جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5627

 خبرها 

 رسيدگي به وضعيت کودکان کار مسئوليت دولت است نه شهرداري

محسن پيرهادي رئيس کميته نظارت شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به اقدامات مديريت شهري به منظور کاهش کودکان کار در شهر تهران اظهار داشت: اگرچه قانون گذار تکليف را به دولت واگذار کرده اما در سالهاي گذشته شهرداري تهران در اين خصوص اقدامات زيادي انجام داده است.

وي افزود: بدون شک جمع آوري و رسيدگي به وضعيت کودکان کار بر عهده دولت بوده اما سال هاست که شهرداري تهران به اين موضوع ورود کرده و از نظر شوراي شهر هم ورود به اين موضوع براي ساماندهي آن مانعي ندارد.

رئيس کميته نظارت شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه همه نهادها و ارگان ها با معضل کودکان کار درگير هستيم، گفت: اگرچه امروز زيرساخت هاي فرهنگي و هنري افزايش يافته اما معتقدم زماني که موضوع فرهنگ در ميان باشد خود وزارت فرهنگ و ارشاد بايد در اين زمينه اقداماتي انجام دهد چراکه در حال حاضر بار فرهنگ سازي بر دوش شهرداري تهران است.

پيرهادي تاکيد کرد: در حال حاضر شهرداري تهران از پول عوارض مردم براي آنها رفاه ايجاد مي کند.

وي با بيان اينکه از سالهاي گذشته تاکنون گروه هاي حرفه اي تشکيل شده شده و در حال سوء استفاده از کودکان هستند، تاکيد کرد: عده اي از دلسوزي مردم و حس ترحم آنها سوء استفاده و سودجويي مي کنند که اين امر بايد ساماندهي شود.

رئيس کميته نظارت شوراي اسلامي شهر تهران گفت: در شهرهاي پرجمعيت دنيا بحث کودکان کار مطرح شده و اين موضوع تنها مختص تهران نيست اما بايد به منظور کاهش آسيب هاي اجتماعي به دنبال يک راهکار مناسب بود چراکه مسائل اجتماعي در شهر تهران پر رنگ تر است.

پيرهادي ادامه داد: اگرچه در شهرداري تهران در زمينه کاهش آسيب هاي اجتماعي اتفاق هاي خوبي رخ داده اما بايد به غير از بحث جمع آوري به منظور آموزش افکار عمومي از رسانه هاي مختلف حتي تريبون هاي مساجد، مدارس، فرهنگسراها، رسانه ملي، دانشگاه ها، مطبوعات و شبکه هاي اجتماعي استفاده کنيم تا مردم بدانند که در برخورد با کودکان کار چه واکنشي بايد نشان بدهند.

وي اضافه کرد: معتقدم مردم بهترين کساني هستند که مي توانند موضوع آسيب هاي اجتماعي را مديريت کنند اما در کنار مردم و شهرداري نهادها و سازمان هايي مانند بهزيستي، کميته امداد هم بايد به صورت رسمي و تخصصي به اين موضوع ورود کنند

رئيس کميته نظارت شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه در بحث جمع آوري، آموزش و رسيدگي هاي بعدي به موضوع آسيب هاي اجتماعي دچار مشکل هستيم، تصريح کرد: بدون ترديد اگر از مجموعه ناجا و شهرداري بخواهيم که با همکاري يکديگر در مدت زمان 24 ساعت شهر را از متکدي و کودکان کار جمع کنند، اين کار را انجام مي دهند اما اينکه بعد از جمع آوري با اين افراد چه بايد بکنيم؟موضوعي است که هنوز نياز برنامه ريزي دارد.

پيرهادي با بيان اينکه امروز در حوزه رسيدگي بعد از جمع آوري کودکان کار دچار مشکل و خلاء هستيم، تصريح کرد: تنها با کمک نهادهاي متولي مي توانيم اين مشکل را بر طرف کنيم چراکه بخشي از NGO هايي (سازمان هاي مردم نهاد) که در اين بخش فعاليت مي کنند يا توان کافي براي مديريت اين موضوع ندارند و يا اينکه کارهاي نمادين انجام مي دهند.

وي ادامه داد: بيشتر NGO هايي که داوطلبانه به موضوع آسيب هاي اجتماعي ورود پيدا مي کنند کارهايشان مانور تبليغاتي براي تشکيلات خودشان است و مساله را حل نمي کنند.

رئيس کميته نظارت شوراي اسلامي شهر تهران با تاکيد بر اينکه امروزه وضعيت اقتصادي و معيشتي گروهي دچار مشکل شده است، گفت: همه NGO ها بايد به نقطه اي برسند که همراه شهرداري و دستگاه هاي اجرايي باشند، در حال حاضر NGO هاي ثبت شده که خدمات مي دهند کم نيستند ولي کار برخي از آنها گذري است.

فرمانده پليس راه کشور:

بستن کمربند ايمني براي سرنشينان عقب خودروها در جاده الزامي است

سردار حميدي فرمانده پليس راه ،فرمانده پليس راه کشور تاکيد کرد که بستن کمربند ايمني در جاده‌ها براي تمامي سرنشينان خودروها الزامي است.سردار محمدحسين حميدي در گفت‌وگو با ايسنا درباره بستن کمربند ايمني در جاده‌ها اظهار کرد:‌ بستن کمربند ايمني براي تمامي سرنشينان خودروها در جاده الزامي است و ماموران پليس راه در صورت رويت افرادي که کمربند خود را نبسته‌اند اقدام به برخورد با اين خودروها خواهند کرد.

وي درباره اينکه به‌نظر مي‌رسد ديگر حساسيتي در مورد کمربند سرنشينان عقب خودروها وجود ندارد، تصريح کرد: چنين موضوعي صحيح نيست و بستن کمربند ايمني براي تمام سرنشينان خودروها اعم از جلو و عقب اجباري است و نبستن آن تخلف محسوب شده و قطعا ماموران پليس راه در صورت مشاهده با آن برخورد و جريمه خواهند کرد.

حميدي افزود: از شهروندان نيز مي‌خواهيم که براي حفظ ايمني و سلامت خود حتما کمربند ايمني را ببندد، تصادفات متعددي بوده که سرنشينان جلو کمربند خود را بسته و آسيبي نديده‌اند، اما سرنشين صندلي عقب به‌دليل نبستن کمربند ايمني از خودروها به بيرون پرتاب شده و جان خود را از دست داده است.

بي‌توجهي به جلو، عامل وقوع 32 درصد تصادفات برون‌شهري

رئيس مرکز اطلاعات و کنترل ترافيک پليس راهور ناجا، علت 32 درصد تصادفات برون شهري را بي‌توجهي رانندگان به جلو در جاده‌ها اعلام کرد.

به گزارش مهر ، سرهنگ نادر رحماني در تشريح اين خبر، اظهارداشت: در تيرماه امسال، 19 درصد تصادفات جاده‌ها به علت تخطي از سرعت مطمئنه رخ داده است.وي ادامه داد: همچنين نزديک به 32 درصد تصادفات برون شهري تيرماه، به علت بي‌توجهي رانندگان به جلو در جاده‌ها رخ داده است.رئيس مرکز اطلاعات و کنترل ترافيک پليس راهور ناجا خاطرنشان کرد: انحراف به چپ، رعايت نکردن حق تقدم، خستگي و خواب آلودگي در رتبه‌هاي بعدي علل تصادفات برون شهري به شمار مي‌آيد.سرهنگ رحماني در پايان گفت: در ميان تخلفات، حرکت بر خلاف جهت، نقص فني و رعايت نکردن فاصله طولي به يک ميزان در شکل‌گيري تصادفات برون شهري نقش داشته‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته