جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 معادلات انرژي 

 سخنگوي هيئت رئيسه مجلس :

تحولات اخير در سراسر جهان به بهبود قيمت نفت خام کمک مي‌کند

سخنگوي هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به فضايي که در بازارهاي جهاني نفت وجود دارد، پيش بيني مي‌شود در آينده شاهد بهبود قيمت اين کالاي راهبردي باشيم.به گزارش شانا، بهروز نعمتي، نماينده تهران، ري، شميرانات اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به فضايي که در بازارهاي نفت دنيا وجود دارد، به نظر مي‌رسد شاهد تحولات جديدي در بازار نفت و در پي آن افزايش قيمت‌هاي اين کالاي راهبردي باشيم، همچنين پيش بيني مي‌شود با فرارسيدن فصل سرما قيمت نفت به حدود 70 دلار براي هر بشکه برسد.وي افزود: وقوع اتفاق‌ها در هر گوشه‌اي از جهان، اعم از مسائل سياسي و يا طبيعي مي‌تواند در قيمت‌هاي جهاني نفت خام تاثيرگذار باشد، مواردي از جمله وزش طوفان‌هاي شديد دريايي در آمريکا، شکست‌هاي پياپي گروهک تروريستي داعش و نشست سران کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي در عرصه علم و فناوري در آستانه، پايتخت قزاقستان مي‌توانند در تحولات قيمت نفت اثرگذار باشند.

نعمتي با بيان اين‌که قيمت واقعي نفت بسيار بيش از رقم کنوني است، تصريح کرد: در نشست اخير سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) مطرح شد که قيمت نفت بايد به سطوح 70 دلار براي هر بشکه برسد و همه عوامل اثرگذار در افزايش آن بايد مورد توجه قرار گيرد تا قيمت نفت واقعي شود.اين عضو کميسيون انرژي مجلس عنوان کرد: ايجاد محدوديت‌ براي گروهک تروريستي داعش، به‌ويژه بازپس‌گيري مناطق نفت‌خيز تحت سلطه اين گروه، مي‌تواند در افزايش قيمت نفت موثر باشد.

در جلسه هيئت دولت:

عملکرد وزارت نفت، چشم انداز و ضرورت‌هاي آينده اين صنعت بررسي شد

گزارش عملکرد وزارت نفت، چشم انداز و ضرورت‌هاي آينده اين صنعت به‌ويژه افزايش ضريب بازيافت و جذب سرمايه و فناوري مورد نياز، در جلسه هيئت وزيران بررسي شد. به گزارش شانا، جلسه هيئت دولت، به رياست اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري و ديگر اعضاي هيئت وزيران برگزار شد.در اين جلسه، گزارش عملکرد وزارت نفت، چشم انداز و ضرورت‌هاي آينده به‌ويژه افزايش ضريب بازيافت و جذب سرمايه و فناوري در صنعت نفت، بررسي شد.

از ابتداي مهرماه؛

پيشگيري از سوزاندن نفت خام در گودال‌هاي سوخت

وزير نفت طي دستورعملي خطاب به علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، با اشاره به اقدامات همه جانبه وزارت نفت در حوزه محيط زيست اعلام کرد: از ابتداي مهرماه در همه فعاليت‌هاي حفاري و بهره برداري نفت از جمله بهره گيري دستگاه فرآورش سيار، از سوزاندن نفت خام در گودال‌هاي سوخت (Burn Pit) پيشگيري شود.به گزارش وزارت نفت، در ابلاغيه بيژن زنگنه آمده است: در سفر اخير اينجانب به خوزستان در تاريخ 1396,6.1، مسئولان استاني از سوزاندن نفت توليدي از چاه‌هاي حفاري شده جديد در گودال‌هاي سوخت با توجه به وضع محيط زيستي استان و به‌ويژه منطقه اهواز شکايت داشتند.در ادامه اقدامات همه جانبه وزارت نفت در حوزه محيط زيست، لازم است به همه شرکت‌هاي توليدي تابعه دستور اکيد بفرماييد که از ابتداي مهرماه امسال در همه فعاليت‌هاي حفاري و بهره برداري نفت (شامل اقدامات مناطق نفتخيز جنوب، متن، مناطق مرکزي و اروندان) از جمله بهره گيري (و در صورت نياز اجاره) دستگاه فرآورش سيار، از سوزاندن نفت خام در گودال‌هاي سوخت -Burn Pit- پيشگيري شود.علاوه بر اين در موارد بسيار اضطراري که از گودال‌هاي سوخت استفاده مي‌شود، اين گودال‎ها بايد بر اساس استانداردهاي ابلاغي طراحي شده باشند که در صورت تجمع نفت در آن‌ها، امکان نفوذ نفت به خاک، ريخت و پاش در محيط اطراف و ايجاد آلودگي به حداقل ممکن برسد.

معاون سازمان ملي استاندارد:

عرضه گازوئيل يورو4محدود است

معاون سازمان ملي استاندارد با بيان اينکه فعلا به همه جايگاه هاي سوخت، گازوئيل يورو4 داده نمي شود، گفت: وزارت نفت موظف است طي برنامه زماني مشخص، سوخت مورد نياز بخش حمل و نقل را تامين کند.

وحيد مرندي مقدم در گفت وگو با مهر اظهار کرد: سازمان ملي استاندارد ايران بر اساس ماده 4 قانون استاندارد از گازوئيل(نفت گاز) هم در طول سال هاي گذشته و هم در حال حاضر نمونه برداري کرده و بر اساس استانداردهاي ملي، آن را ارزيابي و انطباق داده و گزارش آنرا به مقامات ذي ربط ارسال مي کند. بنابراين برنامه هاي نظارتي سازمان ملي استاندارد ايران محدود به استانداردهاي اجباري نيست. اما اين سازمان در خصوص استانداردهاي اجباري، علاوه بر نظارت، اقدامات حقوقي مرتبط را نيز انجام مي دهد.وي ادامه داد: استاندارد ملي ايران براي نفت گاز در حال حاضر بر اساس مشخصات فني نفت گاز اروپا با معيار آلايندگي يورو 4 است که با شماره 4903 به تصويب کميته ملي مربوطه رسيده و در آن حداکثر مقدار مجاز گوگرد 50 ميلي‌گرم در يک کيلو گرم يا 50 پي پي ام است. البته شاخه هاي ديگري نظير هيدروکربن هاي آروماتيک نيز بايد ارزيابي شود.

معاون نظارت بر اجراي استاندارد سازمان ملي استاندارد افزود: اجراي استانداردها زماني اجباري مي شود که توسط نهاد ذي صلاح همچون مجلس شوراي اسلامي يا شوراي عالي استاندارد تصويب و ابلاغ شود. بنابراين از آنجايي که قانون هواي پاک در 11 مرداد 96 به تصويب مجلس و تأييد شوراي نگهبان رسيده و توسط رئيس جمهور ابلاغ شده است، مي بايست سياست هاي اجرايي آن از سوي شوراي عالي استاندارد تدوين و ابلاغ شود.وي با بيان اينکه نتايج آزمايش‌هاي سازمان ملي استاندارد نشان مي دهد نفت گاز با معيارهاي آلايندگي يورو 4 در کشور توزيع مي‌شده اما نه به صورت کامل در تمام جايگاه‌ها، اظهار داشت: بديهي است توزيع سوخت بايد متناسب با انواع مصرف و تعداد خودروهاي موجود باشد نه فقط خودروهاي توليدي. در حال حاضر تنها بخش حمل و نقل مصرف کننده نفت گاز نيست و بخش هاي نيروگاهي هم مصرف کننده اين محصولات هستند و مديريت مصرف در کنار مديريت توليد حائز اهميت است.اين مقام مسئول در سازمان ملي استاندارد با اشاره به مهلت سه ساله به وزارت نفت مبني بر انطباق سوخت توليدي با استاندارد ملي ايران که در ماده 18 قانون هواي پاک مصوب 11 مرداد 96 مجلس، تأکيد کرد: وزارت نفت نيز فعاليت هاي خود در اين زمينه را به ويژه در پالايشگاه هاي تبريز و ستاره خليج فارس افزايش داده است. بنابراين وجود يک برنامه زمان بندي سه ساله که به تصويب شوراي عالي استاندارد برسد در بخش حمل و نقل و جايگاه هاي عرضه سوخت ضروري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته