جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 موش‌ها هم در خواب کابوس مي‌بينند! 

 
محققان طي يک پژوهش جديد نشان داده‌اند که ديدن کابوس و يا رويا براي شکل‌گيري حافظه بلندمدت مفيد است.به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي ميل، آنها با انجام اين پژوهش دريافتند هنگاميکه موشها در طول روز از مسئله‌اي مي‌ترسند، در هنگام خواب مراکز ترس در مغز آنها مجددا فعال شده و به تقويت حافظه کمک مي‌کند.

اين پژوهش که توسط محققان دانشگاه نيويورک انجام شده، شامل اندازه گيري فعاليت مغز موش‌ها در زماني است که آنها در حال گشت و گذار بودند.محققان مي‌گويند که موش‌ها نقشه‌هايي از آنچه که تجربه مي‌کنند را در هر دو هيپوکامپ(دو ساختار منحني داخل مغز) خود ذخيره مي‌کنند.

مکان‌هاي مختلفي که موش‌ها آن را تجربه مي‌کنند با گروه‌هاي مختلفي از نورون‌ها پردازش شده که در زمان جستجو و کنکاش موش‌ها به صورت همزمان با يکديگر فعال مي‌شوند.محققان در اين پژوهش مشاهده کردند که پس از اينکه موش‌ها در محلي به جستجو و کنکاش مي‌پردازند، اين تجربيات به هنگام خواب نيز مجددا تکرار مي‌شود.

محققان بر اين باورند که اين روند سبب ذخيره خاطرات در حافظه طولاني مدت مي‌شود.آنها براي اينکه بدانند آيا اين فعالسازي مجدد خاطرات شامل عواطف و احساسات نيز مي‌شود، در نقطه خاصي از روند کنکاش به موش‌ها يک پاف از اسپري تميزکننده زدند تا براي اين موجودات يک تجربه ناخوشايند بوجود آورند. اين اسپري احساس ناخوشايندي را در موش‌ها بوجود مي‌آورد اما براي آنها ضرري نداشت.بدين ترتيب موش‌ها از آن نقطه که حس ناخوشايندي را در آنجا تجربه کرده بودند مي‌ترسيدند.آنها در زمان نزديک شدن به آن نقطه سرعت خود را کاهش داده و سپس با سرعت زيادي از آن محل فرار مي‌کردند.

محققان فعاليت هيپوکامپ و آميگدال موش‌ها که در هنگام ترس فعال مي‌شد را ثبت کردند.هنگاميکه موش‌ها به خواب رفته و خاطرات روزانه براي آنها در طول خواب تکرار شد، ناحيه آميگدال مغز آنها در زمان مرور آن تجربه ناخوشايند شروع به فعاليت کرد.

اين پژوهش نشان داد که خاطرات، تنها شامل اطلاعات مختلف نبوده بلکه احساسات را نيز شامل مي‌شود.در حالي که هنوز مشخص نيست که موش‌ها مي‌توانند خواب ببينند يا خير، اين مسئله به خوبي مورد بررسي قرار گرفته که تجربيات تروماتيک مي‌تواند منجر به ديدن کابوس شود.

با اين حال محققان بر اين باورند که اين پروسه مي‌تواند به تقويت حافظه بلندمدت منجرشود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته