جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 نفس‌هاي درياچه اروميه بار ديگر به شماره افتاد 

 اروميه- صديقي

درياچه اروميه تابستان امسال روزهاي سختي را پشت سر مي‌گذارد با اين حال مسئولان احياي درياچه اروميه باز هم خبرهايي اميدبخش از احياي آن مي‌دهند در حالي که برخي پروژه‌هاي مرتبط با آن مثل سد چپرآباد در چهار سال گذشته اعتبارات مصوب خود را دريافت نکرده‌اند.

درياچه اروميه اين روز‌ها حال ‌وروز خوبي ندارد، گرماي سوزان، کاهش بارش‌ها و بي‌مهري دولت همه دست به دست هم داده‌اند تا درياچه اروميه روزهاي سخت دو سه سال اخير را تجربه کند.

نخستين سال احياي درياچه اروميه، خداوند به‌واسطه نزول باران روي مدعيان احياي درياچه اروميه را سفيد کرد و نور اميد را در دل مردم حوضه آبريز درياچه تاباند به‌طوري که در آن سال بارش‌ها در حوضه آبريز درياچه اروميه به‌ويژه در استان آذربايجان غربي در 40 سال اخير بي‌سابقه اعلام شد.

امروز که دو سال و چند ماه از نخستين روز احياي درياچه اروميه مي‌گذرد مسئولان ستاد احياي درياچه اروميه در صحبت‌هايشان گاهي خبرهاي اميدوارانه و گاهي نگران‌کننده مي‌دهند اما آنچه از وضع درياچه اروميه برمي‌آيد به نظر مي‌رسد اين درياچه بايد سال‌ها سختي بکشد تا شايد براي بار ديگر به‌مانند درياچه شود.

درياچه اروميه نسبت به سال قبل وضع نامطلوبي دارد

دبير ستاد احياي درياچه اروميه در رابطه با آخرين وضعيت اين درياچه گفت: با توجه به اينکه در حال حاضر آب درياچه اروميه از آبهاي منطقه‌اي تأمين مي‌شود و از آنجايي که امسال با کاهش 39درصدي بارندگي‌ها روبه‌رو هستيم اکنون آبي پشت سد‌ها وجود ندارد که وارد درياچه اروميه شود.

عيسي کلانتري اظهار کرد: دماي هواي حوضه آبريز درياچه اروميه يک و نيم درجه سانتي‌گراد نسبت به سال قبل گرم‌تر شده است. دو عامل کاهش بارندگي و افزايش دما سبب شده است تا ارتفاع آب درياچه اروميه نسبت به سال قبل 18 درجه کاهش يابد اما نسبت به چند سال قبل از وضعيت بهتري برخوردار است.

وي تصريح کرد: در حال حاضر پروژه‌هاي تأمين آب از زاب، اقدامات تصفيه فاضلاب‌ها، طرحهاي مربوط به افزايش بهره‌وري آب و نيز اقدامات لازم براي کاهش آب کشاورزي در حال انجام است، بر اساس برنامه‌هاي احياي درياچه اروميه، بايستي سالانه 8 واحد درصد از مصرف آب در حوزه کشاورزي کاهش يابد که امسال به‌سبب نبود آب به‌صورت طبيعي اين کاهش مصرف انجام مي‌شود.

کلانتري بر اين باور است و مي‌گويد: احياي درياچه اروميه عملاً ثابت شده است چنانچه دولت در طول سالهاي بعدي همراهي‌هاي لازم را در رابطه با اجراي برنامه‌هاي احيا انجام دهند در سال 1403 به تراز اکولوژيک درياچه دست خواهيم يافت. مدير دفتر تلفيق و برنامه‌ريزي ستاد احياي درياچه اروميه نيز در اين باره گفت: انتظار مي‌رود در انتهاي سال آبي که مصادف با شهريورماه است سطح درياچه اروميه به 1700 کيلومترمربع برسد که تا قبل از آغاز به فعاليت ستاد احيا نيز تقريباً همين‌قدر بود.

درياچه اروميه تابستان امسال روزهاي سختي را پشت سر مي‌گذارد

مسعود تجريشي گفت: تابستان امسال هواي آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي 2 درجه سانتي‌گراد نسبت به ميانگين 40 سال گذشته افزايش يافته به‌طوري که جزو 3 استان کشور از نظر افزايش دما هستند و اين امر سبب شده تا تبخير آب درياچه با شدت بيشتري انجام شود.تجريشي بيان کرد: بارش‌ها نيز امسال نسبت به سال قبل 34 درصد کاهش يافته که همه اين پديده‌ها سبب شده تا درياچه اروميه تابستان امسال روزهاي سختي را داشته باشد.

وي بيان کرد: کاهش بارندگي‌ها و افزايش دما از يک سو و تخصيص نيافتن اعتبارات احياي درياچه اروميه از سوي ديگر سبب شده است تا امسال طبق برنامه پيش‌بيني‌شده عمل نشود.مدير دفتر تلفيق و برنامه‌ريزي ستاد احياي درياچه اروميه خاطرنشان کرد: پرداخت اعتبارات احياي درياچه اروميه از طريق اوراق و اسناد خزانه سبب شد تا سردهنه‌سازي‌ها و پروژه‌هاي کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي به‌موقع اجرا نشود.وي تصريح کرد: با توجه به تحقيقاتي که توسط کار‌شناسان و صاحب‌نظران درياچه اروميه انجام گرفته است درياچه اروميه بعد از احيا به حالت 30 سال گذشته بازنمي‌گردد.

احياي درياچه اروميه نياز به زمان دارد

مدير دفتر تلفيق و برنامه‌ريزي ستاد احياي درياچه اروميه گفت: آبهاي موجود در حوضه آبريز درياچه اروميه نمي‌تواند پاسخگوي اين درياچه باشد، ما هرچه در مصرف آب نيز صرفه‌جويي کنيم نمي‌توانيم درياچه قبلي را داشته باشيم.تجريشي افزود: با افزايش و کاهش دما، با تغيير در ميزان بارندگي‌ها و برخي تغييرات ديگر درياچه اروميه تر و خشک مي‌شود اما از بين نمي‌رود، به‌طوري که بعد از اتمام اين درياچه، مانند قبل پليکان‌ها در آن شنا مي‌کنند، آرتمياي درياچه احيا مي‌شود، مردم مي‌توانند در آن شنا کنند و غبارهاي نمکي نيز از بين مي‌رود.

امسال سطح درياچه اروميه به 2 هزار و 600 کيلومترمربع رسيده است و شاهد هستيم که آرتميا و پليکان‌ها به اين درياچه بازگشته‌اند، اين نشان مي‌دهد که مراحل احيا با موفقيت طي مي‌شود ولي احياي آن نياز به زمان دارد.اداره‌کل هوا‌شناسي آذربايجان غربي نيز در هفته اخير خبري با تيتر «افزايش سرعت تبخير در درياچه اروميه با گرم‌تر شدن هوا» انتشار داد و اعلام کرد: تراز درياچه اروميه نسبت به مشابه سال قبل 26 سانتي‌متر کاهش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته