جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602

 علويان خبر داد:
 ابتلاي يک ميليون و 400 هزار ايراني به هپاتيت 

 
رئيس شبکه هپاتيت ايران با اشاره به اينکه دارويى با عنوان تاف تا پايان امسال براى درمان بيمارى هپاتيت وارد بازار مي‌شود از ابتلاي يک ميليون و 400 هزار ايراني به هپاتيت خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سيد مويد علويان، رئيس شبكه هپاتيت ايران در نشست خبرى که به مناسبت روز جهاني هپاتيت در سازمان انتقال خون برگزار شد، در خصوص هپاتيت بى و برنامه هاى كنترلى آن اظهار کرد: امسال نسبت به قبل با توجه به مشكلات هپاتيت در كشور، وضعيت بهترى داريم؛ آمارهاى ما وضعيت بهترى را نسبت به كشورهاى منطقه در مورد 2 ويروس هپاتيت بى و سى نشان مى دهد.

وي با بيان اينکه اين ويروس ها باعث بروز سرطان و سيروز كبد مى شود، مطرح کرد: طى سال هاى اخير سازمان بهداشت جهانى از ايدز به سمت هپاتيت رفته است.

علويان با اشاره به اينکه ميزان مرگ و مير هپاتيت در جهان بيشتر از ايدز شده است، گفت: در سال 73 در كشور واكسيناسيون هپاتيت كودكان شروع شد و به همين دليل هپاتيت در خصوص افراد زير 23 سال مطرح نيست.

رئيس شبكه هپاتيت ايران با بيان اينکه بيشترين مبتلايان به هپاتيت بى در كشور بين 27 تا 50 سال هستند، تصريح کرد: راه هاى ابتلا نسبت به گذشته تغيير كرده است.

وي ادامه داد: پيش بينى مى كنيم كه در كشور حدود يك ميليون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتيت بى داريم؛ خالكوبى غيربهداشتى، حجامت غيربهداشتى، رفتار جنسى غير محافظت شده، قمه زدن از جمله خطراتى است كه جامعه را از لحاظ ابتلا به هپاتيت تهديد مى كند.

ميزان شيوع هپاتيتC در ايران کمتر از نيم درصد است

علويان افزود: هپاتيتB در نوزادان و افراد زير 23 سال وجود ندارد، اما با رفتارهاى پرخطر و رفتارهاى غير بهداشتى كه با خون سر و كار دارد مى توان به اين بيمارى مبتلا شد؛ در حال حاضر واكسيناسيون آرايشگرها، مسئولين جمع آورى پسماند در شهردارى، كودكان كار، زندانيان و اهداكنندگان مستمر خون نيز آغاز شده است.

رئيس شبكه هپاتيت ايران با بيان اينکه اين بيمارى قابل كنترل است و داروي درمان هپاتيت تاف تا پايان امسال براى اين بيمارى معرفى مى شود، تصريح کرد: اين دارو عوارض داروى تنفوبيل را ندارد و تا پايان سال به بازار عرضه مى شود.

علويان‌ ادامه داد: هپاتيت C بيماري قابل درمان بوده و در راستاي پيشگيري از آن از سال 75 همه خون‌هاي اهداء کنند‌گان چک مي‌شود تا اين بيماري از طريق خون منتقل نشده و از شيوعش‌ جلوگيري شود.

وي عنوان کرد: ميزان شيوع بيماري هپاتيت C در پاکستان 5.5، در آذربايجان 7.5 در تاجيکستان بين 3 تا 5، در عربستان بين 3 تا 5 درصد و در کشور ما زير نيم درصد است.

علويان با بيان اينکه 40 درصد از مبتلايان به هپاتيت‌ C از طريق تزريق آلوده بيمار مي‌شوند، افزود: اعتياد و کارهاي تزريقي يکي از موضوعات مهم در خصوص شيوع بيماري هپاتيت C است و تا به امروز بيش از 10 هزار نفر به طور رايگان در بيمارستان‌هاي سراسر کشور درمان شده‌اند.

درمان 500دياليزي به طور رايگان در کشور

رئيس شبکه هپاتيت ايران با بيان اينکه 600 نفر از بيماران هموفيلي و تالاسمي‌ و همچنين حدود 500 نفر افراد دياليزي‌ به طور رايگان در حال درمان هستند، افزود: برنامه‌ريزي خوبي صورت گرفته تا استان‌هاي کشور به سمت ريشه‌کني بيماري هپاتيت بروند و امروزه خوشبختانه هزينه درمان اين بيماري ارزان شده و افراد با پرداخت مبلغي به ميزان 69 ميليون تومان خريد دارو مي‌توانند پروسه‌ سه ماهه درمان خود را انجام دهند و خوشبختانه امروزه پنج شرکت دارويي داخلي داروهاي هپاتيت C را توليد کرده و همگي آنها تحت پوشش بيمه قرار دارند.

وي با بيان اينکه در هشت استان کشور درمان هپاتيت C کاملاً رايگان است، تصريح کرد: آزمايش‌هاي بيماري هپاتيت C در مراکز درماني مشخصي رايگان است و همچنين در کشور بيمارستان‌هايي در نظر گرفته شده تا افراد فقير و بدون بيمه بتوانند آزمايش‌هاي مربوط به بيماري هپاتيت C را انجام دهند.

علويان با بيان اينکه کشور مصر بالاترين ميزان شيوع هپاتيت C را دارد، افزود: در کشور مصر ميزان شيوع هپاتيت C بين 20 تا 30 درصد بوده و به تازگي 200 هزار نفر از مبتلايان به اين بيماري درمان شده‌اند.

وي ادامه داد: 184 هزار نفر در کشور مبتلا به بيماري هپاتيت C هستند و ما برنامه‌هاي مختلفي در جهت پيشگيري از اين نوع از هپاتيت براي افراد داريم.

علويان اظهار کرد: بيماري هپاتيت بايد تا سال 1410 بطور کامل در کشور ريشه‌کن شود و متأسفانه مهمترين مشکل ما در اين خصوص شناسايي نشدن بيماران است.

پروسه درماني هپاتيتB تحت پوشش بيمه است

وي ادامه داد: ميزان شيوع هپاتيت C در ايران در آقايان بيشتر از زنان بوده به طوريکه به از‌اي هر 3 نفر مرد يک زن به اين بيماري مبتلا است اما در کشور آذربايجان برعکس بوده و زنان بيشتري به هپاتيت C مبتلا هستند.علويان ادامه داد: مردم ايران بايد سالي يک بار آزمايش هپاتيت B را انجام دهند و اين پروسه درماني کاملاً تحت پوشش بيمه قرار دارد.

وي تأکيد کرد: مردم کشورمان بايد مراقب باشند تا کبدشان‌ چرب نشده و دچار عارضه سيروز کبدي نشوند تا در مرحله پيوند کبد و مشکلات آن قرار نگيرند زيرا اين کار هزينه‌بر است و طول درمان آن از پيچيدگي‌هاي خاصي برخوردار است.

علويان يادآور شد: کنگره هپاتيت در شهريور ماه با حضور متخصصان داخلي و خارجي برگزارمي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته