جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 فرصت طلبي از محروميت شجاعي و حاج صفي
 درخواست کره جنوبي براي حذف ايران از جام جهاني 

 
يک سايت کره‌اي ابراز اميدواري کرد، فيفا تيم‌ ‌ملي ايران را به خاطر آنچه که دخالت دولت در امور فدراسيون و تيم ملي خوانده شده را تعليق کند تا بر اين اساس کره بتواند به عنوان تيم نخست به جام جهاني برود.بعد از اين که با اعلام معاون وزارت ورزش و جوانان(محمدرضا داورزني)، احسان حاج صفي و مسعود شجاعي از حضور در تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران محروم شدند، اين موضوع بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي مختلف خبري داشته است.

يک سايت کره‌اي hankookilbo با اشاره به اين موضوع، نوشت: دولتي‌ها در فوتبال ايران دخالت کرده‌اند و اين مي‌تواند سرنوشت انتخابي جام جهاني را تغيير دهد. بعد از اين که دو بازيکن ايراني شاغل در ليگ يونان و در باشگاه پانيونيوس در بازي برابر مکابي تل آويو بازي کردند، سران ورزش ايران به شدت عليه اين موضوع واکنش نشان دادند و در نهايت شاهد محروميت اين دو بازيکن از حضور در تيم‌ ‌ملي فوتبال بوديم.

اين خبر خوبي براي فوتبال کره جنوبي است تا به راحتي بتواند نهمين صعود پياپي به جام جهاني را تجربه کند. به‌ هر حال دو تيم ايران و کره بايد چندي ديگر به مصاف هم بروند و غيبت حاج صفي و شجاعي که دو بازيکن سابق ايران محسوب مي‌شوند خود به سود کره است.اکنون سوال اصلي به رعايت اساسنامه فيفا بر مي‌گردد که کاملا و صراحتا هر گونه دخالت سياست و مذهب را در فوتبال ممنوع کرده و به همين خاطر بود که فيفا در ماه آوريل فوتبال کويت را به دليل دخالت دولت در امور خود به حالت تعليق در آورد و به همين خاطر کويت در انتخابي جام جهاني حاضر نبود و به همين خاطر کره جنوبي توانست بدون بازي برابر کويت سه بر صفر برنده شود. ديداري که در دور دوم انتخابي جام جهاني بود.

اکنون در موضوع ايران دخالت واضح سياست در امور فدراسيون ديده مي‌شود و انتظار مي‌رود که جريمه‌اي به مراتب سنگين‌تر از آن چيزي که براي کويت در نظر گرفته شده است را فيفا براي ايران در نظربگيرد.

انتظار مي‌رود فيفا به زودي راي خود را درباره اين موضوع و قبل از پايان انتخابي جام جهاني در قاره آسيا اعلام کند.

بازتاب محروميت شجاعي و حاج صفي در رسانه‌هاي جهان

محروميت مسعود شجاعي و احسان حاج صفي از تيم ملي بازتاب بسيار گسترده‌اي در رسانه‌هاي برتر جهان داشته است.

بعد از اين که مسعود شجاعي و احسان حاج صفي تصميم گرفتند تا تيم باشگاهي‌شان يعني پانيونيوس را در رقابت‌هاي ليگ اروپا برابر نماينده رژيم اشغالگر قدس همراهي کنند، مسوولان ورزشي ايران و فدراسيون فوتبال اين اقدام را محکوم کردند و در نهايت تصميم گرفته شد تا فعلا اين دو بازيکن از حضور در تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران محروم شوند.

خبر محروميت دو بازيکن ايراني به سرعت در سايت‌ها و روزنامه‌هاي برتر جهان بازتاب داشت و حتي به تيتر يک اين سايت‌ها تبديل شد. هرچند در اين بين خيلي از سايت‌هاي بيگانه سعي کردند از اين شرايط براي خودشان بهره‌برداري سياسي کنند.

روزنامه‌ اينديپندنت و يک شبکه تلويزيوني در آلمان معتقدند در مساله محروميت دو بازيکن ايراني دخالت سياست در ورزش رخ داده و به همين دليل فوتبال ايران بايد تعليق شود و هيچ تيمي از ايران چه باشگاهي و چه ملي حق شرکت در رقابت‌هاي بين‌المللي را نخواهد داشت.

در سال 2006 نيز چنين اتفاقي مشابه رخ داد و در آن جا نيز برخي لابي‌ها در آلمان تلاش زيادي کردند تا ايران حق شرکت در جام جهاني آلمان را نداشته باشد، ولي آنها به هدف‌شان نرسيدند.

همچنين سايت هاي معتبر ديگر نظير فرانکفورتر، بيلد، اکيپ، بي بي سي و واشنگتن پست نيز به بازتاب اين خبر پرداختند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته