جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5595

 نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
 خشکي درياچه اروميه هشدار بزرگي براي منطقه است 

 اروميه- يزدان پناه

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: خشکي درياچه اروميه هشدار بزرگي براي منطقه است. سيد هادي بهادري با پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص خشکي درياچه اروميه با ابراز تاسف از کم‎کاري برخي مسئولين طي ساليان گذشته و ازدست دادن زمان کليدي براي جلوگيري از خشکي درياچه اروميه اظهار کرد: خشکي درياچه هشدار بزرگي براي منطقه است که با تبديل شدن به کوير نمک امکان زندگي به واسطه گسترش تبعات زيستي و بهداشتي وجود نخواهد داشت.

وي گفت:بايد با تمام قوا درراستاي احياي درياچه و بازگرداندن حيات به آن تلاش کنيم. بهادري با اشاره به اينکه وضعيت درياچه اروميه طي 4 سال اخير تقريبا ثابت بوده و کاهش چشمگيري نداشته افزود: با ورود به فصل گرما تراز آب کاهش يافته و با حرکت به سمت زمستان و کاهش تبخير تراز افزايش مي‎يابد.

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: وضعيت درياچه نسبت به 2 سال قبل رضايت بخش است اگر چه ميزان بارندگيهاي امسال نسبت به سال ماقبل 20 درصد کاهش داشته است. وي اقدامات ستاد احياي درياچه اروميه را در جان دوباره بخشيدن به درياچه تاثيرگذار دانست و تصريح کرد: لايروبي انهار، اتصال زرينه به سيمينه، انتقال آب با لوله و آبياري تحت فشار در آبرساني به پيکره درياچه و احياي مجدد آن بسيار مفيد بوده است. بهادري از تغيير ديدگاه قابليت احياي درياچه اروميه،به عنوان نقطه عطفي ياد کرد و افزود: در گذشته برخي از افراد خشکي درياچه اروميه را به عنوان يک رويداد طبيعي و خدادادي قلمداد مي‎کردند و تلاشي در راستاي احياي درياچه صورت نمي‎گرفت که تغيير اين نگاه گام مثبتي در احياي درياچه اروميه به شمار مي‏رود. وي ادامه داد: برخلاف تصورات عامه که خشکي درياچه را امري خدادادي مي‎دانستند عوامل انساني و افزايش بي‏رويه و غير اصولي آب عامل خشکي درياچه بوده است.نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت:توسعه افقي کشاورزي، تبديل باغات به مزارع با کشتهاي پرآب‎بر و توسعه باغات سيب و کشت جغندرقند که به ازاي هر کيلو از اين محصولات بيش از 800 ليتر آب مصرف مي‎شود از علل ديگر خشکي درياچه اروميه بوده که با شناسايي علل اقدام به احياي ان شده است.

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به احداث سد آتاتورک ترکيه بر روي رود دجله گفت: اين سد با ظرفيت مخزني 40 ميليارد مترمکعب آب در گسترش صحراي عراق موثر و عامل اصلي ريزگردهاي منطقه است.

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: برنامه 10 ساله ستاد احياي درياچه اروميه بر تثبيت دو ساله درياچه و جلوگيري از خشکي کامل بوده تا با ايجاد زمان براي پايان احداث پروژه جنوب استان،زمينه انتقال آب به پيکره فراهم شود.وي ميزان آب مصرفي در استان را فوق تصور عنوان کرد و بيان کرد: چنانچه روند آب مصرفي اين چنين ادامه يابد انتقال آب 600 ميليون مترمکعبي نيز کفاف احياي درياچه نخواهد بود. نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سنتي بودن سيستم کشاورزي در آذربايجان غربي يادآور شد: عمدتا کشاورزي در استان تفنني بوده که بيش از 90 درصد مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

بهادري تصريح کرد: سيستم آبرساني انهار نيز سنتي بوده و فاقد دريچه است و آب در مسير نهرها تبخير و ازبين مي‎رود که بايد با تبديل روشهاي سنتي کشاورزي به صنعتي و استفاده از روش انتقال آب با لوله در مصرف آب صرفه‌جويي شود.وي جلوگيري از تبديل مناطق بالادست به مزارع و باغات را از اقدامات ديگر درراستاي جلوگيري از هدر رفت آب در استان عنوان کرد و گفت: ديگر آب زيادي براي توسعه کشتهاي پرآب‎بر وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته