جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5639

 دو روي سکه دربي قاره کهن
 از آسودگي ايران تا استرس کره جنوبي 

 
آفرينش-قاره کهن امروز شاهد دربي سنتي و حساس خود خواهد بود.

در چارچوب رقابت هاي انتخابي جام جهاني 2018، تيم هاي ملي فوتبال کره جنوبي و ايران در سئول به مصاف هم مي روند.

تيم ملي ايران مقتدرانه و بدون گل خورده و باخت، صعودي زودهنگام به جام جهاني را تجربه کرده تا دو بازي باقي مانده با کره جنوبي و سوريه براي ما حکم بازي تشريفاتي را داشته باشد. هرچند اين مسابقه براي کره‌اي‌ها بازي مرگ و زندگي است. کره‌ براي اينکه بتواند در جام جهاني حضور داشته باشد بايد مقابل ايران به پيروزي برسد. آن هم در حالي که در سه ديدار اخيرش مقابل تيم ملي ايران يک بازنده مطلق بوده است. شاگردان کي‌روش حتي در بازي دوستانه هم کره جنوبي را شکست دادند و درگيري‌هايي که در آن بازي و ديدارهاي رسمي پيش آمد، نشان مي‌دهد که اين بازي بزرگ در سطح قاره کهن به هيچ عنوان يک بازي تشريفاتي براي کي‌روش و فوتبالدوستان ايراني نيست و مي‌توان آن را يک دربي تمام عيار در آسيا ناميد.

تيم ملي ايران در بازي رفت انتخابي جام جهاني با تک گل سردار آزمون به برتري رسيد و اکنون کره‌اي‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا در ورزشگاه 60 هزار نفري جام جهاني سئول مقابل ايران به پيروزي برسند. سرمربي تيم کره جنوبي بارها براي کي‌روش و شاگردانش کري خواني کرده و حتي پا را از حيطه ادب و احترام هم خارج کرده است. مسئولان کره‌ جنوبي برخلاف رويه هميشگي ميزباني مناسبي از تيم ملي انجام ندادند تا شايد بتوانند قبل از بازي عرصه را به ملي پوشان ايراني تنگ کنند غافل از اينکه چنين رفتارهايي فقط باعث انگيزه مضاعف تيم ملي ايران خواهد شد.

در زمينه فني کره جنوبي با 11 گل زده بهترين خط حمله گروه را در اختيار دارد اما اين تيم 10 گل هم دريافت کرده تا همراه قطر ضعيف‌ترين خط دفاع مسابقات را در گروه A داشته باشد. در حالي که تيم ايران بدون گل خورده در 8 بازي مستحکم‌ترين خط دفاع را در تمام مسابقات مقدماتي جام جهاني 2018 تا اين لحظه داشته است. کي‌روش به دنبال پنجمين برد متوالي مقابل کره‌ جنوبي است و حتي از بازيکنان جديدي مثل سامان قدوس هم به تيم ملي دعوت کرده است.

کي‌روش: اين ديدار مي‌تواند براي ما تاريخ‌ساز باشد

سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان بازي مقابل کره جنوبي را براي تيمش فرصتي در جهت پيشرفت و يادگيري دانست.

کارلوس کي‌روش در نشست خبري پيش از ديدار کره جنوبي - ايران اظهار داشت: کره 8 بار به جام جهاني راه يافته و دو بار قهرمان آسيا شده است. اين تيم همچنين به نيمه نهايي جام جهاني هم راه پيدا کرده است. ما از بازي با کره ياد مي‌گيريم. هربار فرصت رويارويي با کره براي ايران به دست مي‌آيد ما از اين فرصت براي پيشرفت و يادگيري بيشتر استفاده خواهيم کرد. کره يکي از بهترين تيم‌هاي آسياست و ما از مواجهه با اين تيم چيزهاي زيادي فرا خواهيم گرفت.

با بيان اينکه «بهترين تلاش‌مان را مي‌کنيم تا بتوانيم کره جنوبي را شکست دهيم»، خاطرنشان کرد: ما از کره شناخت کامل داريم و مي‌دانيم يازده گل زده‌اند که 9 گل آن در چهار بازي اخير بوده است. در تمام بازي‌هاي خانگي هم پيروز شده‌اند، اما ما هم تيم ايران هستيم و رکوردهاي خودمان را داريم. اميدواريم با ارائه فوتبالي خوب و برتر کره را شکست دهيم. در واقع وظيفه داريم فردا پيروز شويم. مطمئناً کارمان آسان نيست، اما به‌عنوان تيمي که حضورمان در جام جهاني قطعي شده، وظيفه داريم تمام سعي خود را انجام دهيم تا پيروز شويم.

سرمربي تيم ملي ايران درباره برتري ايران مقابل کره جنوبي در سال‌هاي گذشته با نتيجه يک بر صفر گفت: اگر من اين شانس را داشته باشم که تمام بازي‌ها را با نتيجه 10 بر صفر به اتمام برسانم، اين کار را انجام مي‌دهم، اما مي‌دانم پيروزي با نتيجه يک بر صفر هم فوق‌العاده است.

کي روش درباره رکورد ايران در گل نخوردن در مقدماتي جام جهاني 2018 روسيه اظهار داشت: اين رکورد يک افتخار براي ماست، اما باعث نمي‌شود اين ديدار را جدي نگيريم. اتفاقاً وظيفه ما را سنگين‌تر مي‌کند. ما براي بازي با کره احترام زيادي قائل هستيم. اين تيم بازي‌هاي خانگي‌اش را برده و ما مثل بازي‌هاي گذشته، اين نبرد را هم جدي مي‌گيريم و مي‌دانيم که اين بازي مرگ و زندگي براي ماست. بازي با کره مي تواند براي ما تاريخ‌ساز باشد.

تائه يونگ: آنها تاکنون مقابل قدرت اصلي ما قرار نگرفته‌اند

سرمربي تيم ملي کره جنوبي مدعي شد که کره‌اي‌ها مي‌خواهند مقابل ايران قدرت‌شان را نشان دهند.

شين تائه يونگ، سرمربي تيم ملي کره جنوبي در نشست خبري پيش از ديدار تيمش مقابل ايران، اظهار داشت: مي‌خواهيم مقابل ايران توان و قدرت کره جنوبي را نشان دهيم. از هواداران کره هم انتظار دارم به ورزشگاه بيايند.

وي در ادامه افزود: بازيکنان ما از روزي که در تمرين هستند، به خوبي کار مي‌کنند و شرايط‌مان بسيار خوب است. آنها همدل هستند تا به هر قيمتي که شده، ايران را شکست بدهند. من باور دارم که مي‌توانيم يک بازي خوب ارائه کنيم و اين طلسم را که نتوانسته‌ايم در چند سال اخير ايران را شکست بدهيم، از بين ببريم. ما مي‌خواهيم نشان دهيم که ايران تاکنون مقابل قدرت اصلي ما قرار نگرفته است.

سرمربي تيم ملي کره جنوبي در خصوص مصدوميت دو بازيکن تيمش و اينکه آيا آنها مقابل ايران بازي مي‌کنند يا نه، گفت: وضعيت دو بازيکن مصدوم ما بهبود يافته و آنها مي‌توانند بازي کنند. ما نمي‌توانيم در خصوص وضعيت بازيکنان‌مان صحبت کنيم، چون سرمربي ايران هم بسيار باهوش است و به همين دليل نمي‌توانم در رسانه‌ها در خصوص ترکيب تيمم صحبت کنم. من دوست دارم در اين خصوص با شما صحبت کنم، اما متأسفانه در حال حاضر مقدور به انجام اين کار نيستم. از شما هم مي‌خواهم با من همکاري کنيد تا کار را درست پيش ببريم و مطمئنم شما اين مسئله را درک مي‌کنيد.

تائه يونگ در واکنش به طرح اين مسئله که کارلوس کي‌روش ترکيب تيم ايران را نسبت به بازي رفت با تغييراتي مواجه کرده و اين مسئله را چطور مي‌بينيد، تأکيد کرد: در واقع اگر سؤال شما اين است که چگونه مي‌توانم حريفم (سرمربي تيم ايران) را شکست بدهم، بايد بدانيد سرمربي کره برنامه‌هايش را آماده کرده است. در واقع اين را در مورد ايران مي‌دانيم که بازيکنان آنها پس از انجام تاکتيک‌هاي دفاعي خود به بهترين شکل، تاکتيک‌هاي ضدحمله را به اجرا مي‌گذارند. فکر نمي‌کنم تاکتيک آنها با وجود تغيير ترکيب تغييري کند، چون سرمربي اين تيم و بازيکنان ايران مدت‌هاست کنار يکديگر هستند. تيم ايران شرايط خوبي دارد، با قدرت بازي مي‌کند و تاکتيک بسته آنها بسيار خطرناک است.

وي با تأکيد بر اينکه در تمرينات تيمش تمام تاکتيک‌ها به خوبي مرور شده است، افزود: ما در تمريناتي که داشتيم، تاکتيک‌هاي دفاعي را به خوبي با بازيکنان مرور کرديم و در حمله هم برنامه‌هاي ويژه‌اي براي شکست ايران داريم. انتظار دارم بتوانيم با برنامه‌هاي که داريم، ايران را شکست بدهيم.

سرمربي تيم ملي کره جنوبي در واکنش به اين مسئله که کارلوس کي‌روش هفت سال است در تيم ملي ايران حضور دارد در حالي که او تازه کارش را با کره‌ا‌ي‌ها آغاز کرده و آيا تضميني براي پيروزي مي‌دهد يا نه، گفت: آيا شما از کاري که انجام مي‌دهيد اطمينان کامل داريد؟ من نمي‌توانم به شما اطمينان بدهم که نتيجه بازي چيست، اما تلاش مي‌کنيم بدون هيچ کم و کسري، بهترين عملکرد را داشته باشيم. اينکه چه اتفاقي در زمين رخ مي‌دهد، دست ما نيست. ما تمام بازي‌هاي مرحله انتخابي جام جهاني ايران از هفته اول تا هشتم را دنبال و آناليز کرده‌ايم، اما ايران نمي‌تواند آناليزي در خصوص تيم جديد ما داشته باشد. در حالي که ايران 7 سال است با کي‌روش کار مي‌کند و بازيکنان حتي با نگاه به مربي مي‌دانند چه تاکتيکي را اجرا کنند. ما هنوز به صورت کامل سازماندهي نشده‌ايم، اما با برنامه کوتاه مدت مي‌توانيم تجربياتي را در اختيار بازيکنان قراربدهيم.

تائه يونگ در خصوص اينکه صحبت‌هاي کارلوس کي‌روش (در خصوص وضعيت بد زمين تمرين تيم ايران در کره جنوبي) به سوژه داغ اين روزها تبديل شده است، اظهار داشت: فکر نمي‌کنم شرايط ايران بد بوده باشد، چون تا حد امکان بهترين شرايط براي آنها فراهم شده است. نمي‌دانم، آيا کي‌روش مي‌داند چه امکاناتي در اختيار ما بود يا نه. با اين حال ما زماني براي فکر کردن به اينکه شرايط ايران چگونه بوده نداريم و اين مسائلي است که مسئولان بايد درگير ماجرا شوند و ايراني‌ها هم مي‌توانند شکايت کنند. ما در ايران شرايط خوبي نداشتيم، در طول بازي تماشاگران ايران به چشم دروازه‌بان ما ليزر مي‌انداختند، اما چيزي نگفتيم. فکر مي‌کنم مسئله‌اي که کي‌روش اعلام کرده، استراتژي او باشد. من فکر مي‌کنم بايد به اين مسئله فکر کنيم که چگونه تيم ايران را شکست بدهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته