جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602

 دستکش هوشمندي که زبان اشاره را ترجمه مي‌کند! 

 
محققان دانشگاه کالفرنيا سن‌ديگو موفق به طراحي دستکشي شدند که حرکات دست را به متن تبديل مي‌کند.

به گزارش گيزمگ، يکي از مشکلاتي که افراد ناشنوا دارند اين است که ديگران بخشي از منظور آنها را به دليل ناآشنا بودن با علائم ناشنوايان متوجه نمي‌شوند.

حال محققان دانشگاه کاليفرنيا سن‌ديگو در آمريکا يک نمونه اوليه از يک دستکش توليد کرده‌اند که مي‌تواند با استفاده از فناوري بلوتوث و حسگرهاي متعدد علائم را شناسايي کرده و آنها را به متن تبديل کند.

اين اولين نمونه از اين محصول نيست. در سال 2012 مايکروسافت موفق به طراحي دستکش‌هايي شد که علائم را به گفتار تبديل مي‌کردند و يک تيم تحقيقاتي در انگليس نيز موفق شدند محصول مشابهي توليد کنند.

محصول محققان دانشگاه آمريکايي که "زبان دستکش" نام دارد داراي 9 حسگر کشسان است که بر روي پنجه‌هاي دستکش تعبيه شده‌اند که يک حسگر بر روي انگشت شست و دو حسگر بر روي هر يک از انگشتان قرار گرفته است و همگي به يک چيپ الکترونيکي در مچ متصل شده و با توجه به وضعيت انگشتان، علائم را ترجمه مي‌کند.

روند ترجمه با استفاده از سيستم دودويي(باينري) انجام مي‌شود. به اين ترتيب که حسگرها بر اساس کشيده شدن و يا خم شدن يکي از کدهاي صفر يا يک را ارسال مي‌کنند که ترکيب آنها عددي مي‌شود که مختص يک کلمه يا حرف يا حالت مشخص است و سيستم با مقايسه کد توليد شده، عبارت متناظر آن را به صورت متن به خروجي مي‌فرستد.

براي مثال براي نشان دادن حرف A فرد انگشت شست خود را مي‌کشد و بقيه انگشتان را خم مي‌کند و سيستم به انگشت شست کد صفر و به باقي انگشتان کد 1 را مي‌دهد که ترکيب آنها به صورت 0111111111 خواهد بود و سيستم در خروجي حرف متناظر با اين کد يعني A را نمايش مي‌دهد.

اين دستکش سنسورهايي براي سنجش شتاب و فشار نيز دارد تا بتواند تفاوت بين حرکات مشابه را درک کند.

متن توليد شده از طريق بلوتوث بروي صفحه نمايش و يا گوشي هوشمند نمايش داده مي‌شود.

"تيموتي اوکونور"( Timothy O'Connor) محقق ارشد اين پروژه گفت: شناسايي علائم تنها يکي از قابليت‌هاي اين دستکش است و هدف نهايي ما اين است که دستکش هوشمندي بسازيم که افراد بتوانند از دستهاي‌شان در واقعيت مجازي استفاده کنند که بسيار بهتر از استفاده از دسته‌ها و کنترل‌ها براي انجام اين کار است که مي‌تواند علاوه بر تفريحات کامپيوتري در زمينه پزشکي و نظامي نيز کاربرد داشته باشد.

نتايج اين تحقيق در ژورنال علمي PLOS ONE منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته