جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5589

 نقد فيلم 

 «دكتر فاستر »،

گرگ زخمـي

امير علي نصيري - استاد دانشگاه

دكتر فاستر يك مجموعه تلويزيوني كوتاه (ميني‌سري) است كه فصل اول آن در سال 2015 از تلويزيون انگلستان (كانال بي‌بي‌سي وان) به نمايش درآمد. شنيده مي‌شود كه برنامه‌ريزي شده تا فصل دوم آن نيز براي سال 2017 آماده شود. داستان اين مجموعه درباره دكتر جما فاستر (سوران جونز) است كه به‌عنوان پزشك خانواده و عضو هيأت‌مديره در يك بيمارستان محلي مشغول به كار است. او به خيانت همسرش شك مي‌برد و همين شك سرآغاز حوادث ديگري مي‌شود.

خيانت موضوع بسياري از فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني و خارجي است؛ به‌عنوان مثال شبكه شوتايم در حال پخش مجموعه خيانت است كه به فصل سوم كشيده شده‌است. دكتر فاستر توانست جايزه بهترين بازيگر زن را از آكادمي فيلم و تلويزيون انگلستان (بفتا) دريافت كند و نامزد بهترين مجموعه كوتاه شود.

انتظار مي‌رفت كه داستان سريال به‌تدريج فاش شود؛ به‌طوري‌ كه در طول پنج قسمت متوجه ‌شويم كه آيا شك دكتر فاستر واقعي است يا نه؟ اما نويسنده با غافلگيري تماشاچي در پايان قسمت اول جواب اين سئوال را داده و در قسمت‌هاي بعدي شاهد كلنجار رفتن دكتر فاستر با خود و تصميم‌هايش هستيم.

دكتر فاستر به‌لحاظ تكنيكي ساختار قدرتمندي دارد؛ فيلمبرداري فوق‌العاده از ويژگي‌هاي برجسته اين مجموعه است، به‌طوريكه شاهد نورپردازي‌‌هاي متنوع براي لوكيشن‌هاي مختلف و فلو و فوكوس (تار و واضح) شدن مدام تصوير هستيم. از طراحي صحنه و لباس نيز بايد ياد كرد؛ به‌عنوان مثال از طراحي سردِ خانه دكتر فاستر مي‌توان نتايج زيادي گرفت.بازي‌هاي مجموعه نيز سطح استانداري دارد؛ ‌مثلاً‌ دكتر فاستر را در پايان قسمت اول به ياد بياوريد كه در صحنه تولد حالات چهره خود را ظرف چند ثانيه از خوشحال به ناراحت تغيير مي‌دهد. سوران جونز به زيبايي نقش يك پزشك مستقل، جسور و زيرك را ايفا مي‌كند. او توانسته در كنار جسيكا چيستين (در دوشيزه اسلون) و رابين رايت (در مجموعه خانه پوشالي) پرسوناي زن قدرتمند را به‌خوبي در سال‌هاي اخير به تصوير بكشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته