جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5630

 خبرها 

 ازدواج زودهنگام جان کودک را به خطر مي‌اندازد

رئيس انجمن متخصصان زنان و مامايي ايران با تاکيد براينکه بدن دختر 13 ساله قابليت بارداري ندارد، نسبت به خطر افتادن جان کودک با ازدواج زودهنگام هشدار داد.

اعظم السادات موسوي (رئيس انجمن متخصصان زنان و مامايي ايران) در گفت‌وگو با ايلنا در رابطه با طرح افزايش سن ازدواج کودکان که در هفته‌هاي اخير مورد بحث اعضاي کميسيون زنان مجلس بوده و با مخالفت‌هايي نيز مواجه شده‌است، بيان داشت: در مساله ازدواج کودکان زير 15 سال بايد اين مساله را بررسي کرد که ازدواج در اين شرايط سني به لحاظ جسمي، روحي، رواني و اجتماعي مضرات بسيار زيادي براي جامعه و فرد دارد؛ صرف نظر از اينکه مشخص نيست، چه تعدادي از اين کودکان پس از اين ازدواج‌ها مطلقه مي‌شوند بايد به اين مساله توجه شود که عواقب ازدواج اين کودکان چيست؟

رسيدن به بلوغ در يک بازه زماني کامل مي‌شود

او افزود: بر اساس آخرين آمار اعلام شده حدود 2 هزار بيوه کودک در کشور وجود دارد؛ اين آمار بايد تا چه رقمي برسد تا براي مسئولان تکان‌دهنده باشد؟ بايد اين مساله مدنظر قرار گيرد که بلوغ يک بازه زماني دارد يعني بلوغ به يکباره اتفاق نمي‌افتد، از 9 سالگي آغاز مي‌شود و تا 15 يا 16 سالگي کامل مي‌شود؛ يعني تا زماني که بلوغ کامل شود 4 تا 5 سال زمان مي‌برد. حتي زماني که يک فرد به بلوغ کامل مي‌رسد بايد از نظر بلوغ اجتماعي نيز مورد بررسي قرار گيرد و از لحاظ روحي و رواني نيز تاييد شود نه اينکه فقط به لحاظ جسمي بالغ شده باشد.

رييس انجمن زنان و زايمان تاکيد کرد: يکي از شاخصه‌هاي مهم در حوزه بهداشت زنان سن ازدواج است. ازدواج زودهنگام براي دختران مساله‌ساز است. سازمان بهداشت جهاني ازدواج کودکان در سن پايين را معضل بهداشتي براي کشورها عنوان کرده است، چرا که روند تکامل چه به لحاظ روحي، رواني و جسمي بايد با هم اتفاق بيفتد تا کودک آمادگي ازدواج را داشته باشد.

عواقب ازدواج زودهنگام به خطر افتادن سلامتي کودک است

او با تاکيد براينکه بدن يک دختر 13 ساله قابليت بارداري ندارد، افزود: اصلا فارغ از اينکه کودک توانايي بارداري را دارد يا خير بايد به اين نکته توجه کرد که او بايد آمادگي لازم را براي ازدواج داشته باشد؛ عواقب ازدواج زودهنگام به خطر افتادن سلامتي کودک است، چراکه او در اين سن سيستم دفاعي پاييني دارد، از نظر ايمني در شرايط مناسبي نيست و دچار بيماري‌هاي عفوني و مقاربتي شديد مي‌شود که در سالهاي بالاتر منجر به بيماري‌هايي جدي مي‌شود که جان فرد را به خطر مي‌اندازد.

موسوي در ادامه گفت: کودک با ازدواج در سن کم با مسائلي برخورد مي‌کند که براي سن او مناسب نيست، روند طبيعي سن در اين کودک طي نمي‌شود، او با مسائلي مواجه مي‌شود که بلوغ زودرس را براي او به همراه خواهد داشت، تجربيات جنسي اين کودک تاثيرات عميق روحي و رواني را در سنين بالاتر براي او به همراه خواهد داشت. اين کودک رابطه جنسي را در زمان مناسب تجربه نخواهد کرد و مورد سوء استفاده جنسي قرار مي‌گيرد که بر رفتارهاي اجتماعي او تاثيرات عميقي خواهد داشت؛ چون پذيرش از طرف آن کودک صورت نگرفته است.

سقط جنين در سنين کم آمار بالاتري دارد

او تاکيد کرد: بارداري در اين سنين براي کودک فاجعه‌بار است؛ چرا که سيستم جسمي رشد نکرده است، استخوان بندي تکميل نشده است و سيستم تناسلي کودک در حال رشد است، بارداري زير سن 16 سال خطرات جدي براي سلامت او به همراه دارد، بارداري زودهنگام هم در مادر تاثيرات بدي دارد و هم در جنيني که در شکم مادر است.بيشتر جنين‌ها در اين شرايط تکامل پيدا نمي‌کنند.

موسوي تاکيد کرد که سقط جنين در سنين کم آمار بالاتري دارد، چون تخمک‌ها به بلوغ کامل نرسيده‌اند. در اغلب موارد کودکان دچار سقط جنين مي‌شوند و از آنجايي که بعد از هر سقط بايد تا بارداري بعدي فاصله گذاري شود، بعيد است که در ازدواج‌هاي به اين شکل اين فاصله‌گذاري‌ها رعايت شود.

کدام ازدواج‌ها آسيب‌پذيرتر هستند؟

يک کارشناس ارشد روانشناسي گفت: اگر جوانان آمادگي مواجهه با تعارضات را نداشته باشند، زندگي مشترک موفقي را تجربه نمي‌کنند و در معرض آسيب‌هاي بعدي و طلاق قرار مي‌گيرند.‌

عاطفه افشاري در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: ازدواج به عنوان يکي از مهم‌ترين موضوعات خانوادگي بايد در قالب و چارچوب خاص خود قرار گيرد و اين که زمانه تغيير کرده و جوانان اين دوره و زمانه با گذشته بسيار فرق کرده‌اند پاسخ منطقي و قابل قبولي نيست.

وي ادامه داد: جوانان امروزه درست در همان خانواده‌هايي رشد و پرورش يافته‌اند که جوانان سال‌هاي قبل بزرگ شده‌اند و تنها به سبب پيشرفت فناوري و گسترده شدن دامنه ارتباطات نبايد جوانان را به حال خود گذاشت تا شريک زندگيشان را انتخاب کنند.

اين کارشناس ارشد روانشناسي افزود: بعضي از خانواده‌ها به دليل اينکه جوانان هر کسي را که خودش انتخاب کند مي‌پذيرد و اگر ما کسي را انتخاب کنيم مشکلات بعدي‌اش هم گريبانگير ما مي‌شود، در راهنمايي براي انتخاب شريک زندگي فرزندان خود کوتاهي مي‌کنند.

افشاري گفت: پدر و مادر بايد همراه و مشاور جوانان باشند و با استدلال و منطق آنها را قانع کنند که انتخابش درست يا نادرست است و بي گمان جوان نيز آن را مي‌پذيرد.

وي با اشاره به اينکه ازدواج مقدمه تشکيل خانواده است، تصريح کرد: با ازدواج دو زوج جوان، پايه‌هاي خانواده شکل مي‌گيرد.

اين کارشناس ارشد روانشناسي ادامه داد: زماني که رابطه زوجين رابطه سالم و برپايه اصول صحيح شکل گيرد، خانواده رو به کمال مي‌رود و از اين رو جوان بايد معناي خانواده را بداند نه اين که فقط از نظر عاطفي و روحي با فرد موردنظر خود مشترکاتي داشته باشد.

افشاري با اشاره به اينکه زماني که دختر و پسر ازدواج مي‌کنند، با فضاي جديد خانواده‌هاي يکديگر روبه‌رو مي‌شوند، تصريح کرد: پسر يا دختر در خانواده‌هايي متفاوت رشد کرده‌اند و ويژگي‌هاي آن خانواده را دارند و زماني که آشنايي انجام مي‌شود در کنار اشتراکات، بي گمان تفاوت‌هايي را مشاهده مي‌کنند.

وي اظهارکرد: اگر جوانان آمادگي مواجهه با تعارضات را نداشته باشند، زندگي مشترک موفقي را تجربه نمي‌کنند و در معرض آسيب‌هاي بعدي و طلاق قرار مي‌گيرند.اين کارشناس ارشد روانشناسي گفت: نگاهي به آمارهاي طلاق و بررسي علل و عوامل اين پديده در جامعه کنوني ما نشان مي‌دهد ازدواج‌هايي که در آن دختر و پسر پيوند مستحکمي با خانواده طرفين پيدا نکردند، بيشتر در معرض آسيب و طلاق قرار گرفتند.

افشاري با اشاره به اينکه قواعد و آداب و رسوم و ويژگي‌هاي خاص،خانواده‌ها را از هم متمايز مي‌کند، تصريح کرد: وقتي ازدواج دو نفر بدون توجه به اين قواعد انجام شود، طبيعي است ازدواج آسيب‌پذير است.

وي ادامه داد: خانواده‌ها بايد در بستر مشترکات مهمي که با هم دارند تصميم به پيوند ازدواج فرزندانشان بگيرند اما گاهي اوقات پسر يا دختر نسبت به هم علاقه عاطفي پيدا مي‌کنند و ازدواج خود را بي نياز از مشورت و هماهنگي با خانواده‌ها مي‌دانند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته