جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 مذاکره براي صادرات فرآورده‌هاي نفتي پالايشگاه ستاره خليج‌فارس 

 مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس از امکان صادرات فرآورده‌هاي اين پالايشگاه خبر داد و گفت: وزير نفت صادرات بنزين پالايشگاه را ممنوع کرده است؛ هدف ما اخذ مجوز براي صادرات فرآورده‌هايي است که در پالايشگاه توليد مازاد دارند.مرتضي امامي در گفت‌وگو با ايسنا در مورد صادرات فرآورده‌هايي که در پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس توليد مي‌شود، گفت: صادرات فرآورده زماني تحقق مي‌يابد که مازاد فرآورده وجود داشته باشد. در اين راستا وزير نفت فعلا صادرات بنزين از پالايشگاه ستاره را ممنوع کرده‌ است. البته صادرات ساير فرآورده‌ها مجاز است، اما اين مجوز به وزارت نفت داده شده است و به طور مستقيم به پالايشگاه ستاره خليج فارس داده نشده است.

وي از مذاکره براي امکان صادرات محصولات پالايشگاه ستاره خليج فارس به غير از بنزين خبر داد و افزود: هدف ما اخذ مجوز براي صادرات فرآورده‌هايي است که در پالايشگاه مازاد توليد دارند. براي مثال مي‌توانيم محصولاتي مانند نفت گاز، نفت سفيد، سوخت جت و ال پي جي را صادر کنيم تا از اين طريق درآمد کسب کرده و به اهدافمان برسيم.مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس در مورد بازارهاي هدف اظهار کرد: بازار، بازار مشخصي نيست و نمي‌توان از الان تعيين کرد که قرار است کدام فرآورده به کدام کشور صادر شود. محصولات دو دسته هستند. يکي محصولات ميان تقطير که به پالايشگاه‌هاي مجاور منتقل مي‌شوند، تبديل به فرآورده مي‌شوند و دوباره مورد استفاده قرار مي‌گيرند. بخشي ديگر نيز فرآورده‌هاي نهايي مانند گازوئيل هستند مي توان آن‌ها را به شناورها منتقل کرد و لزوما نمي‌توان گفت به يک کشور خاص منتقل مي‌شود.

امامي در ادامه با اشاره به مذاکره با کشورهاي خارجي براي تامين سرمايه مورد نياز تکميل پالايشگاه گفت:از سوي ديگر اساس قراردادهاي آف‌تيک اين است که کشورهايي که قصد سرمايه‌گذاري در پالايشگاه ستاره را دارند محصولات اين پالايشگاه را پيش‌خريد يا خريداري مي‌کنند. به همين دليل صادرات فرآورده يا فروش فرآورده تحقق خواهد يافت.

بر اساس اين گزارش اواسط ارديبهشت سال جاري ‌با امضاي قراردادي با بخش خصوصي، مقدمات صادرات فرآورده‌هاي نفتي پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج‌فارس فراهم و طرف قرارداد متعهد شد در مدت شش ماه لوله‌گذاري و آماده‌سازي اسکله و زيرساخت‌هاي ديگر را براي صادرات مواد نفتي فراهم کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته