جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

 نقد فيلم 

 «بهتره با سال تماس بگيري»،

اعجاز قاب کوچک تلويزيون

"اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه) "

در پرواز شبانه تهران ـ شيراز نشسته‌ام. موسيقي گوش مي‌دهم. در عالم خودم هستم و به چيزهاي مختلفي فکر مي‌کنم؛ کيت ايزابل فورلر (ملقب به سيا) فرياد مي‌زند: «مي‌خوام از لوستر تاب بخورم!». در ترانة بعدي، به رايان گاسلينگ گوش مي‌دهم که در فيلم «عالم هپروت» مي‌خواند: «شهر ستارگان، يه چيزيه که همه مي‌خوانش.» موسيقي‌اش مرا مي‌برد به سکانس آخر فيلم «هفت»؛ آنجا که به‌قول امير قادري « هنوز تعريف کردنش مو بر تن آدم سيخ مي‌کند.» فضاي صحراي محشر اين فيلم، يادآوري بيابان‌هاي ايالت نيومکزيکو در سريال «قانون شکني / برکينگ بد» و بعد از آن «بهتره با سال تماس بگيري» است.

«بهتره با سال تماس بگيري» يک مجموعه تلويزيوني ساخته شبکه اي‌ام‌سي آمريکاست که در رابطه با مجموعه قبلي همين شبکه، «قانون شکني» ساخته شده و پخش آن از 8 فوريه 2015 در شبکه اي‌ام‌سي آغاز شد. اصطلاحاً «بهتره با سال تماس بگيري» اسپين‌اف (محصول فرعي) «قانون شکني» است و داستانش از آن مشتق شده است.

اين مجموعه تلويزيوني توسط وينس گيليگان و پيتر گولد خلق شده است. گيليگان خالق مجموعه «قانون شکني» نيز بوده است. بازيگر اصلي اين مجموعه تلويزيوني باب اودنکرک است. اودنکرک در نقش يک وکيل به اسم جيمز مک‌گيل بازي مي‌کند که بعدها به سال گودمن تغيير نام مي‌دهد. وي پيشتر در مجموعه تلويزيوني «قانون شکني» نيز نقش همين وکيل را بازي کرده بود که در آنجا به والتر وايت کمک مي‌کرد. داستان اين مجموعه مربوط به سال 2002 و متمرکز بر زندگي اين وکيل و شش سال پيش از ملاقات او با والتر وايت در «قانون شکني» است. البته قسمت‌هايي از آينده (ماجراهايي که براي وي بعد از اتمام رابطه‌اش با والتر وايت در «قانون شکني» اتفاق افتاد) نيز به نمايش در مي‌آيد (اين صحنه‌ها سياه وسفيد هستند). مشابه «قانون شکني»، داستان اين مجموعه نيز در شهر آلبوکرکي در ايالت نيومکزيکوي آمريکا اتفاق مي‌افتد.

تاکنون دو فصل 10 قسمتي از اين مجموعه به روي آنتن رفته است. قسمت اول اين مجموعه با داشتن بيش از 4/4 ميليون بيننده توانست به عنوان يکي از بهترين قسمت‌هاي اول يک مجموعه تلويزيوني، رکوردي در تاريخ شبکه‌هاي کابلي آمريکا به نام خود ثبت نمايد.

نکات مثبت زيادي دربارة هر دو مجموعه وجود دارد که قصد ندارم وارد آنها شوم، در عوض مي‌خواهم از اعجاز قاب کوچک تلويزيون در مورد پروتاگونيست (قهرمان داستان) اين دو مجموعه بگويم؛ مي‌دانيم که والتر وايت (در «قانون‌شکني») و جيمي مک‌گيل (يا سال گودمن در «بهتره با سال تماس بگيري») قوانين زيادي را زير پا گذاشته‌اند، جان افراد زيادي را گرفته‌اند و يک بدمن کلاسيک هستند؛ ولي شگفت آنکه با آنها همذات‌پنداري مي‌کنيم، ‌برايشان نگران مي‌شويم، دوست داريم به هدف پليدشان برسند و اتفاقي تهديدشان نکند... اتفاقي که هيچ‌گاه در زندگي واقعي نخواهد افتاد.

هواپيما به شهر ستارگان رسيد. وزير جوان ارتباطات و فناوري اطلاعات را مي‌بينم که در اين پرواز بود؛ ‌وزير هم‌سن و هم‌رشته‌اي که حرف‌هاي زيادي با او داشتم!!!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته