جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 يادداشت 

 گذري بر آشفته‌بازار چاپ كتاب‌هاي پژوهشي!

زهرا كيان‌بخت

اين روزها با وجود كساد بودن بازار خريد كتاب و گرايش كم جامعه ما به كتابخواني، در عرصه دانشگاهي، بازار چاپ كتاب داغ است. كتابهايي كه برگرفته از پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي ارشد و دكتري هستند و چاپ آنها، موجب پربار شدن رزومه صاحب آن مي‌شود. هرچند بخشي از اين آثار كه در نتيجه تحقيقات و پژوهشهاي دانشجويان و اساتيد، چاپ و منتشر مي‌شوند، به لحاظ علمي، درخور تأمل‌اند. اما متاسفانه درمورد بخش زيادي از اين آثار بايد گفت جز صرف هزينه، نتيجه ديگري براي جامعه علمي و دانشگاهي دربرندارند.

كتابهايي كه در زمينه‌هاي مختلف و رشته‌هاي متفاوت نوشته مي‌شوند و بايد الزاما، به نوعي، تكميل‌كننده نتايج تحقيقات بعدي باشند. اين كتابها به دليل تأخر زماني كه نسبت به ساير كتابهاي مشابه خود دارند، لازم است كامل‌‎تر، تازه‌تر و جامع‌تر از آثار پيشين مي‌باشند. اما درواقعيت، نه فقط اين اتفاق نمي‌افتد، بلكه بسياري از آثار و كتابهاي منتشره، چيزي را به تحقيقات قبلي اضافه نمي‌كنند. داستان به همين جا ختم نمي‌شود، بسياري از اين كتابها، از نمونه‌هاي پيشين خود نيز ضعيف‌ترند و مشخص نيست به چه دليل، وارد عرصه نشر شده‌اند.

چيزي كه به اين امر، دامن مي‌زند، نوع برخورد ناشران با اين گونه آثار است كه موجب مي‌‎شود بسياري از ناشران، بدون توجه به كيفيت اثر، با دريافت هزينه از شخص مولف، كتاب او را به چاپ برسانند تا رزومه علمي و تحقيقاتي شخص مزبور، سنگين‌تر و سنگين‌تر شود.

در اين ميان، اي كاش اين مسأله كه؛ كتاب مزبور، چه امتيازي بر كتابهاي قبلي منتشر شده در همين زمينه دارد و چه چيز تازه‌اي را به تحقيقات پيرامون آن موضوع، اضافه مي‌كند، ملاك عمل ما قرار مي‌گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته