جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 عجيب و جالب 

 گل‌ها را به رنگ دلخواه درآوريد

دانشمندان براي اولين بار موفق شدند با استفاده از نوعي ابزار ويرايشگر ژني موسوم به «کريسپر» رنگ گل‌هاي يک باغ ژاپني را از بنفش به سفيد تغيير دهند.

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، دانشمندان براي اولين بار توانستند با کمک نوعي ابزار ويرايشگر ژني موسوم به «کريسپر» و با ايجاد اختلال در يک ژن واحد، يک گل ژاپني را از رنگ بنفش به سفيد تغيير رنگ دهند.

اين گل تغيير رنگ يافته از خانواده گل‌هاي شيپوري است و محققان بدون اين که روي قسمت‌هاي ديگر گياه اثر بگذارند، تنها ژن مربوط به رنگ اين گل را تحت تأثير قرار دادند. آنزيم «Cas9 کريسپر» مسئول برش DNA است و دانشمندان به کمک آن ژن‌ها با دقت بالايي برش مي‌دهند و مي‌چسبانند و انجام مهندسي زيستي را روي ژن‌ها امکان‌پذير مي‌کند.

در عين اين که بسياري نگران استفاده غيراصولي از اين ابزارها هستند، اما فوايد زيادي هم مي‌توانند داشته باشند. در حال حاضر، محققان در سراسر ژاپن معتقدند که فناوري «Cas9 کريسپر» تفاوت عظيمي را در مطالعه و دستکاري گل‌ها ايجاد مي‌کند. اين اولين باري است که محققان با کمک اين فناوري موفق به تغيير رنگ گل‌ها شدند.

دليل انتخاب اين گونه گل شيپوري براي اين تحقيق از آن جهت بود که اين گل از قبل اين پروژه نيز در پروژه ملي منابع زيستي ژاپن مورد استفاده قرار گرفته بود؛ به اين معنا که دانشمندان از پيش هم اطلاعات خوبي درباره اين گياه و نحوه کدگذاري آن داشتند و طرح‌هاي DNA اين گونه در دسترس آنها بود.

پژوهشگران با کمک اين آنزيم، ژن DFR-B را مورد هدف قرار دادند که مسئول تعيين رنگ اين گل شيپوري است. با قرار گرفتن دو ژن ديگر در نزديکي اين ژن، آنزيم Cas9 کريسپر با دقت بالايي روي DNA مورد نظر اثر مي‌گذارد به طوري که ساير ژن‌ها تحت تأثير قرار نمي‌گيرند.

در صورت غيرفعال کردن آنزيمي که توسط ژن DFR-B ايجاد مي‌شود و مسئوليت توليد رنگدانه «آنتوسيانين» را برعهده مي‌گيرد، رنگ اين گل به سفيد تغيير مي‌کند. حدود 75 درصد از جنين اين گونه گل که به روش ژنتيکي دستکاري شده، به جاي گلبرگ‌هاي بنفش، گلبرگ‌هاي سفيد رنگ خواهند داشت. بررسي‌هاي صورت گرفته هيچ گونه جهش ژنتيکي را در اين پروژه به اثبات نرسانده است.

اين گونه گل شيپوري در قرن هشتم بعد از ميلاد به ژاپن معرفي شد و تا قرن هفدهم که نسخه سفيد رنگ آن بر اثر جهش ژنتيکي ايجاد شد، تنها گلبرگ‌هاي بنفش رنگ آن وجود داشت. اما دانشمندان با اين دستکاري ژنتيکي و بدون جهش توانستند رنگ گلبرگ‌هاي آن را تغيير دهند که تحول عظيمي در تغيير رنگ گل‌ها ايجاد مي‌کنند.

ساخت يک نوع باتري يون ليتيومي که هرگز نمي‌سوزد

دانشمندان موفق به ابداع يک باتري ليتيوم-يوني شده‌اند که در برابر انفجار يا آتش‌سوزي مقاوم است.

به گزارش آنا به نقل از LiveScience، اين وسايل انرژي کافي براي راه انداختن وسايل الکترونيک در خانه فراهم مي‌کند اما در هيچ شرايطي آتش نمي‌گيرد حتي وقتي با ميخ سوراخ مي‌شود. اين باتري از يک محلول آب نمک به عنوان الکتروليت استفاده مي‌کند که خطرات انواع قبلي اين باتري را برطرف مي‌کند.

کانگ ژو، از آزمايشگاه تحقيقات ارتش آمريکا، در اين مورد مي‌گويد: «در گذشته اگر انرژي بالا مي‌خواستيد بايد يک باتري غيرمحلولي ليتيوم يوني انتخاب مي‌کرديد اما مجبور بوديد خطرات آن را بپذيريد. اگر امنيت کامل را ترجيح مي‌داديد، مي‌توانستيد از باتري‌هاي محلولي مثل نيکل-هيدريد فلز استفاده کنيد اما بايد با انرژي کم کنار مي‌آمديد. حالا ما نشان داده ايم که مي‌شود همزمان به انرژي بالا و امن دسترسي پيدا کرد».

اين گروه قبلا در سال 2015 مقاله‌اي در نشريه ساينس چاپ کرده بود که در آن يک باتري سه ولتي جديد با محلول الکتروليتي معرفي شده بود.

باتري آزمايشي حتي وقتي با ميخ سوراخ شد آتش نگرفت

اما در آن زمان محققان به دليل پديده موسوم به مشکل کاتدي موفق به ساخت باتري‌هاي قوي‌تر نشده بودند. اين وقتي اتفاق مي‌افتد که يک قطب باتري (آند) که از گرافيت يا ليتيوم ساخته شده در اثر محلول الکتروليتي ضعيف مي‌شود.در نمونه جديد يک ژل پليمري در باتري هست که با اولين شارژ تجزيه مي‌شود و لايه‌اي پايدار به نام فاز مياني تشکيل مي‌دهد. اين فاز مياني در برابر واکنش‌هاي شيميايي که مانع کارکرد درست باتري مي‌شود از آند محافظت مي‌کند. به اين ترتيب امکان استفاده از مواد مطلوب به عنوان آند فراهم مي‌شود.

با پوشاندن آند با يک ژل محافظ، دانشمندان توانستند قدرت باتري را به چهار ولت افزايش دهند که در بسياري از وسايل الکترونيک خانگي مثل لپتاپ‌ها کاربرد دارد.

يک ژل پليمري در اين باتري از آنود محافظت مي کند

افزودن اين ژل محافظ همچنين ايمني باتري‌هاي تازه را در مقايسه با باتري‌هاي ليتيوم-يوني غيرمحلولي افزايش مي‌دهد. به علاوه چگالي انرژي آن هم در مقايسه با ساير باتري‌هاي محلولي بيشتر مي‌شود.

دکتر ژو مي‌گويد که پيش از تجاري شدن اين محصول بايد خواص شيميايي فاز مياني بهبود يابد. اما در صورت سرمايه‌گذاري کافي باتري چهار ولتي مي‌تواند پنج سال ديگر آماده عرضه انبوه باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته