جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 سرمقاله 

ضرورت‌هاي اجرايي براي مصلحت انديشان نظام

حميدرضا عسگري

روزگذشته رئيس و اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام با رهبري ديدار و گفتگو داشتند. در اين ديدار با گرامي داشت ياد درگذشتگان مجمع، به ويژه آيت الله هاشمي‌رفسنجاني، سياست‌ گذاري‌هاي كلي مجمع از سوي رهبر انقلاب مورد تاكيد قرار گرفت. در نتيجه مباحث مطرح شده، مي‌توان وظايف سه گانه مجمع را در قالب «تشخيص و اعمال مصلحت»، «مشاورت در تعيين سياست‌هاي کلي» و «ارائه راه‌حل در معضلات کشور» خلاصه كرد. پيرامون اين سه عنوان مي‌توان مطالب و نكاتي را مطرح كرد كه به اختصار به آن مي‌پردازيم.

درحيطه اولين وشايد مهمترين وظيفه مجمع كه همان " تشخيص مصلحت" مي‌باشد، بايد بر ماهيت فكري مصلحت انديشان نظام در حيطه مسائل مختلف در كشور توجه ويژه داشت. به عبارت ساده تر نوع نگرش و خط مشي فكري اعضاي مجمع بايد به دور از هرگونه روزمرگي و اعمال سليقه در مسائل مختلف گذشته، حال و آينده، اعمال شود. بايد توجه داشت كه اِعمال مصلحت بايد با نگاه بلندمدت و نه روزمره، صورت پذيرد و براي تشخيص آن، بحث‌هاي دقيق، کامل و مستدل با حضور فعال همه اعضا و كارشناسان حوزه مربوطه صورت پذيرد.

مسلماً حضور اشخاص با خط فكري مختلف در مجمع ضرورت پويايي و گيرايي آن در طيف‌هاي گسترده جامعه مي‌باشد. اما تميز دادن اين نكته ظريف بايد براي اعضا قابل هضم باشد كه حضور آنها به دور ميز مصلحت انديشي مجمع، به معناي دفاع از حقوق و منافع جريان و يا گرايش مطبوعشان نيست. بلكه حضور آنها صرفاً از بابت مصلحت انديشي براي كليت نظام در عرصه‌هاي مختلف مي‌باشد. قرار نيست مجمع محلي براي تحقق خواسته‌ها و يا اعمال سليقه‌هاي جريان‌هاي سياسي باشد. دريك جمله بايد اذعان داشت كه تمام اعضاي حاضر در مجمع بايد تمام خط فكري خود را بيرون از اتاق مصلحت انديشي درمورد آينده نظام بگذارند و به دور از جانبداري به موضوعات مختلف وارد شوند.

تحقق دومين وظيفه مجمع يعني «مشورت دادن به رهبري در تعيين سياست‌هاي کلي نظام» نيازمند بررسي‌هاي دقيق و همه‌جانبه درامورات تخصصي مي‌‌‌باشد. تعيين دقيق و عالمانه سياست‌هاي کلي از اين حيث اهميت دارد كه ، جهت حركت نظام را در مسائل مختلف مشخص مي‌كند. حال هرچه اين مشاورت درتعيين سياست‌ها كارشناسي و همه گير باشد، قطعاً نتايج بهتري به دنبال خواهد داشت.

نكته ظريف در اين بخش تشخيص و تفكيك سياست‌هاي کلي و ماندگار با موضوعات مقطعي است. به عنوان مثال ممكن است برخي از سياست‌هاي کلي كشور نيازمند بازنگري و بروز شدن باشد و برخي هم کلاً زمانش سپري شده باشد، اما به سبب عدم تشخيص اين موضوع و نگرش تعصبانه به آن ممكن است سال‌ها دست نخورده باقي بماند و از اين حيث ضررهاي فراواني بر منافع كشور و ملت وارد سازد.

ازسوي ديگر تشخيص و تعيين سياست‌هاي كلي بايد به گونه‌اي باشد كه راهبردهاي رسيدن به آن قوي، دقيق و گويا باشد تا ضمن رسيدن به اهداف مورد نظر آن، مجبور نباشيم پس مدت كوتاهي آن را مجددا مورد بررسي و يا اصلاح و تغيير قرار دهيم. اين موضوع مستلزم آن است كه مصلحت انديشان نظام در تدوين هدف گذاري‌هاي كلان كشور عالمانه و مستدل درمورد مسائل كنكاش و تصميم گيري كنند.

سومين وظيفه خطير مجمع ارائه راه حل در معضلات كشور است. امروز به سبب انبوهي از مشكلات داخلي و خارجي كه انرژي كشور را تقليل داده است، بايد مصلحت انديشان نظام در مورد مسائل مختلف بااولويت گذاري منطقي، توان كشور را به سمتي رهنمود كنند كه باري از دوش دولت و ملت برداشته شود و تنفسي براي حركت به سمت مراحل بعدي حاصل گردد. امروز درهم تنيدگي بسياري از مسائل اقتصادي، سياسي و اجتماعي، بين دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف كشور باعث هدر رفت انرژي كشور گرديده است. مجمع تشخيص مي‌تواند با تفكيك سياست گذاري‌ها و ارائه خط مشي‌هاي منطقي كه حاصل همفكري شيره مصلحت انديشان نظام مي‌باشد، راه را براي حركت مجريان و متوليان امور هموار سازد.

آفت اصلي در اين مجموعه، مصلحت انديشي شخصي وگروهي است. به عبارتي ديگر مادامي كه افراد از ارزش‌هاي واقعي انقلاب منحرف نشوند و مصلحت فكري خود را بر مصلحت ملي ترجيح ندهند، مي توان اميدوار بود كه نقش مجمع تشخيص مصلحت نظام در بهبود شرايط كشور در زمان حال و آينده موثر باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته