جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 دولت در لايحه بودجه سال آينده تعيين کرد:
 سهم 20در صدي صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي 

 
دولت در لايحه بودجه سال آينده سهم صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي را 20 درصد تعيين کرده است.به گزارش ايرنا، دولت لايحه 10 ميليون و 849 هزار و 392 ميليارد و 934 ميليون ريالي بودجه سال آينده کل کشور را براي تشريفات قانوني تقديم مجلس شوراي اسلامي کرد.

بر اساس تبصره 1 اين لايحه، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران موظف است 20 درصد منابع حاصل از ارزش صادرات نفت خام، ميعانات گازي و خالص صادرات گاز را به حساب صندوق توسعه ملي واريز کند.

اين مبالغ به صورت ماهانه واريز و از ماه يازدهم سال محاسبه و تسويه مي شود.

چنانچه منابع دولت از محل واگذاري دارايي هاي سرمايه اي در سال 1396 کمتر از يک ميليون و 161 هزار و 394 ميليارد و يک ميليون ريال شود، دولت اجازه دارد از منابع حساب ذخيره ارزي و در صورت عدم کفايت از محل واگذاري اوراق بدهي تعهدزا و اوراق ارزي يا ساير اوراق مالي براي تامين مابه التفاوت حاصل شده اقدام کند.

در تبصره چهار اين لايه نيز براي تحقق بخشي از اهداف مندرج در قانون حمايت از شرکت ها و مؤسسه هاي دانش بنيان و تجاري سازي نوآوري و اختراعات معادل ريالي مبلغ 200 ميليون دلار از محل صندوق توسعه ملي بابت حمايت از شرکت هاي دانش بنيان خصوصي و تعاوني اختصاص مي يابد.

مبلغ ارزي مذکور براي صندوق توسعه ملي بازگشت از منابع منظور مي شود؛ تبديل دلار به ريال نيز زير نظر بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران صورت مي گيرد.

همچنين به صندوق توسعه ملي اجازه داده مي شود که در سال 1396 نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي به سرمايه گذاران بخش هاي خصوصي، تعاوني و نهادهاي عمومي غيردولتي براي طرح هاي توسعه اي بالادستي نفت و گاز با اولويت ميدان هاي مشترک و جمع آوري گازهاي همراه و بدون انتقال مالکيت نفت و گاز موجود در مخازن و توليدي از آنها اقدام کند.

در بخش ديگري از اين تبصره به صندوق توسعه ملي در سال 1396 اجازه داده مي شود نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي به سرمايه گذاران بخش خصوصي و يا تعاوني براي طرح هاي توسعه اي شقوق مختلف حمل و نقل درون و برون شهري بدون انتقال مالکيت و با معرفي وزارت راه و شهرسازي و تضمين سازمان ها و شرکت هاي تابعه و ذي ربط اين وزارتخانه و يا وزارت کشور با تضمين سازمان امور شهرداري ها و دهياري هاي کشور در قبال أخذ حق دسترسي يا فروش خدمات تا استهلاک اصل سرمايه و سود آن از استفاده کنندگان اقدام کند.

در اين لايحه به صندوق توسعه ملي اجازه داده مي شود معادل 400 ميليون دلار نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي براي خريد تجهيزات آزمايشگاه هاي تحقيقاتي دانشگاه ها و موسسه هاي آموزش عالي، پژوهشي و فناوري وابسته به وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري (300 ميليون دلار) و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي(100 ميليون دلار) بر اساس فهرست مورد توافق وزارتخانه هاي مذکور و سازمان برنامه و بودجه کشور با تضمين هيئت امناي دانشگاه مربوط و از محل درآمد اختصاصي ذي ربط اقدام کند، تا پس از يک تنفس دو ساله نسبت به بازپرداخت آن متناسب با ميزان دريافتي و مبتني بر زمان بندي مورد تفاهم با صندوق اقدام کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته