جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 عجيب و جالب 

 موفق ترين کشور در بازيافت زباله

موفق ترين کشور در صنعت بازيافت زباله از کشورهاي ديگر زباله وارد مي کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، بازيافت زباله‌ها در يک کشور مي توانند بسيار مفيد باشد و همين مسئله مي‌تواند جلوي هدر رفتن منابع طبيعي يک کشور را بگيرد.

کشور سوئد در زمينه بازيافت زباله به عنوان بهترين و موفق ترين کشور شناخته مي‌شود. اين کشور در اين صنعت به قدري موفق است که از کشورهاي ديگر زباله وارد مي‌کند و آن‌ها را بازيافت مي‌کند.

آيا سوسک حمام بدون سر مي تواند زنده بماند؟

درمورد سرسخت بودن سوسک حمام همه ي جهان اتفاق نظر دارند و حتي مي‌گويند که اين حشره مي تواند بدون سر زنده بماند. سوسک هاي حمام به سرسختي و استقامت شهرت دارند و گفته شده هست که اين حشره يکي از معدود گونه هاي جانوري خواهد بود که از انفجار اتمي نيز جان سالم به در مي برد. حتي بعضي ادعا کرده اند

که اين حشره مي تواند بدون سر نيز زنده بماند. تحقيقات نشان داده که اين ادعا بسيار محتمل هست و سوسک هاي حمام دستکم تا چند هفته بعد از بي سر شدن نيز زنده خواهند ماند.فهم اين موضوع که چرا سوسک هاي حمام و يا شايد بعضي حشرات ديگر مي توانند بعد از بريده شدن سر نيز به زندگي ادامه دهندبه دانشمندان کمک خواهد کرد که ضعف انسان را در اين حوزه درک کنند که چرا انسان چنين توانايي خارق العاده اي ندارد. در انسان به محض بريده شدن سر خون زيادي ازشريان هاي گردن خارج شده و کاهش فشار خون رخ مي‌دهد که خود مانع از رسيدن اکسيژن کافي و مواد خوراکي به ارگان هاي حياتي بدن ميگردد و بدين ترتيب خونريزي چنين شديدي با مرگ همراه خواهد بود.اضافه بر اين انسان ها از طريق دهان و بيني شان تنفس مي‌کنند و مغز اين عملکرد حياتي را نظارت مي‌کند بنابراين در صورت بريده شدن سر انسان، تنفس وي نيز متوقف خواهد شد. همين طور انسان بدون داشتن سر نيز نميتواند غذا بخورد بنابراين اگر انسان بعد از بريده شدن سر نيز زنده مي‌ماند از گرسنگي تلف مي شد.اما فشار خون سوسک هاي حمام با سيستم فشار خون انسان کاملا متفاوت هست. جوزف کانکل، فيزيولوژيست و زيست شيمي دان دانشگاه ماساچوست، در اين باره چنين مي‌گويد: “آنها داراي شبکه هاي وسيعي از رگ هاي خوني مثل آنچه که در انسان ها وجود دارد يا حتي مويرگ هاي ريزي که براي جريان داشتن خون در آنها به فشار بالايي نياز هست نيستند. سيستم گردش خون آنها باز هست که مقدار بسيار کمتري فشار دارد”.وي در اين مورد مي افزايد: ” بعد از اينکه سر انها را قطع مي‌کنيد، گردن آنها به سرعت لخته مي‌شود و هيچ خونريزي غير قابل کنترلي اتفاق نمي افتد”.اين حشرات موذي از طريق سوراخ ها و حفره هاي ريز سراسر بدنشان تنفس مي کنند. اضافه بر اين مغز سوسک حمام کنترلي بر روي سيستم تنفسي او نداردو خون نيز مسئول انتقال اکسيژن به تمامي اعضاي بدن او نيست. در واقع حفره ها و سوراخ هاي روي بدن سوسک به طور مستقيم هوا را از طريق يکسري لوله ها که به آنها «tracheae» گفته مي شود به ارگان هاي داخلي بدن او پمپاژ مي‌کنند.اضافه بر اين سوسک هاي حمام خونسرد مي باشند؛ بدين معني که به غذاي بسيار کمتري نسبت به انسان نياز خواهند داشت. پزشک کانکل در اين مورد چنين مي‌گويد: ” يک حشره مي تواند چندين هفته را بدون غذا و تنها با بهره گيري از خوراکي که هفته ها گذشته خورده هست سپري کند. تا زماني که شکارچيان انها را شکار نکنند، اين حشرات بدون غذا نيز به زندگي آرام خود ادامه مي دهند مگر اينکه مورد حمله ي قارچ، باکتري يا ويروسي خاص قرار بگيرند. در آن صورت زندگي آنها نيز به اتمام خواهد رسيد”.

حشره شناسي به نام کريستوفر تيپينگ از کالج دلاور وَلي «Delaware Valley College» در دويلستون سر يک سوسک حمام آمريکايي با نام علمي «Periplaneta americana» را در زير ميکروسکوپ و با توجه از سرش جدا کرده هست. وي در اين باره چنين مي گويد: ” ما با توجه زخم را با بهره گيري از موم دندان مسدود کرديم تا از خشک شدن ارگان هاي زيرين پيشگيري کنيم. بعضي از اين سوسک ها تا هفته ها نيز در داخل بطري زنده ماندند”.حشرات توده هاي تعداد زيادي از گانگليوم «ganglia»، بافت هاي عصبي غده مثل، دارند که در تمامي قسمت هاي بدن آنها پراکنده شده و توانايي انجام عملکردهاي اساسي و حياتي مسئول تصوير العمل ها غيرارادي را دارند. در نتيجه بدون مغز نيز بدن مي‌تواند همچنان بعضي از کارکردهاي ساده ي خود را حفظ کند. بدين ترتيب انها در حالت بدون سر نيز به لمس شدن و حرکات اطرافشان تصوير العمل نشان خواهند داد.

اضافه بر اين پس از جدا شدن سر تنها بدن نيست که مي تواند براي مدتي زنده بماند بلکه سر حشره نيز تا چند ساعت بعد از جدا شدن به حرکات شاخک هاي خود ادامه مي‌دهد. اگر اين سر بريده شده تغذيه شود و در مکان سردي قرار گيرد اکثر از چند ساعت نيز زنده خواهد ماند.

با اين وجود تعداد زيادي از اطلاعات پردازش شده در مغز سوسک ها از طريق اعضاي بدن در اختيار آن قرار خواهد گرفت و وقتي که اين اطلاعات به مغز حشره مخابره نشود مغز نمي‌تواند عملکرد طبيعي خود را حفظ کند. براي مثال اگر چه سوسک هاي حمام حافظه ي بسيار بي نظير اي دارند اما بر زمينه گفته هاي پزشک نيک استراوسفلد، به گزارش پارس ناز عصب شناسي از دانشگاه آريزونا که در حوزه ي آموزش و يادگيري بندپايان تخصص دارد، وقتي که سعي شد در حالتي که قسمتي از بدن سوسک ها بريده شده بود به آنها آموزش داده شود تلاش ها بي نتيجه ماند. آنها براي يادگيري به تمام اعضاي بدن خود نياز دارند بدون کوچکترين آسيبي. اگر چه قطع کردن سر سوسک حمام بسيار بي رحمانه به نظر مي‌رسد اما دانشمندان تحقيقات بسياري را با بهره گيري از بدن سوسک هاي بدون سر و سر سوسک هاي بدون بدن انجام داده اند. قطع کردن سر سوسک ها بدن آنها را از دسترسي به هورمون هايي که در غده هاي سرشان ساخت شده و در رشد آنها نقش بسزايي دارند محروم مي‌کند.اما اين تحقيقات به دانشمندان کمک خواهد کرد که اطلاعات بيشتري در مورد دگرديسي و ساخت مثل اين حشرات موذي و چندش آور بدست آورند. همين طور مطالعات انجام گرفته بر روي سر بدون بدن اين سوسک ها اطلاعات باارزشي در مورد سيستم عصبي اين حشرات در اختيار دانشمندان قرار خواهد داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته