جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

  معاون بهزيستي کشور:
 کودک آزاري نياز به شاکي خصوصي ندارد 

 
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه کودک آزاري يک جرم عمومي است و نياز به شاکي خصوصي ندارد گفت:رسانه ها در پيشگيري از تکرار کودک آزاري و افزايش حساسيت افراد نسبت به فاکتورهاي کودک آزاري بسيار موثرند.به گزارش ايرنا، حبيب الله مسعودي فريد در جمع اصحاب رسانه استان همدان افزود: مردم ايران از کنار کودک آزاري به راحتي نمي گذرند و امروزه همه اقشار جامعه نسبت به تنبيه کودکان يا کودک آزاري واکنش نشان مي دهند.

وي اضافه کرد: هم اکنون ميزان حساسيت و استانداردهاي افراد در موارد کودک آزاري بالا رفته است و فعاليت مراکز اورژانس اجتماعي در کاهش موارد کودک آزاري کمک شاياني داشته است.مسعودي فريد با بيان اينکه سال گذشته 700 هزار تماس با اورژانس اجتماعي در کشور برقرار شده است گفت: 13 هزار مورد از اين تماس ها در مورد اعلام کودک آزاري بوده و اعلام کودک آزاري به معناي انجام کودک آزاري نيست و در حدود نيمي از اين 13 هزار تماس تاييد شد که کودک آزاري رخ داده است.

وي تصريح کرد: مردم بايد هر جا کودک آزاري را مشاهده کردند به 123 اطلاع دهند و آگاه سازي به والدين کودکان در مهدکودک و دانش آموزان در مدرسه و حضور نيروي انتظامي و همکاري قوه قضاييه و سازمان هاي مردم نهاد مي توانند به کاهش آمار کودک آزاري در کشور کمک کند.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور درباره برنامه هاي حوزه اورژانس اجتماعي گفت: طبق هدفگذاري ها مراکز اورژانس اجتماعي بايد در تمامي شهرهاي بالاي 50 هزار نفر راه اندازي مي شد تا خدمات مددکاري و روانشناسي اورژانسي را به مردم ارائه دهند.

وي با بيان اينکه تا پايان سال 95 ، 197 مرکز اورژانس اجتماعي در کشور فعال بود گفت: امسال به عنوان اولين سال برنامه ششم توسعه راه اندازي 140مرکز اورژانس اجتماعي هدفگذاري شده است که از ابتداي سال جاري تاکنون 80 مرکز اورژانس اجتماعي راه اندازي شده و مابقي آنها تا پايان سال جاري راه اندازي مي شود.

مسعودي فريد در خصوص نرخ خودکشي در ايران نيز گفت: ايران در نرخ خودکشي رتبه 108 را در بين کشورها دارد و با توسعه اورژانس اجتماعي مداخلات موثري انجام شده به طوريکه در سال 95 در پنج هزار و 200 مورد خودکشي مداخله شد.وي با بيان اينکه 18 کارگروه براي موضوع آسيب هاي اجتماعي در کشور تشکيل شده که بهزيستي در 15 کارگروه آن عضو است افزود: يکي از آن کارگروه زنان سرپرست خانوار است که برنامه هايي را براي اين قشر از جامعه تدوين کرده است.

مسعودي فريد گفت: 180هزار خانواده در کشور داراي زن سرپرست هستند که با احتساب اعضاي اين خانواده ها بالغ بر 500 هزار نفر در اين بخش زير پوشش بهزيستي هستند که از اين تعداد 14 هزار خانوار داراي زن سرپرست در سال گذشته توانمند و از چرخه حمايتي بهزيستي خارج شدند.

وي بيان کرد: در راستاي کاهش نرخ طلاق نيز سامانه مداخله در کاهش طلاق توسط بهزيستي طراحي شد و با همکاري دادگستري قبل از ثبت درخواست طلاق در سامانه دادگستري، زوج هاي در آستانه طلاق توسط قاضي به مراکز بهزيستي ارجاع داده مي شوند و خدمات مشاوره روانشناختي دريافت مي کنند و تمامي مداخلات در اين سيستم ثبت مي شود.

وي اظهار کرد: با اجراي اين طرح در چهارماهه اول سال 96 نرخ طلاق نسبت به مدت مشابه سال 95 حدود 14 درصد در استان خراسان رضوي که به عنوان نمونه اين طرح را اجرا کرد کاهش داشته است.

وي تصريح کرد: به زودي سامانه مداخله در کاهش طلاق در تمامي استان ها راه اندازي خواهد شد تا موجب کاهش نرخ طلاق در کشور شود.

معاون امور اجتماعي بهزيستي کشور بيان کرد: حدود 50 درصد طلاق ها هم اکنون در پنج سال اول زندگي زوجين رخ مي دهد و با گسترش دوره هاي آموزشي براي زوجين مي توان از اين امر پيشگيري کرد.مسعودي فريد اظهار کرد: سال گذشته يک هزار و 200 کودک که در خانواده هاي معتاد زندگي مي کردند و حدود 600 نوزادي که از پدر يا مادر معتاد متولد شده بودند شناسايي و وارد سيستم بهزيستي شدند و نيمي از اين بچه ها با مداخلات بهزيستي به دامان خانواده ها بازگشتند.

وي با بيان اينکه 11 دستگاه علاوه بر بهزيستي در خصوص ساماندهي کودکان خياباني مکلف هستند گفت: بيش از 95 درصد کودکان خياباني با خانواده هاي خود زندگي مي کنند لذا مراکزي به نام مراکز حمايتي آموزشي کودک و خانواده راه اندازي شد تا بتوانيم اين کودکان را شناسايي و جذب کنيم و با خانواده هاي آنها ارتباط بگيريم و مداخلات لازم را انجام دهيم.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور اضافه کرد : در سال 94 ، 6 هزار کودک خياباني شناسايي شده بودند و با رويکرد خانواده محور بهزيستي حدود 9 هزارو 280 کودک خياباني در سال 95 زير پوشش قرار گرفتند.

وي افزود:در حال حاضر 22 خانه امن در کشور فعال است که اقامت زنان در معرض خشونت را برعهده دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته