جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 تريبون 

 پشت پرده صنعت خودروسازي بررسي مي شود

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس از تشکيل پرونده‌اي براي بررسي لابي‌ها و پشت پرده صنعت خودروسازي خبر داد.

به گزارش تسنيم ،ولي داداشي، از ورود اين کميسيون به لابي‌ها و پشت پرده صنعت خودروسازي خبر داد و گفت: در اين زمينه پرونده‌اي در کميسيون اصل 90 تشکيل شده و پس از بررسي‌ها متخلفان را به دستگاه قضايي معرفي مي‌کنيم.

وي با بيان اينکه صنعت خودروسازي کشورمان در انحصار افراد خاصي قرار گرفته است، ادامه داد: شرکت‌ها و افرادي که در صنعت خودروسازي فعاليت مي‌کنند بايد به مجلس اين گزارش را بدهند که چه تحولي در اين صنعت ايجاد کرده‌اند و خودروهايي که توليد مي‌کنند چه ميزان ارتقا کيفيت داشته‌ است.

نماينده مردم آستارا در مجلس با تاکيد بر اينکه هزاران نفر در کشورمان ساليانه قرباني خودروهاي بي‌کيفيت توليد داخل مي‌شوند، افزود: يکي از اين خودروهاي بي‌کيفيت پرايد است که مدت طولاني در کشور توليد شده است.

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس تصريح کرد: با تشکيل پرونده سعي خواهد شد دست افرادي که در صنعت خودرو رانت دارند و باند تشکيل داده‌اند و جان 80 ميليون انسان را به مخاطره انداخته‌اند رو شود.

داداشي از حضور مسئولان 2 شرکت خودروسازي (ايران‌خودرو و سايپا) در کميسيون اصل 90 براي اداي برخي توضيحات خبر داد و اظهار داشت: در آينده‌اي نزديک از مسئولان اين دو شرکت خودروساز براي حضور در کميسيون دعوت به عمل مي‌آيد.

وي با بيان اينکه شکايات متعددي از صنعت خودروسازي به کميسيون اصل 90 پارلمان ارجاع شده، گفت: بيشتر اين شکايات درباره آتش گرفتن خودروها در تصادفات و ايمن نبودن آنها است.

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس با تاکيد بر اينکه علاوه بر افزايش فروش خودروها شرکت‌هاي خودروسازي به فکر ارتقا کيفيت محصولات خود نيستند، گفت: توليد محصولات بي‌کيفيت با انحصارطلبي برخي از افراد امروز با جان مردم بازي مي‌کند.

وزير کارعنوان کرد:

فعاليت دستفروشان با لباس‌هاي متحدالشکل

وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي گفت: تکدي‌گران و کودکان کار بايد از چهارراه‌ها جمع‌آوري شوند، اما افرادي که در شهر دست‌فروشي مي‌کنند، مي‌توانند با لباس‌هاي متحدالشکل کار کنند.

به گزارش ايلنا، علي ربيعي (وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي) پس از جلسه مشترک با شهردار تهران که با موضوع آسيب‌هاي اجتماعي در شهرداري تهران برگزار شد، با حضور در جلسه شوراي شهر تهران به سوالات خبرنگاران در خصوص اين جلسه پاسخ داد.

ربيعي گفت: اين جلسات را به صورت ماهانه با شهردار تهران برگزار خواهيم کرد و شش کميته براي حل مسائل تهران تشکيل مي‌دهيم.

وي افزود: در خصوص ايمن‌سازي ساختمان‌هايي نظير پلاسکو که تعداد آن در شهر تهران زياد است، نيز بحث و تبادل نظر شد.

وزير کار در خصوص جمع‌آوري کودکان کار در سطح شهر بيان داشت: کودکان کار که جمع‌آوري مي‌شوند، اگر بدون والدين باشند از آنها نگهداري مي‌شود، اما اگر داراي پدر و مادر باشند و براي بار سوم جمع‌آوري شود با حکم قضايي از خانواده خود جدا مي‌شوند و به مدتي طولاني توسط بهزيستي نگهداري خواهند شد تا از آنها حمايت صورت گيرد.

وزير کار تاکيد کرد:‌ تکدي‌گران و کودکان کار بايد از چهارراه‌ها جمع‌آوري شوند، اما افرادي که در سطح شهر دست‌فروشي مي‌کنند مي‌توانند با لباس‌هاي متحد الشکل کار کنند.

وزير کار گفت: در جلسه با شهردار در خصوص زنان سرپرست خانوار و بخش‌هايي که ظرفيت بالاي اشتغال‌پذيري دارند نيز بحث و تبادل نظر شد.

وي افزود: درخصوص استفاده از پارک‌ها و مناطقي که دولت و شهرداري در اختيار دارند براي برپايي شنبه بازار يا جمعه بازار به منظور فروش کالاهايي که در کارگاه‌هاي کوچک توليد مي‌شوند نيز صحبت شد.

معاون بانک مرکزي خبر داد؛

ورود کشور به دوره رونق غيرتورمي

معاون اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه برآوردها حکايت از آن دارد که رشد اقتصادي در فصل بهار 96 هم مثبت است، گفت: شاخص توليدات کارگاههاي بزرگ صنعتي در سه ماهه ابتداي امسال5.5 درصد رشد دارد.

پيمان قرباني در گفتگو با مهر با تاکيد بر اينکه ورود اقتصاد ايران به دوره رونق غيرتورمي، قابل انکار نيست، گفت: مطابق تعاريف استاندارد، در مرحله‌بندي چرخه‌هاي تجاري، تجربه رشد اقتصادي منفي در دو فصل متوالي، به عنوان رکود اقتصادي و در مقابل حصول به رشد مثبت در دو فصل متوالي تحت عنوان رونق اقتصادي طبقه‌بندي مي‌شود؛ بر همين اساس، بررسي رشد اقتصاد و رشد توليد ناخالص داخلي بدون نفت در سال 1395، حاکي از اين است که رشد اقتصادي براي تمامي فصول سال مثبت و رشد توليد ناخالص داخلي بدون نفت نيز در يک مسير فزاينده، از 1.8- درصد در فصل اول سال 1395 به ترتيب به 3.9، 5.4 و 5.6 درصد در فصول دوم تا چهارم اين سال رسيد که در مجموع، حاکي از ورود اقتصاد به دوره رونق است.

معاون اقتصادي بانک مرکزي افزود: همچنين از آنجا که طي دوره مذکور، نرخ تورم کاهش يافته است، رونق ايجاد شده غيرتورمي بوده است؛ در حاليکه، انتقاداتي هم که در اين خصوص مطرح شده، عمدتاً به دليل عدم توجه انتقادکنندگان به مفاهيم و تعاريف مرسوم در خصوص رونق و رکود بوده است.قرباني در پاسخ به اين سوال که تعيين مراحل رونق و رکود اقتصادي، بر چه مبنايي صورت مي‌گيرد، تصريح کرد: تعيين مراحل رونق و رکود در ادوار تجاري، بر اساس ارقام رشد­ کل صورت مي‌گيرد و احياناً عملکرد يک يا چند فعاليت يا زيربخش خاص، چه از بابت تبيين دوره‌هاي رکودي و چه از منظر تعيين دوره‌هاي رونق، ملاک طبقه‌بندي مزبور نيست.وي در پاسخ به اين سوال که آيا با توجه به داده‌هاي موجود، امکان تداوم رشد مثبت اقتصادي در سال جاري نيز وجود دارد، تاکيد کرد: نگاهي به برخي شاخص‌هاي پيش‌نگر نظير شاخص توليد کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي و نيز گزارش عملکرد شرکت­هاي بورسي، به خوبي نشان مي‌دهد که رشد مثبت و مناسب اقتصادي در فصل اول سال جاري نيز، ادامه خواهد داشت و تجربه رشد مثبت، تنها به سال 1395 محدود نمي‌شود.

معاون اقتصادي بانک مرکزي ادامه داد: شاخص توليدات کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي در سه ماهه اول سال جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل، معادل 5.5 درصد رشد داشته؛ ضمن اينکه عملکرد فروش شرکت‌هاي منتخب بورسي در 15 رشته فعاليت مختلف طي سه ماهه اول سال 1396، نسبت به دوره مشابه سال قبل، 29.3 درصد رشد را نشان مي‌دهد؛ به نحوي که در فصل اول سال جاري، تنها رشد فروش 2 گروه از 15 رشته فعاليت منفي بوده است، در حالي که در فصل مشابه سال گذشته، عملکرد رشد فروش 8 رشته فعاليت منفي بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته