جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 سم مورچه "آتشين" شفابخش است! 

 دانشمندان کشف کرده‌اند که سم موجود در بدن مورچه‌هاي آتشين مي‌تواند الهام بخش درمان جديدي براي بيماري‌هاي پوستي باشد.

به گزارش گيزمگ، سم مورچه آتشين مي‌تواند جزئي کليدي از توليد کرم‌هاي جديد براي درمان "پسوريازيس"، يک بيماري پوستي مربوط به اختلال در سيستم ايمني بدن با نقطه‌هاي قرمز ضخيم و خارش، باشد که در حال حاضر هيچ درماني براي آن وجود ندارد.

مورچه آتشين (Fire ant) مورچه‌اي است که دردآورترين گزش را ميان مورچه‌ها دارد و 285 گونه از آنها در سراسر جهان موجود است. اين مورچه نام‌هاي ديگري مانند مورچه زنجبيل، مورچه آتش‌هاي گرمسيري و مورچه قرمز دارد.

"پسوريازيس" (Psoriasis) يا "صدفک" يا "داءالصدف" يک بيماري پوستي مزمن خودايمني است. اين بيماري هنگامي رخ مي‌دهد که دستگاه ايمني بدن سيگنال‌هاي اشتباهي مي‌فرستد. اين سيگنال‌ها باعث افزايش سرعت چرخه رشد سلول‌هاي پوست مي‌شوند؛ يعني افزايش بيش از حد سلول‌هاي پوستي از ميزان ريختن آن‌ها.

"پسوريازيس" واگيردار نيست. پنج نوع اصلي پسوريازيس، پلاکي، خالدار، معکوس، پوسچولار و اريترودرميک مي‌باشد و شايع‌ترين آن "پسوريازيس پلاکي" است که با ناحيه‌هايي قرمز رنگ با پوششي نقره‌اي و سفيد از سلول‌هاي مرده پوست مشخص مي‌شود.

"پسوريازيس" در هر نقطه‌اي از بدن مانند زانو، آرنج، پوست سر و کف دست و پا مي‌تواند مشاهده شود و با ساير شرايط جسمي جدي مانند ديابت، بيماري‌هاي قلبي و افسردگي در ارتباط است. حدود 30 درصد از افراد مبتلا به "پسوريازيس" به آرتريت پسورياتيک مبتلا مي‌شوند.

باور بر اين است که "پسوريازيس" يک بيماري ژنتيکي است و محرک‌هاي آن استرس، صدمه به پوست، برخي داروها و عفونت مي‌باشد.

"پسوريازيس" اغلب در سنين جواني شروع مي‌شود، اما مي‌تواند در هر سني از دوران نوزادي تا سنين کهولت شروع شود. زنان و مردان تقريبا به يک نسبت به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.

در حال حاضر اين بيماري درمان قطعي ندارد، اما داروهاي بسياري وجود دارند که با استفاده از آنها، "پسوريازيس" کنترل مي‌شود. انواع روش‌هاي کنترل "پسوريازيس" عبارتند از: درمان‌هاي موضعي، نور درماني، داروهاي سيستميک، بيولوژيک و طب مکمل و جايگزين.

"پسوريازيس" اگر چه آزار دهنده است ولي در صورت درمان مناسب و رعايت دستورهاي پزشکي، مي‌توان با آن کنار آمد و بيماري را کنترل کرد. حدود 2 درصد و بيش از 125 ميليون نفر در سراسر جهان "پسوريازيس" دارند و 29 اکتبر (7 آبان) روز جهاني "پسوريازيس" است.

حالا پژوهش جديد نشان داده است که يک ترکيب کليدي در سم موجود در مورچه آتشين، مي‌تواند با برخي از علائم "پسوريازيس"، با کمک به بهبود عملکرد دفاعي پوست، مقابله کند.

ترکيب سمي مورد نظر "سولپنوسين" (solenopsin) ناميده مي‌شود، و چيزي که تيم پژوهشي را بيشتر هيجان زده کرده، شباهت آن به ترکيبي به نام "سراميد" (ceramide) است. اين ليپيدهاي طبيعي به طور کلي در اپيدرم و پوست سازي نقش مهمي ايفا مي‌کنند و از حفظ رطوبت و نگهداري سلول‌هاي سالم در کنار يکديگر حمايت مي‌کنند. به همين دليل آن را نيز مي‌توان در بسياري از محصولات مراقبت از پوست يافت.

اما با توجه به اظهارات "جک آربيسر"، استاد ترميم پوست در دانشکده پزشکي دانشگاه "اموري" (Emory)، "سراميد"ها ناپايداري خود را دارند، زيرا تحت شرايط خاص آنها به يک مولکول التهابي تبديل مي‌شوند که "اسپينگوزين-1-فسفات" (S1P) نام دارد.

بنابراين او و همکارانش از دانشگاه "کيس وسترن" مشغول به توسعه "سولپنوسين" شدند که درست مانند "سراميد" عمل کند، اما نتواند به "S1P" تجزيه شود. سپس آنها را به يک کرم پوستي تزريق کردند و به مدت 28 روز موش آزمايشگاهي مبتلا به "پسوريازيس" را با اين کرم تحت درمان قرار دادند.

اين تيم متوجه شد که کرم حاوي "سولپنوسين" مي‌تواند برخي از علائم کليدي "پسوريازيس" را از بين ببرد و موش‌هايي را که در مقايسه با گروه شاهد، کاهش تقريبا 30 درصدي علايم بيماري روي پوست نشان مي‌دادند، بهبود بخشد.

اين موش‌ها همچنين حدود 50 درصد سلولهاي ايمني حمله کننده به پوست کمتري داشتند و وقتي تيم تحقيقاتي ترکيبات را به سلول‌هاي ايمني بدنشان منتقل کرد، توليد سلول‌هاي التهابي را کاهش و توليد سلول‌هاي ضد التهابي را افزايش داد.

برخي از فعاليت‌هاي ژني که توسط درمان‌هاي جاري افزايش يافته نيز توسط "سولپنوسين" تعديل شده است.

"آربيسر" مي‌گويد: ما معتقديم که "سولپنوسين" به بازسازي کامل عملکرد ايمني پوست کمک مي‌کند. نرم‌کننده‌ها مي‌توانند پوست را هنگام ابتلا به "پسوريازيس" التيام بخشند، اما براي بازسازي عملکرد دفاعي پوست کافي نيست.

اين روش به جاي اينکه به عنوان يک درمان مستقل عمل کند، تيم تحقيقاتي مي‌تواند با تکيه بر توسعه اين روش، از "سولپنوسين" در ترکيب با درمان‌هاي موجود استفاده کند.

اين پژوهش در مجله "Scientific Reports" منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته