريافت تسهيلات حذف شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته