جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602

 آيا مي دانيد؟ 

 سازي که با ذهن نواخته مي‌شود!

"انسفالوفون" نام سازي است که دانشمندان موفق به ساخت آن شده‌اند و مي‌توان با قدرت ذهن و بدون استفاده از دست آن را نواخت.

به گزارش بيتوته ، دانشمندان يک ابزار موسيقي به نام "انسفالوفون" (Encephalophone) ساخته‌اند که توسط قدرت ذهن افراد نواخته مي‌شود.دانشمندان سالهاست در حال آزمايشات الکتروانسفالوگرافي (EEG) يا همان الکترومغزنگاري به عنوان يک رابط کاربري براي دستگاه‌هاي کنترل ذهن هستند. "الکتروانسفالوگرافي (Electroencephalography) يا الکترومغزنگاري، ثبت فعاليت الکتريکي مغز است. اين تکنيک شامل گرفتن سيگنال توسط الکترودهاي سطحي، بهبود سيگنال (معمولاً تقويت و حذف نويز)، چاپ سيگنال و آناليز آن مي‌شود. آنچه روي کاغذ چاپ مي‌شود، الکتروانسفالوگرام ناميده مي‌شود.

همه چيز از صندلي‌هاي چرخ دار گرفته تا پهپادها و حتي تلويزيون‌ها، با دستگاه‌هاي "EEG" کنترل مي‌شوند.

حالا گروهي از محققان از اين فناوري براي ابداع يک ساز موسيقي که با قدرت ذهن نواخته مي‌شود، استفاده کرده‌اند.

البته ايده استفاده از سيگنال‌هاي EEG براي توليد صدا ايده جديدي نيست بلکه از اواسط قرن بيستم ميلادي دانشمندان و هنرمندان با ايده استفاده از امواج مغزي براي توليد صدا از آلات موسيقي دست و پنجه نرم کرده‌اند.توماس ديوئل دانشمند عصب شناس دانشگاه واشنگتن ادعا مي‌کند که اين دستگاه جديد اولين دستگاهي است که صداهايي را توليد مي‌کند که کاملا توسط فرد قابل کنترل است. درست برخلاف فناوري قبلي که بسيار واکنش‌پذير و خارج از کنترل کامل بود.

وي افزود: من يک موسيقيدان و متخصص مغز و اعصاب هستم و بسياري از بيماراني که نوارنده يا خواننده بوده‌اند را ديده‌ام که بعد از سکته مغزي ديگر قادر به نواختن و آواز خواندن نبودند. پيش خودم فکر کردم که بسيار عالي خواهد بود که يک ابزار مغز-رايانه‌اي ابداع شود که اين گونه بيماران بتوانند بدون نياز به حرکات بدني دوباره موسيقي بنوازند.

دکتر ديوئل و گروهش تصميم گرفتند ابزاري ابداع کنند که بتواند با يک سينتي سايزر همراه شود تا نوت‌هاي موسيقي خاصي را که با الگوهاي خاص EEG مرتبط است، ايجاد کند. آنها اخيرا انسفالوفون را توسط گروهي از نوجوانان 15 ساله و بدون آموزش قبلي، تست کردند تا ببينند که کار با اين دستگاه براي کساني که هنوز حتي نحوه کار با اين دستگاه را نمي‌دانند، تا چه اندازه آسان است.به گفته دکتر ديوئل اين آزمايش با موفقيت کامل صورت گرفت و کساني که بدون آموزش قبلي با دستگاه کار کردند اين کار را بسيار خوب انجام دادند. اين امر نشان‌دهنده اين است که کار با اين دستگاه راحت است و دکتر ديوئل به هدف اصلي خود رسيده است.

در حال حاضر اين دستگاه بر روي دو نوع سيگنال مغز تمرکز دارد. سيگنال‌هاي متصل به قشر بصري مانند بستن چشم‌ها و سيگنال‌هاي مرتبط با افکار حرکتي.طبق آزمايشات، استفاده از باز و بسته کردن چشم‌ها آسان‌ترين کار براي شرکت‌کنندگان بوده است، در حالي که نواختن نوت‌هاي پيچيده‌تر نيازمند استفاده از حرکات مشکل‌تر و البته توسعه دستگاه است. دکتر ديوئل تصور مي‌کند که مجموعه پيچيده‌اي از سيگنال‌ها بايد بتواند انواع مختلفي از نوت‌هاي موسيقي را ايجاد کند.به عنوان مثال بالا و پايين بردن دست مي‌تواند يک رديف هشت تايي از نوت‌ها را توليد کرده و به صدا در آورد. اخيرا خود دکتر ديوئل در اجراي زنده با همکاري يک گروه موسيقي، توانايي دستگاه را نشان داد. وي با نشستن بر روي يک صندلي راحت، با آرامش و بدون تکان دادن حتي يکي از عضلات بدنش به اجراي موسيقي پرداخت.ديوئل قصد دارد اين دستگاه را براي کمک به روند درمان‌هاي توانبخشي براي بيماران مبتلا به اختلالات حرکتي توسعه دهد. گروه او قصد دارد آزمايشات باليني ديگر را در سال بعد با بيماران معلول شروع کند.وي افزود: پتانسيل بالايي براي انسفالوفون وجود دارد. اميدوارم بهبود توانبخشي بيماران مبتلا به سکته مغزي و کساني که داراي اختلالات حرکتي هستند، با کمک اين دستگاه ممکن شود.

روند ابداع دستگاه و نتايج مطالعات در مجله "Frontiers in Human Neuroscience" منتشر شده است

مانتيس‌ها زامبي مي‌شوند؟

به گفته متخصصان زيست‌شناسي، مانتيس‌هاي عابد پرندگان را شکار مي‌کنند و گاهي زنده زنده مغزشان را مي‌خورند.

به گزارش گروه علم و فناوري آنا به نقل از ScienceAlert، در نظر اول قامت بلند و پاهاي جلويي جمع‌شده مانتيس عابد باعث مي‌شود فکر کنيد اين شکارچي حيله‌گر يکي از اعضاي بي‌خطر و قابل اعتماد قلمروي حشرات است اما گول ظاهرش را نخوريد. اگر به مدرک بيشتري نياز داريد تا باور کنيد اين حشره وحشي گوشتخوار تهديدي براي حيوانات و حشرات ديگر است بايد بگوييم که نتايج يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد که در سراسر جهان مانتيس‌هاي عابد پرندگان را مي‌کشند و از مغزشان تعذيه مي‌کنند.اگر اينطور به نظر مي‌رسد که مانتيس‌ها به نوعي ويروس زامبي مانند آلوده شدند که آنها را مجبور به شکار و خوردن دوستان پردارمان کرده است، اصلا نگران نباشيد که از اين خبرها نيست. واقعيت اين است که اين امر فقط يک رفتار طبيعي شگفت‌آور است.تاکنون اين گونه فکر مي‌شد که مانتيس‌ها بي‌مهرگان کوچک، مانند قورباغه، مارمولک و مار، را شکار مي‌کنند و بعضي اوقات هم به شکار جانوران مفصل‌دار مي‌روند اما دانشمندان هيچ سرنخي نداشتند که پرندگان غذاي محبوب و جهاني اين حشرات گوشتخوار هستند.مارتين نيفلر، سرپرست ارشد اين مطالعه از دانشگاه بازل در سوئيس، مي‌گويد: «اين حقيقت که خوردن پرندگان در ميان مانتيس‌ها چنين گسترده است، هم از نظر طبقه‌بندي و هم از نظر جغرافيايي، کشف بسيار مهمي است».تيم نيفلر تمامي مقالات علمي موجود درباره شکار پرندگان توسط مانتيس‌ها را بررسي کردند و به اين نتيجه رسيدند که اين پديده در 13 کشور مختلف، در همه قاره‌ها به جز قطب جنوب، ديده شده است. براساس نتايج اين بررسي، مانتيس‌ها 24 گونه مختلف پرندگان را شکار مي‌کنند.پس از اولين گزارش ثبت شده در سال 1864، 147 مورد ديگر از اين نوع رفتار در مانتيس گزارش شده است؛ اکثر موارد مربوط به حملات مانتيس‌ها به مرغ مگس‌خوار در آمريکا است.براساس يکي از مشاهدات عيني، اين عمل بسيار وحشتناک است چراکه اغلب مانتيس‌ها در حالي که طعمه هنوز زنده است شروع به خوردنش مي‌کنند.نحوه حمله مانتيس اين گونه است که به پرنده، که هميشه به سمت پايين آويزان است، نزديک مي‌شود و سپس از طريق سوراخ چشم وارد حفره‌هاي جمجمه‌اي مي‌‌شود و از بافت مغز تغذيه مي‌کند.اين حمله به کمک پاهاي جلويي قوي مانتيس صورت مي‌گيرد که مي‌تواند طعمه را به دام بيندازد و قرباني را کاملا ناتوان کند. مانتيس‌ها شکار خود را نگه مي‌دارند و آرام آرام شروع به خوردنش مي‌کنند، آن هم در حالي که موجود بيچاره هنوز زنده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته