جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 آيا مي دانيد؟ 

 بررسي تاثير افزايش دماي آب درياها برزندگي آبزيان

محققان طرح اروپايي «تغييرات آب و هوايي و منابع آبزي در اروپا» مي‌خواهند بدانند که دماي بالاي آب در دراز مدت چه تاثيري بر چرخه توليد مثل صدف‌ها خواهد داشت.

ماتياس در اين باره مي‌گويد: «ما تاثير افزايش دما را در چرخه‌هاي توليدمثل گونه‌هاي مختلف ارزيابي مي‌کنيم. سپس بررسي مي‌کنيم که آيا تخم‌هاي حاصل از اين چرخه‌هاي توليدمثلي در آب‌هاي گرم‌تر دوام مي‌آورد يا نه».

دانشمندان اين طرح پژوهشي در اروپا تاثير تغييرات آب و هوايي را بر ماهي‌ها، منابع دريايي، صدف‌هاي دريايي، و گونه‌هاي ديگر گران قيمت بررسي مي‌کنند. هدف اين است که ببينند چه راه‌هايي براي سازگار کردن صنعت با تغييرات آب و هوايي وجود دارد؟

ميرون پک، محقق علوم زيستي اقيانوس‌ها و مسئول هماهنگ‌کننده اين طرح تحقيقاتي، درباره اين بررسي‌ها مي‌گويد: «مي‌توانيم سرعت رشد ماهي‌ها را پيش‌بيني کنيم و ببينيم در نهايت چه اتفاقي براي گونه‌هاي مختلف آنها مي‌افتد. براي بررسي تاثير آن بر کار پرورش‌دهندگان ماهي و ماهيگيران هم از الگوهاي اقتصادي موجود استفاده مي‌کنيم».

مزارع آبزي‌پروري تجاري هم در اين طرح تحقيقاتي هستند. مثل يک مزرعه در شمال لهستان که سالانه 25 تن ماهي کپور، ماهي لوتي، لاي ماهي و اردک ماهي توليد مي‌کند. آبي که در اين مزرعه جريان دارد در نيروگاهي در نزديکي مزرعه گرم مي‌شود. محققان مي‌خواهند بدانند ماهي اين منطقه که از تيره کپورماهيان چگونه خود را با محيط گرمتر تطبيق مي‌دهند.

هر چه دماي آب بالاتر باشد، ماهي‌ها تحت استرس بيشتري قرار مي‌گيرند. افزايش استرس هم باعث مي‌شود که ماهي در مقابل حمله ويروس‌ها و باکتري‌ها آسيب پذيرتر باشند.

مسئول اين مزرعه مي‌گويد که دانش محققان به پرورش دهندگان ماهي کمک مي‌کند که ميزان خطرات را کمينه و منافع بالقوه را بهينه کنند. وي مي‌گويد: «مي‌دانيم که دماي بالاي آب بر رشد ماهي‌ها تاثير مي‌گذارد. اما مشتريان ما انتظار دارند ماهي کپور دو تا دو کيلو و نيم وزن داشته باشد. شناخت الگوهاي مربوط به تغييرات آب و هوايي به ما کمک مي‌کند تا الگوهاي تغذيه براي پرورش ماهي کپور را کارآمدتر کنيم».

محققان با کمک نتيجه آزمايش‌ها به مدلي براي بررسي ميزان آسيب‌پذيري گونه‌هاي مختلف و ظرفيت سازگاري‌شان با تغييرات محيطي دست مي‌يابند.

ماري که منقار حواصيل را بست

حواصيل مي خواست مار را ببلعد اما خزنده با پيچيدن به دور منقار پرنده مانع از اين شد که طعمه اي آسان باشد.

به گزارش جام جم آنلاين، حَواصيل يا مرغ ماهي‌خوار پرنده‌اي است پابلند که در آب‌هاي شيرين ، مرداب ها يا آب‌هاي ساحلي زندگي مي‌کند. حواصيل از ماهي ها، قورباغه ها، مارها ، موش ها و حتي جوجه پرندگان آبزي تغذيه مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته