جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 ميز خبر 

 مديرعامل هلدينگ پتروشيمي خليج فارس:

ايران و توتال قرارداد مطالعات اقتصادي در صنايع پتروشيمي امضا مي‌کنند

مديرعامل هلدينگ پتروشيمي خليج فارس از امضاي قرارداد ارزيابي زيست محيطي پروژه، انجام مطالعات اقتصادي و امکان سنجي (FS) با شرکت توتال فرانسه در صنعت پتروشيمي ايران در آينده‌اي نزديک خبر داد.

به گزارش شرکت ملي صنايع پتروشيمي، «عادل نژادسليم» درباره آخرين وضعيت مذاکره با شرکت‌هاي بين‌المللي براي جذب سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران، گفت: در صنعت پتروشيمي سرمايه‌ها نبايد صرفا بر روي سرمايه گذاري بخش خصوصي و دولتي متمرکز شود و بايد سرمايه گذاري خارجي در اين صنعت انجام بگيرد.

مديرعامل هلدينگ پتروشيمي خليج فارس با بيان اينکه هم اکنون مذاکراتي براي انجام حدود هشت ميليارد يورو سرمايه گذاري خارجي با مشارکت دو شرکت بزرگ اروپايي در حال انجام است، تصريح کرد: يکي از اين سرمايه گذاري ها مربوط به شرکت توتال فرانسه است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه مهم ترين محور گفت و گوها با توتال فرانسه ساخت يک مجتمع پتروشيمي مشترک در ايران است، اظهار داشت: پيش بيني مي‌شود به زودي قرارداد ارزيابي زيست محيطي پروژه، انجام مطالعات اقتصادي و امکان سنجي (FS) طرح با شرکت توتال فرانسه در صنعت پتروشيمي امضا شود.نايب رئيس هيات مديره هلدينگ پتروشيمي خليج فارس درباره مکان احداث طرح‌هاي پتروشيمي مورد مذاکره با توتال هم توضيح داد: هم اکنون فاز دوم منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) و منطقه اقتصادي و انرژي پارسيان هر دو براي احداث طرح‌هاي پتروشيمي مشترک با توتال مورد مطالعه و ارزيابي قرار گرفته‌‌اند.

بر اساس آخرين دور از گفتگوها، ايران و توتال بر روي ساخت مجتمع‌هاي جديد پتروشيمي در مجموع با ظرفيت توليد سالانه حدود 2 ميليون و 200 هزار تن محصول پتروشيمي و پليمري به توافق اوليه دست يافته‌اند.

بر اين اساس ايران و توتال فرانسه بر روي ساخت 2 مجتمع توليد يک گريد ويژه و خاص 'پلي اتيلن' و يک مجتمع 'اتان کراکر' با هدف تبديل اتان به اتيلن توافق کرده و پيش بيني مي‌شود در صورت توافق توتال بين 1.5 تا 2 ميليارد دلار سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي کشور انجام دهد.

مطابق با گفت و گوهاي انجام شده، دو طرف بر روي ساخت 2 مجتمع توليد پلي اتيلن و محصولات پليمري هر يک با ظرفيت توليد سالانه 500 هزار تن توافق کرده، ضمن آنکه ظرفيت واحد اتان کراکر هم حدود يک تا 1.2 ميليون تن در سال برآورد مي‌شود.ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور تا پايان سال 1396 با بهره برداري از 6 طرح جديد به 72 ميليون تن و ارزش کل فروش خالص اين محصولات نيز به 17 ميليارد دلار افزايش مي يابد.

ايران 22 ميليون بشکه نفت کوره به کشورهاي آسيايي صادر کرد

ايران در ماه هاي تير و مرداد امسال موفق به صادرات 22 ميليون بشکه نفت کوره به مقاصد کشورهاي آسيايي شده است.

به گزارش ايرنا، با توسعه فازهاي پارس جنوبي و افزايش توليد گاز کشور، مصرف سوخت در نيروگاه ها و صنايع عمده از سوخت مايع به گاز تغيير کرده است.با توجه به کاهش مصرف سوخت مايع و مازاد آن در داخل کشور، امکان صادرات اين فرآورده ها نيز فراهم شده است.

به گزارش وزارت نفت، ايران با افزايش توليد گاز در دولت يازدهم و در پي آن کاهش استفاده از مصرف سوخت مايع توانست به صادرکننده پايدار فرآورده‌هاي نفتي بدل شود.

ايران در ماه هاي تير و مرداد موفق به صادرات 22 ميليون بشکه نفت کوره به مقاصد کشورهاي آسيايي شده است. نفت کوره يا مازوت از منابع اوليه سوخت کشتي‌ها و نيروگاه‌هاست که مصرف آن در نيروگاه‌ها به دليل کمبود گاز در کشور به شدت افزايش يافته بود. مقصد نفت کوره ايران کشورهاي آسيايي هستند.همچنين صادرات نفت گاز (گازوئيل) نيز در 2 ماه تير و مردادماه به چهار ميليون بشکه رسيده است.در سال 92 به دليل کمبود گاز، حدود 43 درصد سوخت نيروگاه‌ها از سوخت مايع تامين شد که ارزشي معادل 18 ميليارد دلار داشت، هم اکنون مصرف سوخت مايع در نيروگاه‌ها کمتر از 10 درصد است.توليد گاز ايران از مخزن مشترک پارس جنوبي از 280 ميليون مترمکعب در روز در سال 92 به بيش از 550 ميليون مترمکعب در سال جاري رسيده است.

نوسان قيمت نفت خام ايران در مرز بشکه اي 50 دلار

قيمت نفت خام سبک ايران در هفته منتهي به يک سپتامبر(10شهريور) با هفت سنت کاهش به بشکه اي 50 دلار و 93 سنت رسيد.

به گزارش ايرنا، عواملي مانند وقوع توفان شديد «هاروي» در آمريکا که باعث افت تقاضا براي نفت خام شد و همچنين تصميم دولت آمريکا براي برداشت بيشتر از ذخيره سازي هاي استراتژيک اين کشور نيز باعث کاهش بيشتر تقاضا براي نفت خام و به تبع آن، کاهش قيمت ها شده است.

در اين ميان، نزديک شدن توفان جديد «ايرما» به آمريکا نيز فعاليت ها در برخي مناطق جنوب شرقي آمريکا را تحت تاثير قرار داده و نياز به نفت خام را کاهش داده است.مديريت کل اوپک و روابط با مجامع انرژي وزارت نفت با انتشار گزارشي درباره وضعيت بازار نفت در هفته منتهي به يک سپتامبر(10شهريور) اعلام کرد: نرخ نفت خام سبک ايران در هفته مورد نظر با هفت سنت کاهش به قيمت بشکه اي 90 دلار و 93 سنت معامله شد.نفت خام سنگين ايران در بازارهاي جهاني نيز در هفته مورد بررسي با 33 سنت افت، بشکه اي 48 دلار و 51 سنت خريد و فروش شد.

قيمت سبد نفتي اوپک در هفته مورد بررسي با 17 سنت کاهش، بشکه اي 49 دلار و 53 سنت بود.

نفت خام دبليو.تي.آي (WTI) آمريکا نيز در هفته منتهي به 10 شهريور با 92 سنت کاهش، 46 دلار و 70 سنت براي هر بشکه داد وستد شد.

قيمت نفت خام شاخص برنت درياي شمال نيز با 34 سنت رشد، بشکه اي 52 دلار و 28 سنت مبادله شد.

همچنين هر بشکه نفت خام شاخص دبي و عمان نيز به ترتيب با 39 سنت و 33 سنت افت، به قيمت 49 دلار و 92 سنت و 50 دلار و 12 سنت داد و ستد شد.ميزان صادرات نفت خام ايران در ماه گذشته ميلادي (ژوئن- اوايل مرداد) به حدود 2 ميليون و 600 هزار بشکه رسيد.

خبرگزاري رويترز امروز به نقل از يک منبع آگاه صنعتي اعلام کرد: ايران قيمت رسمي نفت سبک خود را در بازار آسيا براي ماه اکتبر (مهر-آبان) 48 سنت نسبت به ماه گذشته ميلادي افزايش داده و به 50 سنت بالاتر از متوسط عمان - دوبي رسانده است.

ايران همچنين قيمت نفت سنگين خود را در بازار آسيا براي تحويل ماه اکتبر 18 سنت افزايش داده و به 99 سنت پايين تر از متوسط نفت عمان - دوبي رسانده است.قيمت نفت سنگين ايران در ماه سپتامبر (شهريور- مهر) يک دلار و 17 سنت پايين تر از متوسط عمان - دوبي بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته