جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 خبرنامه 

 رئيس صندوق رفاه خبر داد؛

بدهي500هزارنفر از فارغ‌التحصيلان دانشگاهي به صندوق رفاه دانشجويان

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: 500 هزار نفر از فارغ‌التحصيلان دانشگاهي به صندوق رفاه دانشجويان بدهکار هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهندس ذوالفقار يزدان‌مهر صبح امروز در نشستي مطبوعاتي با اشاره به عملکرد صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: صندوق رفاه دانشجويان از سال 53 تأسيس شده و مأموريت آن در بخش حمايت از دانشجويان مستعد و کم‌بضاعت در سراسر کشور است؛ البته به جز دانشجويان وزارت بهداشت که خود آنها داراي صندوق رفاه دانشجويان مجزا هستند.

وي با بيان اينکه ما از تمام دانشجويان حمايت مي‌کنيم، ادامه داد: يک آسيب‌شناسي از وضعيت صندوق رفاه دانشجويان انجام داديم، سند راهبردي صندوق تدوين شد؛ در اين سند ارائه تسهيلات هدفمند و مؤثر، محور ارائه خدمات صندوق قرار گرفت و همچنين سرمايه‌گذاري و درآمدزايي متناسب با مأموريت آموزش عالي، سرلوحه کار صندوق رفاه دانشجويان قرار گرفت و قرار شد در بحث مديريت اموال راکد دانشگاه‌ها، با آنها هم‌افزايي داشته باشيم.رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم افزود: در صندوق رفاه دانشجويان بر سه مسئله تمرکز داشتيم؛ تمرکز اعتبارات عمومي، تمرکز تقويت درآمدزايي، تمرکز جلب حمايت نهادهاي عمومي، مردمي و خيرين.

يزدان‌مهر تصريح کرد: در بخش درآمدهاي اختصاصي، درآمدهايمان از 180 ميليارد تومان به 380 ميليارد تومان در سال گذشته رسيد و امسال برنامه‌ريزي شده است درآمدهاي اختصاصي صندوق به 400 ميليارد تومان افزايش يابد.وي اظهار داشت: از سال 88 تا 91 درآمدهاي اختصاصي صندوق رفاه دانشجويان 291 ميليون تومان بود که از سال 92 تا 96 به 1140 ميليارد تومان رسيد.مشاور وزير علوم به بخش اعتبارات عمومي اشاره کرد و گفت: عليرغم تمام محدوديت‌هايي که داشتيم، به اين بخش توجه ويژه‌اي شده است و ما بهترين رشد را در رشد اعتبارات عمومي صندوق رفاه دانشجويان داشتيم و هر سال 20 درصد در اين زمينه با رشد مواجه بوديم.يزدان‌مهر گفت: همچنين هم‌افزايي با سازمان برنامه و بودجه داشته‌ايم که بعد از اينکه در برنامه پنجم توسعه با منع خوابگاه‌سازي روبرو شديم، 30 ميليارد تومان سازمان برنامه و بودجه و 30 ميليارد تومان صندوق رفاه دانشجويان براي کمک به رفع مشکل کمبود فضاي خوابگاهي در طول برنامه ششم توسعه پرداخت کردند. در حال حاضر 200 خوابگاه دانشجويي توسط بخش خصوصي در حال ساخت است.

وي ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه در بحث وام ويژه دکتري نيز به صندوق کمک کرد. در سال 93، سه ميليارد و 700 ميليون تومان به دانشجويان دکتري وام ويژه‌ دکتري ارائه شد. به اين دانشجويان که آزمون جامع را گذرانده بودند هر کدام ماهانه 500 هزار تومان پرداخت شد که در سال 94 با تأکيد دکتر فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، اين رقم به 20 ميليارد تومان افزايش يافت و سال 95 اين رقم به 60 ميليارد تومان افزايش يافته و محدوديت آزمون جامع نيز برداشته شد. امسال با کمک سازمان برنامه و بودجه 110 ميليارد تومان وام ويژه دکتري به دانشجويان ارائه خواهد شد که 30 ميليارد تومان از آن را سازمان برنامه و بودجه کمک کرده و ما با يکي از بانک‌هاي غيرتجاري در اين زمينه همکاري مي‌کنيم تا اين مقدار وام پرداخت شود.

براي سال تحصيلي جديد اعلام شد؛

محدوديت بيش از 50 دانشگاه کشور در ارائه خوابگاه دانشجويي

از مجموعه 64 دانشگاه تحت پوشش وزارت علوم ، 52 دانشگاه اعلام کردند که در ارائه خوابگاه به دانشجويان جديدالورود با محدوديت مواجه بوده و يا اينکه با اولويت بندي، خوابگاه ارائه مي‎دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، تعداد زيادي از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور قبل از زمان انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسري، شرايط، ضوابط و تسهيلاتي را که دانشگاهها ارائه مي‌‎دهند اعلام مي‎کنند تا دانشجويان با آگاهي از شرايط، دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنند.

شرايط واگذاري خوابگاهها هر ساله اعلام مي‎شود، امسال نيز دانشگاهها شرايط واگذاري خوابگاهها را در دفترچه انتخاب رشته سال 96، براي ارائه و يا عدم ارائه خوابگاه به دانشجويان ورودي جديد اعلام کردند.

بعضي از دانشگاه‌ها از نيم‌سال چهارم به بعد و تعدادي نيز فقط تا چهار نيم‌سال آن هم با ظرفيت محدود قادر به ارائه خوابگاه به متقاضيان هستد.در اين ميان، آمار دانشگاه‌هايي که به دانشجويان متاهل خوابگاه مي‌دهند، نيز به کمترين تعداد رسيده است.

رقابت 18 تيم دانشجويي در مسابقات سراسري ريخته‌گري

از سوي انجمن علمي و دانشجويي گروه متالورژي دانشکده فني مهاجر ششمين دوره مسابقات ريخته‌گري با حضور 18 تيم برگزار خواهد شد.

به گزارش ايسنا، محمد ملکوتي‌خواه، دبير اجرايي ششمين دوره مسابقات سراسري ريخته‌گري کشور با اشاره به برگزاري اين رويداد، گفت: اين مسابقات در دو بخش غير آهني و آهني برگزار خواهد شد.

وي ادامه داد: در مرحله نخست 52 تيم براي شرکت در اين رويداد علمي ثبت‌نام کردند و در نهايت 27 تيم طرح پيشنهادي خود را به دبيرخانه مسابقات ارسال کردند که توسط 13 داور از اساتيد دانشگاهي کشور در حوزه متالورژي داوري شدند.به گفته وي، براساس راي داوران از اين تعداد 10 تيم در بخش غير آهني و 8 تيم در بخش آهني انتخاب شدند.ملکوتي‌خواه زمان برگزاري اين مسابقات را در روزهاي 24 و 25 مرداد ماه جاري ذکر کرد و يادآور شد: اختتاميه اين مسابقات در روز 25 مرداد خواهد بود که در آن از 3 تيم برتر در بخش غير آهني و 3 تيم برتر در بخش آهني تقدير و جوايز نقدي به تيم‌هاي برتر اعطا خواهد شد.

دبير اجرايي ششمين دوره مسابقات ريخته‌گري اظهار کرد: محل برگزاري اين رقابت‌ها دانشکده فني و حرفه‌اي شهيد مهاجر اصفهان تعيين شده است.

وي برگزاري اين رقابت را از سوي انجمن علمي و دانشجويي گروه متالورژي دانشکده فني مهاجر و با همکاري اتحاديه انجمن‌هاي علمي و دانشجويي مهندسي مواد و متالورژي دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته