جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند خبر داد؛
 برگزاري جشنواره سيب درختي؛ همزمان با فصل برداشت در دماوند 

 دماوند-صادقعلي

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند از پيش‌بيني برداشت 220 هزار تن محصول سيب درختي در اين شهرستان خبر داد و گفت: جشنواره سيب درختي همزمان با فصل برداشت اين محصول در شهرستان دماوند برگزار مي‌شود.هادي طهراني‌پور در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: در شهرستان دماوند بالغ بر 9 هزار و 112 هکتار باغهاي ميوه مثمر وجود دارد که از اين ميزان 6 هزار و 800 هکتار زير کشت محصول سيب درختي مي‌باشد که از اين باغ‌ها بالغ‌بر 20 نوع سيب تجاري با کيفيت بسيار خوب که شهرت ملي و جهاني دارند برداشت مي‌شود.

وي افزود: از اين ميزان مقدار عنوان شده، حدود يک هزار هکتار آن از انواع محصول سيب درختي به روش پايه رويشي کشت مي‌شود که تراکم کشت بالاتري نسبت به محصول سيب سنتي دارد.رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند با اشاره به توجيه اقتصادي روش پايه رويشي محصول سيب درختي گفت: اين روش داراي محصول بيشتر و توجيه اقتصادي بهتر براي بهره‌برداران مي‌باشد و بر اين اساس پيش‌بيني مي‌شود که در سال جاري 220 هزار تن محصول سيب درختي از باغ‌هاي شهرستان دماوند که برابر با هشت درصد از توليد کشور است، برداشت شود.

طهراني‎پور ادامه داد: به طور کلي برداشت محصول سيب درختي در شهرستان دماوند به ازاي هر هکتار بيش از ميانگين کشوري و استاني مي‌باشد که از لحاظ آماري در سطح کشور 16 تن در هکتار، در استان تهران 30 تن در هکتار و در شهرستان دماوند 35 تن در هکتار است.

وي گفت: با توجه به اينکه در سال‌هاي گذشته حدود 150 تن محصول سيب درختي از هر هکتار در شهرستان دماوند برداشت شده است، اين ميزان جمع‌آوري محصول رکورد کشوري را براي اين شهرستان به ثبت رسانيد.

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند بيان کرد: همچنين اين رکورد برداشت محصول سيب درختي باعث شد تا از بهره‌برداران اين شهرستان سه دوره به عنوان توليدکنندگان نمونه کشوري در زمينه محصولات کشاورزي تقدير به عمل آمد.

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند يکي از علل‌ توليد محصولات با کيفيت خوب کشاورزي در اين شهرستان را ارتباط کارشناسان فني اين نهاد با بهره‌برداران عنوان کرد.

طهراني‏پور با بيان اينکه کليه باغ‌هاي شهرستان دماوند تحت شبکه مراقبت پيش آگاهي آفات قرنطينه و غيرقرنطينه‌اي قرار دارند، گفت: حدود 50 درصد از اراضي باغ‌هاي تحت کشت محصول سيب درختي در شهرستان دماوند تحت بيمه محصولات کشاورزي قرار دارند و بهره‌برداران مي‌توانند درصورت بروز خسارت احتمالي از بيمه خسارت خود را دريافت کرده و جبران خسارت کنند.

وي از برگزاري جشنواره سيب درختي همزمان با فصل برداشت اين محصول در شهرستان دماوند خبر داد و افزود: اين جشنواره با هدف معرفي قابليتها و توانمنديهاي کشاورزي شهرستان دماوند به ويژه در زمينه توليد محصول سيب برگزار خواهد شد.

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند در ادامه تاکيد کرد: شهرستان دماوند يکي از قطبهاي مهم توليد سيب کشور است که برگزاري اين جشنواره مي‎تواند زمينه عرضه گسترده سيب توليدي در اين شهرستان را به بازارهاي داخلي و خارجي فراهم کند.طهراني‌پور ادامه داد: همچنين درراستاي برگزاري اين جشنواره، تصويري با موضوعي ويژه از شهرستان دماوند در کارت‌هاي دعوتنامه ارسالي ترسيم شده که بهره‌برداران و مردم مي‌توانند نظرات و پيشنهادات خود را از اين تصوير عنوان کرده و به دبيرخانه اين جشنواره واقع در اداره جهاد کشاورزي اين شهرستان ارسال نمايند.

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند اضافه کرد: کليه نظرات از تصوير کارت‌هاي دعوتنامه اين جشنواره، در دبيرخانه اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند بررسي شده و به بهترين نظردهي جوايزي اهدا مي‌گردد؛ حتي در صورت لزوم از فرد منتخب به جهت نوشتن مقاله در اين خصوص دعوت به عمل مي‌آيد.طهراني‌پور در ادامه تصريح کرد: اين دعوتنامه به سراسر کشور ارسال مي‌شود و ما در اين راستا از ساير استان‌ها به خصوص مناطق توليدکننده محصول سيب درختي انتظار داريم ما را در اين زمينه کمک کنند و با شرکت در اين جشنواره دستاوردهاي خود را ارائه کنند.گفتني است جشنواره سيب درختي همزمان با فصل برداشت اين محصول در شهرستان دماوند از 25 مهرماه سال جاري آغاز مي‌شود و تا پايان مهرماه ادامه خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته