جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602

 استاندار يزد:
 ثبت جهاني بافت تاريخي يزد؛ يکي از دستاوردهاي بزرگ در تاريخ استان 

 يزد-اکبر خيرخواه

استاندار يزد با اشاره به اهميت و نقش رسانه‌ها در جذب مشارکت‌هاي عمومي درراستاي توسعه بيش از پيش کشور در حوزه‌هاي مختلف گفت: ثبت جهاني بافت تاريخي يزد يکي از دستاوردهاي بزرگ و گرانقدر در تاريخ استان است.

«سيدمحمد ميرمحمدي» در نشست خبري که به مناسبت جهاني شدن يزد برگزار شد، با بيان اين که حراست از بافت تاريخي در حقيقت حراست از ارزشهاي فرهنگي و اجتماعي مردم استان است، افزود: ثبت جهاني يزد نقش مهمي در تبديل کردن استان به کانون بزرگ تبادل فرهنگي بين‌ ملل ايفا کرده است.

وي با بيان اين که ما اميدواريم بتوانيم با هوشمندي، درايت و درک ارزش‌هاي بزرگ فرهنگي، تاريخي، معماري، هنري و مذهبي، اين ظرفيت‌ها را کانون بزرگ تبادل فرهنگي بين ملل مختلف قرار بدهيم، اظهار داشت: استان يزد از جمله استان‌هاي برخوردار در بحث نيروي انساني توانمند و مديريتي است.

ميرمحمدي با اشاره به ظرفيت‌هاي گردشگري استان يزد گفت: ثبت جهاني بيش از پيش ابنيه‌ تاريخي و ارزش‌هاي فرهنگي و تاريخي استان يزد را به جهاني معرفي کرده است. اين مقام مسئول در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که دستاوردهاي امروز استان يزد نتيجه انتخاب و منصوب کردن مديران مدبر، آگاه و کارآمد است، تصريح کرد: خوشبختانه بين مسئولان و مديران اجرايي استان در حوزه‌هاي مختلف صميميت و همکاري مطلوبي حاکم است. استاندار يزد تلاش براي توسعه بيش از پيش استان و کشور در عرصه‌هاي مختلف را از جمله مهمترين ويژگي‌هاي مديران استان از استاندار تا ديگر مديران دانست و بيان کرد: هر وقت و در هر مکان که نياز باشد مديران آماده خدمت به مردم استان يزد و ملت ايران هستند. وي در مورد ثبت تاريخي يزد خاطرنشان کرد: بافت تاريخي شهر يزد، ششمين بافت تاريخي جهان است که به ثبت جهاني رسيده است.

ميرمحمدي در ادامه با بيان اين که پرونده بافت تاريخي شهر يزد در بهمن 94 پرونده تکميل و از طريق سازمان ميراث فرهنگي به يونسکو ارسال شده است، افزود: 9 کميته بررسي در اين خصوص تشکيل شد و بافت تاريخي يزد توسط نمايندگان يونسکو مورد بررسي حضوري قرار گرفته است. استاندار يزد گفت: ثبت جهاني بافت تاريخي يزد فرصتي مناسب از نظر سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي است که اگر دير به آن توجه شود ممکن است از دست برود. اين مقام مسئول بافت تاريخي يزد را داراي ارزشهاي متنوع و متعدد دانست و بيان کرد: اين بافت واجد ارزش‌هايي است که نماينده سازمان جهاني به آن معطوف شده و اين اعتراف براي ملت و دولت ايران اسلامي بسيار ارزشمند است. وي تأکيد کرد: روند جهاني شدن يزد از سال 84 تاکنون در دستور کار مديران و مسئولان استان بوده و همه مديران و مسئولان بايد خود را در کسب اين دستاورد جهاني شريک و براي حفظ آن احساس مسئوليت کنند.

ميرمحمدي در ادامه با اشاره به نقش رسانه در قبال ثبت جهاني بافت تاريخي، گفت: ترويج فرهنگ نگهداري از بافت تاريخي و همچنين معرفي اين ارزش فرهنگي و اجتماعي از جمله مهمترين رسالت رسانه ها از اين پس است.

وي درمورد زيرساختهاي گردشگري استان يزد خاطرنشان کرد: توسعه فرودگاه يزد با واگذاري 250 هکتار زمين، دوبانده کردن باند فرودگاه، دو خطه کردن خط ريلي استان با پيشرفت 80 درصد، توجه به رفع آلودگي هوا، ساماندهي و ارتقاي هتلينگ استان با افزايش يک هزار تخت و احداث پنج هتل جديد از جمله برنامه‌هاي انجام شده و در دستور کار استان يزد براي افزايش و ارتقاي ظرفيت‌هاي گردشگري است.

استاندار يزد با بيان اين که جهاني شدن بافت تاريخي آغازي براي فعاليت‌هاي مختلف است، اظهار کرد: ايجاد دسترسي‌هاي مختلف در بافت تاريخي و ديگر اقدامات ايمني و خدماتي از جلمه اولويت‌هاي اجرايي درراستاي حراست از بافت تاريخي يزد است.

وي تعهد درراستاي ارتقاي امنيت بين‏المللي بافت تاريخي را يکي ديگر از دستاوردهاي جهاني شدن يزد دانست و تأکيد کرد: ايجاد راهکارهاي مختلف درراستاي توسعه ظرفيت‌هاي گردشگري استان ضروري است.

ميرمحمدي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که سرعت انتقال آب به استان يزد مي‌تواند يکي از مسائل مطرح شده در ادامه جهاني شدن يزد باشد، تصريح کرد: اين دستاورد ارزشمند نقش مهمي در اختصاص يک سري امتيازات به استان يزد ايفا مي‌کند.

اين مقام مسئول تدوين راهکارهايي راهبردي به منظور مقابله تهديدات پيش روي بافت تاريخي را از ديگر اولويت‌هاي اجرايي در اين حوزه دانست و بيان کرد: استفاده از شيوه‌هاي مختلف براي ارائه خدمات مختلف در بافت تاريخي ضروري است.

وي با بيان اين که افزايش و استانداردسازي ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه قبل از ثبت جهاني هم در دستور کار مسئولان و دست‌اندرکاران بوده است، افزود: جهاني شدن اين هدف را مهمتر و عزم مسئولان در اين راستا را جدي‌تر کرده است.

استاندار يزد در ادامه با اشاره به اين که يزد در حال حاضر توان مديريت شهري در مقياس جهاني را ندارد، افزود: پلان مديريت جهاني شهر يزد بعد از ثبت جهاني اين شهر تهيه شده و در اختيار مديران مختلف شهر و استان قرار مي‌گيرد.

ميرمحمدي اطلاع رساني در مورد قوانين و ضوابط محدود بافت تاريخي، اطلاع رساني در مورد ارزش‌هاي ملي و جهاني بافت، برنامه‌ريزي جلب مشارکت و همکاري داوطلبانه مردم در مورد حفظ و احياي بافت تاريخي، فرهنگ‌سازي در زمينه‌هاي گردشگري و پاسداري از ارزش‌هاي فرهنگي در بافت تاريخي، تدوين برنامه‌هاي کوتاه، ميان و بلند مدت، فراهم‌آوري شرايط زندگي، پايش و نظارت دقيق در بافت تاريخي و تدوين برنامه‌هاي آموزشي براي ساکنين بافت تاريخي، از جمله برنامه‌هاي در دستور کار استانداري در راستاي جهاني شدن يزد است.

وي در مورد ساخت و سازهاي خشتي در شهر يزد، تصريح کرد: تصويب استانداردهاي لازم در مورد ساخت و سازهاي خشتي در شهر و استان يزد در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازي و استانداري قرار گرفته است.

اين مقام مسئول در ادامه با بيان اين که جهاني شدن يزد مسير دستيابي به فوايد متعددي را هموار کرده است، گفت: ثبت جهاني يزد تعهد و مسئوليت نگهداري از بافت تاريخي را بيشتر کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته