جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602

 عجيب و جالب 

 اختراعات باستاني که هنوز هم پرکاربرد هستند

قسمت سوم

عطر

به نظر مي‌رسد، عطرسازي به نام “Tapputi” که در لوحي با خط ميخي مربوط به هزاره‌ي دوم قبل از ميلاد نوشته شده، اولين شيميدان ثبت شده‌ي جهان باشد. نام تاپوتي به خط ميخي در بين‌النهرين مربوط به هزاره دوم قبل از ميلاد نامش آورده شده است. او گل‌ها و روغن را با گياهان خوشبوي ديگر ترکيب کرده و عرق آنها را مي‌گرفت، سپس آنها را صاف کرده و دوباره چندين بار در دستگاه عرق‌کشي مي‌گذاشت.

اخيرا قديمي‌ترين عطرهاي زمان باستان در پيرگوس قبرس، کشف شده است. قدمت اين اختراع باستاني به 4 هزار سال پيش از ميلاد بازمي‌گردد و در يک عطرسازي باستاني پيدا شدند. در اين کارخانه 4000 متر مربعي حداقل 60 عدد دستگاه عرق‌کشي، قيف و بطري عطر يافت شد. از پس‌مانده‌هايي که در آنجا يافت شد 4 نوع عطر دوباره ساخته شد.

مته دندانپزشکي

سابقه کار دندانپزشکي در تمدن دره سند به 7000 سال قبل از ميلاد بازمي‌گردد. در قديمي‌ترين شکل دندانپزشکي از مته‌هاي خم شده براي عمل کردن دندان استفاده مي‌شد، شايد هم صنعتگران ماهر اين کار را انجام مي‌دادند. نمونه‌سازي از شکل دندانپزشکي باستانيان نشان داد

که روش‌هايي که آنها استفاده مي‌کردند هم مورد اطمينان و هم موثر بود. وجود حفره‌هايي به عمق 3.5 ميليمتر با شيارهاي متحدالمرکز نشان از استفاده ابزاري مته مانند در دندانپزشکي مي‌دهد. عمر اين دندان‌ها 9000 سال تخمين زده مي‌شود.

ذره‌بين

قديمي‌ترين ذره بين جهان با قدمت 3000 سال متعلق است به نمرود و از قطعه‌اي سنگ بلور تشکيل شده است. اين اختراع باستاني را “Austen Henry Layard” در کاخ آشوري نمرود پيدا کرد. اين ذره‌بين به عنوان يک عينک ذره‌بيني يا عينک آتشي که با متمرکز کردن نور آتش روشن مي‌کند، استفاده مي‌شد.

صنعتگران آشوري کنده‌کاري‌هاي پيچده‌ي مي‌ساختند و مي‌توانستند از چنين ذره‌بين‌هايي در کارهايشان استفاده کنند. جيوواني پتيناتو دانشمند ايتاليايي از دانشگاه روم اظهار مي‌کند ذره‌بين‌هايي که آشوري‌هايي باستان استفاده مي‌کردند بخشي از يک تلسکوپ بوده است؛ براي همين ميزان دانش آشورهاي باستان در مورد نجوم بسيار بالا بود.

علم اندازه‌گيري و درجه‌بندي

ساکنين تمدن دره سند با استفاده از وزن‌ها و اندازه‌ها سيستم پيچيده‌اي از استانداردسازي ايجاد کردند. بديهي است که اين پيشرفت‌ها در نتيجه حفاري‌هاي مکان دره سند حاصل شد. اين استانداردسازي اختصاصي، ساخت وسيله‌هاي اندازه‌گيري را فراهم ساخت که به نحو موثري در اندازه‌‌گيري زاويه‌اي و اندازه‌گيري براي عمارت‌ها و سازه‌ها استفاده مي‌شد.

علم مقياس و اندازه‌گيري در بعضي از تمدن‌هاي باستاني وجود داشته که قديمي‌ترين شکل آن را مي‌توان سيستم استانداردسازي اجباري ناميد که از سوي حاکمين بر مردم يک ناحيه تحميل مي‌شد. اين اندازه‌ها اغلب بر پايه مقياس‌هاي قابل استفاده براي عموم، مثل اندازه طول يک دست انسان بود.

اسکيت يخ

طبق تحقيقات فدريکو فورمنتي در دانشگاه آکسفورد و آلبرتو مينتي از دانشگاه ميلان، فنلاندي‌ها اولين کساني بودند که 50 هزار سال پيش از استخوان حيوانات اسکيت مخصوص يخ ساختند. در شرايط سخت زمستاني ذخيره کردن انرژي براي مردم فنلاند اهميت زيادي داشت. اولين اسکيت با تيغه‌هاي فلزي در اسکانديناوي پيدا شدو تاريخ آن هم مربوط به 200 بعد از ميلاد مي‌شد. اين اختراع باستاني شامل يک نوار نازک مسي تاخورده و متصل به سطح زيرين کفش چرمي ‌بود که براي اندازه کردن آن تعبيه شده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته