جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 خبرهاازعالم علم 

 تهديد سلامت روان نوجوانان با بازي هاي آنلاين

يکي از دغدغه هاي بزرگ والدين مخصوصاً در شروع سال تحصيلي جديد، وابستگي فرزندان شان به استفاده از فرآورده هاي جديد تکنولوژي مانند تبلت، لب تاب و گوشي همراه است.

دكتر «ليلا محمدي»، روانشناس باليني در گفتگو با شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه والدين نگرانند که پس از آغاز سال تحصيلي چگونه وابستگي فرزندشان به اين ابزارها را کاهش دهند، گفت: از طرفي وجود اوقات فراغت برنامه ريزي نشده، دسترسي به گوشي و لب تاپ و راحتي ورود به فضاي مجازي منجر به وابستگي شديد فرزندان و به خصوص نوجوانان به اين ابزارها شده است.

وي با اشاره به اينکه يکي از جذابيت هاي استفاده از اين ابزارها وجود بازي هاي رايانه اي آنلاين است، افزود: بازي هاي آنلاين بازي هايي هستند که بصورت مراحل تدريجي و گام به گام طراحي شده اند. اين بازي ها در مراحل ابتدايي ساده هستند و هر مرحله سخت تر از مرحله قبلي است.اين روان شناس باليني ادامه داد: به علاوه بازي بصورت هوشمند طراحي شده است. يعني امکان ذخيره سازي اطلاعات، تصويربرداري و عکس برداري از بازي کننده و تشخيص مکان زندگي وي از طريق نرم افزارهاي مکان يابي وجود دارد.

همچنين در اين نوع بازي ها افراد بازي کننده مي توانند به صورت آنلاين با ساير بازي کننده ها و پشتيبان نرم افزار بازي در ارتباط باشند. همه عوامل بالا منجر مي شوند که بازي ها جذابيت زيادي داشته باشند. وي با تاکيد بر اينکه در قشر نوجوانان که علاقمند به ارتباط با همسالان و تشکيل روابط تيمي و گروهي هستند، گفت: مشکل زماني آغاز مي شود که يک نوجوان با دلايل متفاوتي به حضور در فضاي مجازي و بازي هاي رايانه اي وابسته مي شود. برخي از بازي ها که اخيرا رواج يافته است تهديد کننده سلامت روان و حتي زندگي نوجوانان است.

محمدي در ادامه بيان کرد: در اين بازي ها بصورت آنلاين از نوجوان خواسته مي شود که ترس از انجام برخي رفتارهاي پرخطر را به تدريج و با انجام يکسري فعاليت ها کاهش دهد. در صورتي که نوجوان آن فعاليت را انجام داد و تصويري از آن را براي پشتيبان برنامه ارسال کرد مي تواند وارد مرحله بعدي بازي مي شود. هدف اين بازي ها تشويق نوجوان براي آسيب رساندن به خودش است؛ اما بصورت تدريجي و با حساسيت زدايي مکرر. وي در ادامه تاکيد کرد: مثلا براي تشويق يک نوجوان براي اقدام به خودکشي جدي و واقعي پرت کردن خودش از طبقه 10 يک ساختمان، ابتدا بصورت تدريجي ترس نوجوان از مرگ و ايستادن بر روي لبه بلندي درطبقه سوم، سپس طبقه ششم و به تدريج طبقه دهم را کاهش مي دهد. اين روانشناس باليني اظهارداشت: تشويق نوجوان به انجام برخي فعاليت هاي آسيب زا از طريق همراهي با همسالان و گاهي تهديد شدن از سوي پشتيبان بازي به صورت کاملا تدريجي اتفاق مي افتد و نوجوان را آماده انجام رفتارهاي آسيب به خود از جمله بازي با تيغ، بريدن دست با آن، شکستن شيشه ها با دست، و ساير موارد مي کند.يادآور مي شود، نخستين جشنواره کشوري «پيشگيري از سوانح و حوادث» به همت شبکه راديويي سلامت از چهارم شهريور ماه آغاز شده است و علاقه مندان براي شرکت در اين جشنواره مي توانند آثار خود تا يکم آذر ماه به دبيرخانه جشنواره به نشاني info@jpsh.ir يا سايت جشنواره به نشاني www.jpsh.ir ارسال کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته