جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 ميز خبر 

 ادامه مذاکرات با مرسک براي توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي

مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه مذاکرات با مرسک براي توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي ادامه دارد از آغاز مذاکره با شرکت‌هاي ديگر براي توسعه اين لايه‌ها خبر داد.

کريم زبيدي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه مذاکرات با شرکت مرسک براي طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي ادامه دارد، گفت: اين مسئله که توتال شاخه نفتي مرسک را خريداري کرده، جاي نگراني دارد. ما براي ادامه مذاکرات با اين شرکت بايد مسائل جانبي را در نظر بگيريم.

وي با اشاره به فعاليت توتال در لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي در کشور قطر اظهار کرد: با توجه به اينکه توتال در مقابل روي لايه‌هاي نفتي ميدان مشترک پارس جنوبي در حال فعاليت است، ما بايد پيش‌بيني‌هاي لازم را در نظر بگيريم.مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران در ادامه با بيان اينکه وزير نفت از شرکت‌هاي خارجي براي مشارکت در طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي دعوت به همکاري کرده است، گفت: مذاکرات در اين راستا آغاز شده و شرکت نفت و گاز پارس فعلا در حال مذاکره با شرکت ‌هاي مختلف است. هنوز هيچ شرکتي به طور قطعي اعلام آمادگي نکرده است.بر اساس اين گزارش پيش از اين اعلام شده بود که مذاکرات بين شرکت ملي نفت ايران با شرکت مرسک براي توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي در مراحل نهايي قرار دارد تا اينکه طبق آخرين اخبار اعلام شد توتال بخشي از شرکت مرسک را خريداري کرده است.

افزايش صادرات نفت ايران به چين و اروپا

صادرات نفت خام و ميعانات ايران در اوت اندکي افزايش يافت؛ در حالي که فروش رقيبان کليدي مانند عربستان سعودي و عراق کمتر شد که نشان دهنده وجود تقاضاي بيشتر براي نفت از سوي خريداران بزرگ ايران است.

به گزارش ايسنا، طبق آمار پلاتس، حجم صادرات انجام گرفته از طريق نفتکش‌ها از بنادر ايراني در اوت 2.5 درصد رشد کرد و به 2.42 ميليون بشکه در روز در مقايسه با 2.37 ميليون بشکه در روز در ژوييه رسيد.

صادرات ايران به آسيا از 1.55 ميليون بشکه در روز در ژوييه به 1.46 ميليون بشکه در روز در اوت کاهش يافت زيرا تقاضا از سوي هند اُفت چشمگيري پيدا کرد در حالي که صادرات نفت ايران به چين همچنان رو به رشد بود.سهم اروپا از صادرات نفت ايران با افزايش تقاضا از سوي ايتاليا، فرانسه، هلند و يونان، رشد چشمگيري پيدا کرد و ترکيه هم همچنان يک خريدار بزرگ مانده است.

به گفته منابع آگاه و تحليلگران، صادرات نفت ايران ماه ميلادي گذشته که تقاضا براي نفت اين کشور به خصوص در چين و اروپا افزايش يافت، رشد کرد.

اقدام عربستان سعودي و عراق در کاهش بيشتر صادرات در اوت که با هدف تامين تقاضاي داخلي و همچنين عمل به توافق کاهش توليد اوپک انجام گرفت، به سود ايران بود.کاهش صادرات اين کشورها، شکافي را ايجاد کرد که از سوي ايران پر شد. همچنين شرکت ملي نفت ايران قيمت‌ها را براي برخي از گريدهاي نفت سنگين خود کاهش داد و خريد آنها را براي پالايشگاه‌ها اقتصادي‌تر ساخت و تقاضا براي تحويل فوري را بالا برد.

به گفته منابع آگاه، صادرات بالاتر ايران از ذخاير داخلي انجام گرفت و لزوما نتيجه توليد بيشتر نبود.

طبق آمار پلاتس، صادرات ايران به چين که بزرگترين مشتري اين کشور است، اندکي افزايش يافت و از 638 هزار و 322 بشکه در روز در ژوييه به 693 هزار و 419 بشکه در روز در اوت رسيد که بالاترين حجم صادرات ايران به چين در سال ميلادي جاري بود.

مصرف چين در تابستان جاري به دليل تقاضاي فزاينده از سوي پالايشگاه‌هاي دولتي و مستقل افزايش يافته است. شرکت‌هاي چيني با کاهش حجم فروش قراردادي از سوي آرامکوي سعودي در چند ماه گذشته روبرو شدند و اين امر، تقاضا براي نفت خام ايران را که کيفيت مشابهي دارد، افزايش داد.همزمان، تقاضاي هند براي نفت خام ايران به خصوص از سوي پالايشگاه‌هاي دولتي در تابستان جاري پس از اختلاف ميان دو کشور بر سر توسعه ميدان گازي فرزاد بي، کاهش يافت.

صادرات به هند در اوت بر مبناي ماه به ماه به ميزان 167 هزار و 258 بشکه در روز کاهش پيدا کرد. خريداران بزرگ نفت ايران در هند اسار اويل و شرکت پالايش و پتروشيمي مانگالور بودند.در نتيجه فروش کمتر به هند، کره جنوبي با خريد 284 هزار و 742 بشکه در روز، دومين خريدار بزرگ نفت ايران در اوت شد.صادرات ايران به ژاپن همچنان به روند نزولي ادامه داد و به ميزان 43 هزار و 162 بشکه در روز کاهش يافت.

در اين بين، صادرات نفت ايران به اروپا در اوت بهبود چشمگيري پيدا کرد و به 835 هزار و 742 بشکه در روز رسيد که تقريبا 200 هزار بشکه در روز رشد ماه به ماه داشت.ترکيه با واردات 256 هزار و 258 بشکه در روز در ماه گذشته، بزرگترين خريدار نفت ايران در اروپا ماند.

صادرات ايران به ايتاليا، فرانسه، هلند و يونان بر مبناي ماه به ماه افزايش نشان داد که منعکس کننده رقابت قيمت ايران در برابر گريدهاي ترش منطقه‌اي مانند اورال روسيه، بصره لايت عراق و عرب هوي عربستان سعودي بود.بر اساس اين گزارش، توليد نفت ايران هم در چند ماه گذشته همچنان رو به رشد بوده است و اکنون بالاي 3.797 ميليون بشکه در روز سهميه اوپک قرار دارد.طبق نظرسنجي اوپک اخير پلاتس، توليد نفت خام ايران در اوت 3.83 ميليون بشکه در روز بود که 10 هزار بشکه در روز نسبت به ژوييه افزايش داشت.بيژن زنگنه، وزير نفت ايران هم اوايل هفته جاري تاييد کرد که توليد نفت بيش از 3.8 ميليون بشکه در روز است.

مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:

سوخت بازگشت حجاج و آغاز سال تحصيلي آماده است

مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي از رکوردشکني مصرف بنزين در سال جاري در 16 شهريورماه با ميزان 104.7 ميليون ليتر خبر داد و گفت: تمهيدات لازم در راستاي تامين سوخت براي بازگشت حجاج، آغاز سال تحصيلي و ماه محرم در نظر گرفته شده است.

سيد محمدرضا موسوي‌خواه در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد ميانگين مصرف بنزين در سال جاري، اظهار کرد: ميانگين مصرف روزانه بنزين در سال جاري 81 ميليون و 200 هزار ليتر بوده که اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته (74.9 ميليون ليتر) 8.4 درصد رشد داشته است. رشد مصرف بنزين در شهريورماه سال جاري نسبت به شهريورماه گذشته 9.6 بوده است.وي افزود: پيش‌بيني مي‌شد ميزان مصرف بنزين در سال جاري 5.5 درصد رشد داشته باشد، اما اين ميزان به 8.4 درصد رسيد که عوامل زيادي از جمله گشايش‌هاي پس از برجام، افزايش توليد و واردات خودرو، ارتقاي سطح مالي مردم و غيره در افزايش ميزان مصرف تاثير داشته‌اند.

مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در ادامه با اشاره به ظرفيت سي ان جي در کشور، گفت: در کشور بيش از 40 ميليون مترمکعب در روز ظرفيت سي ان جي وجود دارد که فقط 50 درصد آن يعني حدود 21 ميليون مترمکعب سي ان جي در روز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته