جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 خبرپزشكي 

 در راستاي مقابله با مقاومت آنتي‌بيوتيکي باکتري‌ها:

طراحي نانوذرات ويروسي شکلِ ضد باکتري

محققان با تقليد از ساختار باکتريوفاژ موفق به طراحي نانوذرات پليمري ويروس مانندي شدند که مي‌توان از آن براي از بين بردن انتخابي باکتري‌هاي عفونت‌زا استفاده کرد؛ بدون اين که سلول‌هاي سالم آسيبي ببينند.به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،محققان نانوذرات پليمري ويروس مانندي ساختند که مي‌توان با آن باکتري‌ها را از بين برد؛ بدون اين که مقاومت آنتي‌بيوتيکي در آن‌ها ايجاد کند.

يکي از مزاياي اين فناوري آن است که با استفاده از تغيير ابعاد و شکل اين پليمر مي‌توان پتانسيل‌هاي عملکردي آن را تغيير داد. اين راهبرد اولين گام به سوي توليد نسل جديدي از آنتي‌بيوتيک‌ها است که مي‌تواند براي مقابله با عفونت استفاده شود؛ بدون اين که مقاومت آنتي‌بيوتيکي ايجاد کند.

مقاومت آنتي‌بيوتيکي يکي از چالش‌هاي بزرگ در بخش سلامت است. آنتي‌بيوتيک‌هاي رايج با بهره‌گيري از راهبردهاي مختلف با باکتري‌ها مقابله مي‌کنند، اما بعد از مدتي باکتري با ايجاد تغييرات ژنتيکي در برابر آنتي‌بيوتيک مقاوم مي‌شود.

استفاده از پپتيدها يکي از راهبردها در اين مسير است، پپتيدهايي که داراي گروه آمفيفيليک بوده و از بار مثبت برخوردار است. اين پپتيدها به مولکول‌هاي ليپيدي داراي بار منفي برخورد کرده و موجب از بين رفتن ديواره سلولي مي‌شوند. اما بخش آبگريز اين پپتيدها با سلول‌هاي پستانداران برخورد کرده و آن‌ها را نيز از بين مي‌برد.

محققان دانشگاه صنعتي تگزاس به دنبال استفاده از باکتريوفاژ براي مقابله با باکتري‌هاي هستند، به طوري که عملکرد پپتيدها انتخابي مي‌شود. باکتريوفاژها به‌صورت ويژه به سطح باکتري مورد نظر برخورد کرده و آن‌ها را آلوده مي‌کنند.

اين گروه اقدام به ساخت نانوذرات پليمري حاوي سه پوشش مختلف کردند که به تقليد از ساختار باکتريوفاژ طراحي شده‌است: يک کره به طول 8 نانومتر، دو ذره ميله‌اي شکل به قطر 7 نانومتر و طول‌هاي 18 و 70 نانومتر.

اين ساختار از يک کره پليمري حاوي رشته‌هاي پليمري آبدوست با بار مثبت تشکيل شده‌است. از آنجايي که اين ساختار تنها داراي بار مثبت است، روي سلول‌هاي پستانداران تأثير منفي ندارد.اين گروه از اين مواد براي مقابله با باکتري ايکولا استفاده کردند و نشان دادند که اين ماده قادر است 99.9 درصد باکتري‌ها را از بين ببرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته