جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 يادداشت 

 توسعه پايداري شهري، مهمترين چالش فراروي بشريت

نعمت الله انوري

(قسمت دوم)

شهرهاي قديمي را بايد حفظ و صيانت كرد ؛ از يک طرف به دليل داشتن ارزش‌هاي فضايي و از طرف ديگر به دليل داشتن همبستگي و همگني خاص‌شان در برابر عدم تعادل و تأثيرات ناشي از آن . هم‌چنين مي‌توان گفت محدوده‌هايي از شهر در اثر توسعه‌ي سريع و بي‌برنامه از توسعه جامانده و دچار فرسودگي‌هاي گوناگون شده‌اند و درنتيجه از لحاظ اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي نيز به بيماري مبتلا شده‌اند.

علي‌رغم اين‌كه در اکثر شهرهاي ماندگار جهان روند پيوسته‌ي تغيير و توسعه‌ي پايدار شهري و نوشدن شهرها در گذر از دوران کهن به دوره‌ي معاصر با حفظ اصول و ارزش‌هاي گذشته انجام مي‌شود، کشور ايران با داشتن سابقه‌اي طولاني و تجربه‌هاي فراوان تاريخي و قدمت بسيار در پديده‌ي شهر و شهرنشيني از اين جريان دور مانده است. اقداماتي که براي نجات اين پيكره‌ي شهري بيمار در دوره‌ي معاصر و به شكلي شتاب‌زده انجام شده گاه روند اين حرکت را تسهيل كرده و گاه به صورت مسکني موضعي اين روند را به تعويق انداخته است.

بنابراين بايد براي ايجاد تعادل و رفع مشکلات چاره‌اي انديشيد. يکي از مسيرهاي سريع و صحيح استفاده از تجربه‌هاي موفق جهاني است که مي‌تواند کمک‌رسان تصميم‌گيران و تصميم‌سازان شهري در ايران باشد تا بتوانند براي مداخله در بافت‌هاي شهري برنامه‌ريزي كنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته