جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5632

 استفاده از سلول‌هاي بنيادي در درمان‌ بيماري‌هاي عفوني 

 
دبيرعلمي هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران با اشاره به اينکه ميزان خطرناک بودن عفونت‌‌هاي بيمارستاني به ميزان عفونت و محل عفونت بستگي دارد، گفت: با استفاده از سلول‌هاي بنيادي مي‌توان جهت درمان بيماري‌هاي صعب العلاج که در آن باکتري‌ها مقاوم به انواع آنتي بيوتيک هستند، استفاده کرد.عباسعلي ايماني فولادي در آستانه برگزاري هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران اظهارداشت: دو محور اصلي متابوليت ميکروبي و بيماري‌هاي عفوني همچنين استفاده از سلول‌هاي بنيادي در درمان‌ بيماري‌هاي عفوني در اين کنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.به گزارش روابط عمومي هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران ،وي با اشاره به اينکه از ستاد سلول‌هاي بنيادي نيز جهت شرکت در کنگره دعوت به عمل آمده است، افزود: برخي از باکتري‌ها به شدت در مقابل انواع آنتي بيوتيک‌ها مقاوم شده که با استفاده از سلول‌هاي بنيادي مي‌توان جهت درمان بيماري‌هاي صعب العلاج که در آن باکتري‌ها مقاوم به انواع آنتي بيوتيک هستند استفاده کرد.

دبيرعلمي هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران با بيان اينکه برخي باکتري ها حتي به 12 نوع آنتي بيوتيک مقاوم شده‌اند، ادامه داد: عفونت ناشي از باکتري‌ها مي‌تواند سبب بروز مشکل در تنفس، پوست، زخم و حتي شوک سپتيک شود.ايماني فولادي افزود: امروز متأسفانه مقاومت به آنتي بيوتيک باکتري‌ها بيداد مي‌کند و با ورود به بحث استفاده از سلول‌هاي بنيادي در اين راستا مي تواند مؤثر باشد. همچنين اين موضوع امروزه در سرشاخه يکي از علوم نوين قرار گرفته و ما نيز تلاش کرديم در هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران از طريق پانل تخصصي اين موضوع را مورد بحث و گفتگو قرار دهيم.

وي عنوان کرد: باکتري ها انواع مختلف داشته و در دسته بندي‌هاي مختلفي قرار دارند که هرکدام از اينها مي توانند عفونت‌هاي خاصي را به همراه داشته باشند. همچنين با پيشرفت علم داروهاي آنتي بيوتيکي زيادي به بازار آمده و چالشي که در اين زمينه وجود دارد مقاومت آنها مقابل داروها است.رئيس مرکز تحقيقات ميکروبيولوژي کاربردي در ادامه به موضوع عفونت‌هاي بيمارستاني اشاره کرد و بيان داشت: اين موضوع در بحث درمان بيماران يک نوع چالش به شمار مي‌رود و يک جراح پس از جراحي هميشه ترس از بروز عفونت بيمارستاني بيمار خود دارد.ايماني فولادي گفت: اصولا اين ميکروب‌ها در بيمارستان به انواع آنتي بيوتيک مقاوم بوده و به سختي ريشه‌کن مي‌شوند. همچنين عفونت بيمارستاني مي‌تواند خطرناک و کشنده باشد لذا پيشگيري و توجه به آن بسيار حائز اهميت است.

وي خاطر نشان کرد: ميزان خطرناک بودن عفونت بيمارستاني بسته به ميزان عفونت و محل عفونت داشته و مي‌تواند پوست، خون يا دستگاه تنفس را درگير کند که از راه توجه به بهداشت فردي و مکاني مي‌توان از آن پيشگيري کرد. البته نيز بايد توجه داشت که استقرار طولاني مدت بيمار در بيمارستان نيز مي‌تواند به اين مسئله دامن بزند.هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران با حضور اساتيد داخلي و خارجي و صاحب نظران اين حوزه، 7 الي 9 شهريور ماه در سالن ابن سينا در دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته