جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5586

 معادلات انرژي 

 مبناي انتخاب مديران پروژه‌هاي نفتي تغيير کرد

مدير مرکز توسعه مديريت صنعت نفت از تغيير شيوه انتخاب مديران پروژه ها و طرح هاي نفتي بر اساس مجموعه اي از توانمندي ها، مهارت ها، دانش و تجربه به جاي مدرک گرايي خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، محمد ديانت درباره شيوه نامه فرآيند انتصاب، ارتقا و مزاياي دارندگان گواهينامه صلاحيت حرفه‌اي مديريت پروژه هاي نفتي که اخيرا از سوي وزير نفت ابلاغ شده و همچنين نحوه شمول کارکنان وزارت نفت براي تعيين به عنوان سرپرست طرح ها و پروژه هاي نفتي اظهار کرد: ويژگي‎هاي اين صنعت مثل تخصصي بودن، پيچيدگي، سروکار داشتن با فناوري‎هاي بالا، رقابت‏هاي منطقه‎اي و جهاني و بازنشستگي تعداد قابل توجهي از مديران نفت، همه و همه بر اهميت و ضرورت پرورش مديراني توانمند براي صنعت نفت اضافه کرده است. اما آنچه اخيرا از سوي زنگنه ابلاغ شده، شيوه‎نامه مربوطه است.

مدير مرکز توسعه مديريت صنعت نفت افزود: حدود 2 سال پيش با ارزيابي مشاغل و نيازها در سطح صنعت نفت، 16 حرفه شناسايي و در شوراي معاونان وزارت نفت، 7 حرفه به‎عنوان اولويت مورد تأييد قرار گرفت. از مجموع اين 7 حرفه، بخش عمده‎اي از فعاليت‎هاي مربوط به ارزيابي و شناسايي حرفه مديريت پروژه، سال گذشته انجام شد و امسال نيز در حال تکميل است و شيوه‎نامه اخير وزير نيز اين حرفه را دربرمي‎گيرد. البته نکته حائز اهميت اين است که اگرچه اين شيوه‎نامه مربوط به حرفه مديريت طرح است، اما به نحوي تنظيم شده که قابليت تعميم به ديگر حرفه‎ها را هم دارد.

وي با بيان اينکه بر اساس يکي از بندهاي اين شيوه نامه اگر يکي از شرکت‎هاي فرعي به دنبال مديري براي پروژه‎اي باشد و حداقل 2 نفر از دارندگان گواهينامه صلاحيت حرفه‎اي مديريت پروژه (صرفا صادره از مرکز توسعه مديريت صنعت نفت) در آن شرکت مشغول به کار باشند، آن شرکت موظف است مدير پروژه را از بين 2 نفر موجود انتخاب کند، گفت: اين رويکرد در مقابل رويکردهايي که صرفا ترويج‎کننده مدرک‎گرايي هستند قرار دارد و به مجموعه‎اي از توانمندي‎هاي افراد امتياز مي‎دهد. توانمندي‎هايي که شامل دانش، مهارت، تجارب و ويژگي‎هاي فردي مي شود.

ايران داراي بيشترين ذخاير گاز طبيعي در جهان است

بر اساس داده‌هاي شرکت بريتيش پتروليوم، ايران با 33.5 تريليون مترمکعب بيشترين مقدار ذخاير تثبيت شده گاز طبيعي در جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه، بر اساس داده‌هاي «گزارش چشم انداز انرژي شرکت بريتيش پتروليوم در سال 2017 (BP)» ايران با 33.5 تريليون مترمکعب، بيشترين مقدار ذخاير تثبيت شده گاز طبيعي در جهان را در اختيار دارد.

پس از ايران، روسيه با 32.3 و قطر با 24.3 تريليون مترمکعب، به ترتيب دومين و سومين حوزه بزرگ تثبيت‌شده گاز طبيعي جهان هستند.

در عين حال خاورميانه با 79.4 تريليون مترمکعب بيشترين مقدار تثبيت شده گاز طبيعي در جهان را در خود جاي داده است.

پس از خاورميانه، حوزه اروپا-اوراسيا از جمله روسيه و ترکمنستان با 56.7 تريليون مترمکعب در رده دوم قرار دارند.

کمترين مقدار دخاير تثبيت شده گاز طبيعي نيز با 7.6 تريليون مترمکعب در آمريکاي مرکزي و جنوبي قرار دارد.

بر اين اساس 186.6 تريليون مترمکعب ذخاير تثبيت‌شده گاز طبيعي در جهان وجود دارد. اين مقدار براي بيش از 50 سال مصرف کفايت مي‌کند.

ايالات متحده آمريکا با 749.2 ميليارد مترمکعب بزرگترين توليد کننده گاز طبيعي در بازار بين المللي انرژي به حساب مي‌آيد. سال گذشته آمريکا 21 درصد از کل توليد گاز طبيعي در جهان را در اختيار داشت.

عربستان سعودي با توليد 579.4 ميليارد مترمکعبي، دومين کشور بزرگ توليدکننده گاز طبيعي در جهان است. اين کشور را ايران با 202.4 ميليارد مترمکعب تعقيب مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته