جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 خبرپزشكي 

 پيوند مولکولي التهاب و ديابت شناسايي شد

مطالعات محققان مدرسه پزشکي مريلند نشان مي‌دهد که چگونه التهاب در ديابت نقش دارد و چرا بدن در مقابل انسولين مقاوم مي شود.

به گزارش ايرنا از مديکال ساينس، ديابت به دليل مقاومت بدن در برابر انسولين بوجود مي‌آيد. انسولين هورموني است که توسط لوزالمعده توليد مي‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظيم ترين منبع انرژي بدن است. تاکنون مکانيسم مولکولي مقاومت در برابر انسولين ناشناخته بود و محققان نمي‌دانستند مقاومت در برابر انسولين چگونه به ديابت تبديل مي‌شود. در صورت مقاومت در برابر انسولين، بدن قادر به سوخت و ساز قند نيست.

محققان براي بررسي اين موضوع دو مولکول به نام‌هاي IRS-1 و IRS-2 را بررسي کردند. اين دو مولکول اصطلاحا مولکول‌هاي سيگنالينگ (علامت‌دهي) هستند و به انسولين کمک مي‌کنند تا وظايف خود را انجام دهد. انسولين وظايف متعددي از قبيل توليد چربي، کمک به رشد ماهيچه ها و تجزيه قند دارد و به همين دليل است که بيماران مبتلا به ديابت با مشکلات متفاوتي مواجه مي‌شوند.

مطالعات قبلي نشان داد بيشتر بيماران مبتلا به ديابت از التهاب مزمن نيز رنج مي‌برند. التهاب، پاسخ طبيعي سيستم ايمني بدن است؛ اما زماني که اين پاسخ بيش از حد فعال باشد، باعث صدمه به بافت هاي مختلف بدن مي شود که به آن التهاب مزمن مي گويند. التهاب مزمن به دلايل مختلفي از جمله چاقي، افزايش سن و مصرف شکر زياد به وجود مي‌آيد. اين موارد با خطر بروز ديابت نيز مرتبط هستند.

مطالعات نشان مي‌دهد يک ژن به نام IRAK1 در اين فرآيند موثر است و التهاب اين ژن را فعال مي‌کند. اين ژن علامت‌دهي انسولين را در ماهيچه با مسدودکردن IRS-1 غيرفعال مي‌کند و به همين شکل توانايي بدن در سوخت و ساز قند از بين مي‌رود. مطالعه حيواني نشان مي‌‌دهد موش‌هاي اصلاح ژنتيکي شده‌اي که IRAK1 ندارند، حساسيت بسيار بالايي نسبت به انسولين دارند.

محققان معتقدند اين دستاورد علمي نتايج موثري در درمان ديابت دارد. در حال حاضر بيش از 422 ميليون نفر در سراسر جهان گرفتار ديابت هستند و اين آمار ظرف 20 سال آينده، به بيش از دو برابر افزايش خواهد يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته