جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 استفاده از برگ درخت براي توليد نانوذرات نقره 

 محققان هندي نشان دادند که چگونه از برگ يک نوع درخت رايج در اين کشور مي‌توان نانوذرات نقره توليد کرد. در اين روش زيست‌سازگار و ارزان، نانوذرات با کيفيت بالا ارائه مي‌شود.يک تيم تحقيقاتي از مؤسسه ملي فناوري هند دريافتند که مي‌توان نانوذرات نقره را به شکل اقتصادي از نيترات نقره به دست آورد. نانوذرات نقره داراي کاربردهاي وسيعي در پوشش‌هاي آنتي‌باکتريال، منسوجات، ادوات زيست پزشکي و باندهاي زخم دارد.

اين گروه تحقيقاتي نشان دادند که مي‌توان از گياه Acalypha hispida يا دم گربه براي توليد نانوذرات نقره استفاده کرد. اين گياه قادر به احياي فلز نقره است.محققان در اين مقاله نشان دادند که چگونه از برگ اين درخت براي احياي نقره و توليد نانوذرات مي‌توان استفاده کرد. نتايج اين پروژه فرصت‌هاي تازه‌اي در بخش توليد اقتصادي و زيست‌سازگار نانوذرات نقره باز مي‌کند. همچنين دامنه کاربرد اين نانوذرات را نيز افزايش مي‌دهد.

در حال حاضر براي توليد نانوذرات به روش شيميايي از مواد احيا کننده مختلف استفاده مي‌شود. اين ترکيبات احيا کننده مي‌توانند از مواد مختلف نظير شير گاو، عصاره گياهان، ميکروبها و ديگر عناصر به دست آمده باشد. در اين ميان استفاده از عصاره گياهان اهميت زيادي دارد؛ چرا که دسترسي به آن ساده‌تر و ارزان‌تر بوده و مزاياي ديگري نيز با خود به همراه دارد.سيتارا از محققان اين پروژه مي‌گويد: «اين گياه در هر جايي رشد مي‌کند؛ بنابراين يک گياه عمومي و رايج محسوب مي‌شود.»

تاکنون استفاده از اين گياه براي توليد نانوذرات نقره در هيچ مقاله‌اي گزارش نشده‌است. در اين روش براي استخراج عصاره، نياز به جوشاندن برگ درخت نيست، بلکه برگ درخت با آب مقطر شسته شده و با استفاده از هاون کوبيده مي‌شود تا در حضور اتانول بتوان عصاره آن را بيرون کشيد. اين عصاره قادر به توليد نانوذرات با کيفيت بالا است.

نتايج اين پروژه در قالب مقاله‌اي با عنوان 'Economical synthesis of silver nanoparticles using leaf extract of Acalypha hispida and its application in the detection of Mn(II) ions' در نشريه Journal of Advanced Research منتشر شده‌است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته