جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5599

 ميز خبر 

 نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت:

دانمارک پيشنهاد سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري به ايران داده است

نايب رئيس هيات مديره فدراسيون صنعت نفت ايران گفت: کشور دانمارک پيشنهاد يک ميليارد دلار مشارکت سرمايه گذاري در طرح هاي ايران ارائه کرده است که بزودي برقراري ارتباط را در اين زمينه شروع مي کنيم.رضا پديدار ايرنا گفت: بالاترين ابراز علاقه براي سرمايه گذاري در کشورمان از کشورهاي اتريش، نروژ، سوئد، انگلستان، آلمان و به صورت خيلي محدود از ايتاليا و اسپانيا دريافت شده است . وي درباره اقدام هاي انجام شده در سال هاي 1393 تا 1395 گفت: اقدام هاي انجام شده درباره پروژه هاي حوزه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي به دو دسته پروژه هاي بالادستي و پايين دستي تقسيم مي شود.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت افزود: در بخش بالادستي تعداد پروژه هايي که در حال حاضر از اولويت برخوردارند 53 پروژه است که مجموعه اين پروژه ها، محل اجرا و کارفرما که به شکل عمده شرکت ملي نفت ايران است، آماده شده و همچنين مجموع منابع مالي براي جذب سرمايه گذاري خارجي 108 ميليارد دلار برآورد شده است. وي تصريح کرد: انتظار ما اين است اين مبلغ حداکثر در سه تا پنج سال آينده محقق شود که اين امر زمينه ساز ايجاد سرمايه گذاري هاي آتي در برنامه بعدي است.

پديدار بيان کرد: در بخش پايين دستي دو زمينه فعاليت يکي در بخش توسعه پالايشگاه و ديگري در بخش توسعه صنعت پتروشيمي داريم که در بخش توسعه پالايشگاه ها وضعيت سطح نگهداشت موجود مدنظر است که در اين راستا بايد تجهيزات پالايشگاه ها به روز شود و از لحاظ کيفي استانداردهاي جهاني يورو 4 و 5 را تامين کنند و ديگري روند افزايش مصرف است.

وي گفت: اگر چه پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان بزرگ ترين پالايشگاه کشور با ميعانات گازي است که مي تواند بنزين را با استاندارد يورو 4 توليد کند ، سه واحد (ترين) که واحد اول 120 هزار بشکه است و واحدهاي بعدي با همين ميزان 360 هزار بشکه را دربرمي گيرد که در مرحله مقدماتي است و پروژه نياز به تامين سرمايه براي تکميل دارد.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: پنج پالايشگاه ديگر دراستان هاي خوزستان، گلستان، فارس (پروژه پارس)، آناهيتا (در استان کرمانشاه) و پالايشگاه شهريار (در استان آذربايجان شرقي) به سرمايه گذاري نياز دارد که در مراحل مقدماتي است و مي تواند کشور را از واردات مواد هيدروکربني مورد نياز بي نياز کند.

وي تصريح کرد: نکته ديگر زنجيره ارزش افزوده توليد است که خام فروشي نکنيم و نفت خام خود را به فرآورده تبديل و بعد فرآورده را صادر کنيم و در بخش پاياني که پتروشيمي است با شروع دولت يازدهم 67 پروژه نيمه تمام در اختيار داشتيم که در صورت تکميل آنها 50 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور اضافه مي شد.

پديدار افزود: ميانگين پيشرفت کار پروژه هاي نيمه تمام پتروشيمي به ارث رسيده به دولت يازدهم حدود 20 درصد بود و به دليل نبود منابع مالي همه اينها متوقف شده بودند. اين پروژه ها بار ديگر در مسير بررسي قرار گرفته اند و در سال گذشته شرکت ملي صنايع پتروشيمي اين تعداد طرح نيمه تمام را به 55 طرح کاهش داد و الان اين طرح ها به صورت بسته هاي سرمايه گذاري از ظرفيت هاي کوچک تا بالا دسته بندي شده اند.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: حداقل سرمايه گذاري براي تکميل اين پروژه هاي پايين دستي پتروشيمي 25 تا 35 ميليون دلار است و بالاترين آن تا حدود يک ميليارد دلار به سرمايه گذاري نياز دارد.

پديدار مجموع سرمايه گذاري مورد نياز در بخش هاي پالايشگاهي و پتروشيمي را نزديک به 60 ميليارد دلار اعلام کرد که حدود 40 ميليارد دلار مربوط به پتروشيمي و 20 ميليارد دلار مربوط به پالايش و فرآيند تبديل نفت خام به فرآورده هاي هيدروکربني است.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس:

گازوئيل توليدي پالايشگاه تهران به استاندارد اروپا نزديک شده است

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: در سال‌هاي اخير با مديريت توانمند پالايشگاه تهران و برنامه‌ريزي‌ها و سرمايه گذاري‌هاي کلان و تغييرات در فرآيند سولفور گازوئيل به زير 10 PPM رسيده که به استاندارد اروپا نزديک شده است.

به گزارش ايلنا، اسدالله قره خاني، سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، در تشريح بازديد برخي اعضاي اين کميسيون از پالايشگاه تهران و مجموعه تاسيسات مخازن نفتي و خطوط انتقال نفت که انجام شد، گفت: کميسيون انرژي مجلس بر اساس دستور کار خود از محل پالايشگاه تهران بازديد کرد، پالايشگاه تهران، پالايشگاه بزرگي بوده که قدمت 50 ساله دارد و بخش زيادي از نيازهاي استان تهران و شهرهاي اطراف را مرتفع مي‌کند.وي با بيان اين‌که پالايشگاه تهران در بخش توسعه‌اي 2 اقدام مهم را انجام داده است، افزود: نخست در بخش نفت گاز که توليدات آن آلايندگي بالايي داشت به واسطه سولفور 20 هزار PPM که يکي از دلايل آلايندگي تهران کاميون‌ها و خودروهايي بود که از نفت گاز استفاده مي‌کردند و گازوئيلي که در اين پالايشگاه توليد مي‌شد نامناسب بود، اما در سال‌هاي اخير با مديريت توانمند پالايشگاه و برنامه‌ريزي‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي کلان و تغييرات در فرآيند سولفور گازوئيل به زير 10 PPM رسيده که به استاندارد اروپا نزديک شده است.

قره خاني با اشاره به اين‌که اقدام دوم در بخش بهبود کيفيت بنزين توليدي در اين پالايشگاه است، تصريح کرد: بنزيني که داراي آلايندگي سرب و بنزن بوده هم اکنون اوکتان آن تغيير پيدا کرده و سبب شده ميزان آلايندگي آن کاهش يابد که اين بنزين توليدي بر اساس استاندارد يورو 4 است.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس با بيان اين‌که اعضاي اين کميسيون در ادامه از بخش‌هاي مربوط به پالايش و پخش تهران اعم از مخازن فرآورده‌هاي نفتي، انبار نفت ري و همچنين خطوط انتقال نفت و فرآورده‌هاي نفتي و همچنين مرکز کنترل خطوط لوله و مخابرات نفت بازديد کردند، عنوان کرد: خطوط انتقال نفت از شهرهاي جنوبي به اين خطوط منتقل شد و از اين قسمت به سمت تبريز، ساري، شاهرود و قزوين انتقال مي‌يابد که شامل نفت خام و ساير فرآورده‌هاي نفتي است.

وي با اشاره به اين‌که مرکز کنترل ارتباط با پالايشگاه‌هاي مختلف در اين نقطه قرار گرفته است، گفت: خطوط لوله و پالايشگاه‌ها در اين مرکز مورد نظارت دقيق مهندسي و نظارتي قرار مي‌گيرد که کارکنان اين مرکز بسيار منظم بوده و با احساس مسئوليت خاصي به وظايف خود عمل کرده و سيستم مخابراتي هوشمندانه تغيير و تحولات را رصد مي‌کند.

قره خاني با تاکيد بر اين‌که در آينده بايد سرمايه گذاري بيشتري براي نوسازي اين خطوط انجام شود، افزود: حجم موادي که از اين خطوط انتقال مي‌يابد سالانه 120 ميليارد ليتر و روزانه 320 ميليون ليتر است، بنابراين براي نوسازي اين خطوط بايد بودجه‌هاي لازم در نظر گرفته شود تا خسارت‌هاي ناشي از اين فرسودگي کاهش يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته