جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 تريبون  

 معاون سازمان هواپيمايي کشوري :

ايرلاين ها حاضر به پذيرش نرخ مصوب پرواز اربعين نيستند

معاون سازمان هواپيمايي کشوري با بيان اينکه ايرلاين ها حاضر به پذيرش نرخ مصوب پرواز اربعين نبودند، گفت: مردم اگر ديدند آژانس يا دفتري بيش از 1.2 ميليون تومان مطالبه مي کند، سريعا اطلاع دهند.

به گزارش مهر، روز دوشنبه طي جلسه اي با حضور نمايندگان ايرلاين ها، سازمان هواپيمايي کشوري و نمايندگان آژانس هاي خدمات مسافرت هوايي و گردشگري نرخ بليت رفت و برگشت به بغداد در ايام عزاداري اربعين حسيني (ع)، نفري يک ميليون و 200 هزار تومان تعيين شد. اگرچه دو سال از اجراي قانون آزادسازي نرخ بليت ها مي گذرد، اما تعيين نرخ بليت پرواز به عتبات عاليات براي ايام اربعين در طي چند سال اخير از سوي سازمان هواپيمايي کشوري انجام مي شد؛ البته با اين وجود، نهايتا در روزهاي پاياني منتهي به اربعين، صف خريد متقاضيان ناگهان شلوغ مي شد و برخي سودجويان نيز با سوء استفاده از حجم بالاي تقاضاي خريد مردم، به اقداماتي همچون احتکار بليت براي بالابردن قيمت يا خودداري از فروش بليت به نرخ مصوب روي مي آوردند.

رئيس انجمن شرکت هاي هواپيمايي در اين خصوص اظهارداشت: نرخي که براي پروازهاي ايام اربعين تعيين شده با حضور نمايندگان شرکت هاي هواپيمايي و سازمان هواپيمايي کشوري بوده است. از آنجايي که رفتارهاي ايرلاين ها ذره ذره توسط سازمان هواپيمايي کشوري نظارت و بررسي مي شود، قاعدتا شرکت هاي هواپيمايي نرخ مصوب را رعايت مي کنند.

تورج دهقاني زنگنه تصريح کرد: از آنجايي که رقم 1 ميليون و 200 هزار تومان به ازاي رفت و برگشت براي هر مسافر بغداد با هماهنگي ايرلاين ها بوده، آنها از اين نرخ راضي هستند.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص عدم رعايت نرخ مصوب از سوي برخي ايرلاين ها در سال هاي گذشته، تصريح کرد: شرکت هاي هواپيمايي هم در سال هاي قبل که نرخ تعيين مي شد مبلغ مورد اجماع همه ايرلاين ها را رعايت مي کردند و هم امسال قطعا رقم مصوب نهايي را براي فروش بليت رعايت مي کنند.

دهقاني زنگنه افزود: اگر هم در سال هاي قبل مواردي مبني بر فروش بليت پرواز اربعين بالاتر از نرخ مصوب گزارش شده، مربوط به برخي از فروشندگان، آژانس ها، چارترکننده ها يا سودجويان و دفاتر غير مجاز فروش بليت هواپيما بوده و از جانب شرکت هاي هواپيمايي نبوده است.

هر کس استطاعت ندارد، هوايي به کربلا نرود

رئيس سابق انجمن شرکت هاي خدمات مسافرت هوايي و گردشگري نيز در گفت وگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه همواره آژانس ها از تعيين نرخ بليت سفرهاي هوايي انتقاد داشته اند، گفت: ما در هر صورت با نرخ گذاري مخالفيم اين کار اشتباهي است که عده اي دور هم بنشينند و نرخ بليت هواپيما را معين کنند. اين اقدام مغاير با قانون آزادسازي نرخ بليت سفرهاي هوايي است. صدور بليت خارجي نبايد به هيچ عنوان نرخ گذاري شود.

محمدحسن کرماني ادامه داد: دولت ها معمولا در خصوص موضوعات اساسي و حياتي زندگي مردم دخالت مي کنند اما سفر زيارتي اربعين که جزء ضرورت هاي زندگي مردم نيست که دولت دخالت کند. اگر فردي استطاعت داشت، بليت هواپيما مي خرد و هوايي به زيارت مي رود؛ اگر هم تمکن مالي خريد بليت هواپيما را نداشت با روش هاي ديگري به کربلا مشرف مي شود.

وي افزود: نرخ بليت پروازهاي اربعين يا هر سفر ديگري که در برخي از روزهاي سال ممکن است با تقاضاي فراواني روبه رو شود، بايد بر اساس عرضه و تقاضا باشد به اين معنا که هر ايرلاين با توجه به سود و زياني که در مجموع از انجام هر پرواز به دست مي آورد، نرخ بليت ها را در شرايط رقابتي با ساير ايرلاين ها تعيين کند.

وي با بيان اينکه آژانس ها از همان زماني هم که قانون آزادسازي نرخ بليت تصويب اما اجرايي نشده بود با ادامه روند نرخ گذاري مخالفت مي کردند اما سازمان هواپيمايي کشوري به حرف آنها گوش نمي کرد، از نرخ گذاري انتقاد داشتند، گفت: نهايتا خود سازمان هواپيمايي به اين نتيجه رسيد که چاره اي جز آزادسازي قيمت ها ندارد.

کرماني درباره تخلف برخي آژانس هاي خدمات مسافرت هوايي از فروش بليت پروازهاي اربعين از نرخ مصوب در سال هاي گذشته اظهار کرد: وقتي عرضه و تقاضا متوازن نباشد اين اتفاقات رخ مي دهد. فروش بليت هواپيما يک کار تجاري است و دولت نبايد در عرضه و تقاضا دخالت کند. اگر کسي نمي تواند با هواپيما خود را به کربلا برساند، با وسيله ديگري به اين سفر برود. اما اگر فردي خواست هوايي به زيارت برود، بايد با نرخي برود که ايرلاين سود کند.وي با بيان اينکه آژانس هاي خدمات مسافرت هوايي و شرکت هاي هواپيمايي در طول سال فروش چنداني ندارند، تصريح کرد: ما در طول سال اکثرا زيان مي کنيم اما حالا که موقعيتي فراهم مي شود تا بتوانيم سود خوبي از بليت فروشي به دست بياوريم، دولت نرخ گذاري و در تعيين قيمت بليت دخالت مي کند.

رئيس سابق انجمن خدمات مسافرت هوايي و گردشگري تأکيد کرد: سفر زيارتي اربعين يک اقدام مستحبي است نه واجب؛ هر فردي که علاقه مند است به کربلا مشرف مي شود. بنابراين تعيين نرخ اقدام درستي نبود.مرتضي دهقان نيز در همين خصوص اظهار داشت: در جلسه اي که با حضور نمايندگان شرکت هاي هواپيمايي براي تعيين نرخ بليت برگزار کرديم، ايرلاين ها علاقه اي به تعيين نرخ نداشتند و ما به سختي توانستيم به آنها بقبولانيم که بليت پروازهاي اربعين از سوي دولت با نرخ نظارتي به فروش برسد.

کميته دستمزد «دائمي» شد

عضو کارگري شوراي عالي کار از تشکيل سه کميته تخصصي در جلسه شورا خبرداد و گفت:در اين جلسه کميته روابط کار مسئول تدوين آيين نامه‌هاي قانون کار از جمله تعيين حداکثر مدت قراردادهاي موقت شد.علي خدايي در گفتگو با ايسنا با اشاره به جزئيات نخستين جلسه شوراي عالي کار در سال 96 که با حضور معاون روابط کار وزير کار و شرکاي اجتماعي در محل اين وزارتخانه برگزار شد، گفت: در اين جلسه سه کميته تخصصي ذيل شوراي عالي کار تشکيل شد.

عضو هيأت مديره کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور از تشکيل سه کميته روابط کار، کميته دستمزد و کميته تغيير ساختار در اين شورا خبرداد و افزود: شرح وظيفه کميته روابط کار بررسي و تدوين آيين‌نامه‌هاي قانون کار از جمله تدوين آيين نامه تبصره يک ماده 7 قانون کار در خصوص «تعيين حداکثر مدت موقت براي کارهاي داراي ماهيت غيرمستمر» است.

وي با اشاره به شرح وظيفه کميته دسمتزد نيز گفت: در جلسه مقرر شد کميته دستمزد تحت عنوان کميته دائمي به فعاليت خود ادامه دهد و به استناد قانون کار ابعاد مختلف تعيين دستمزد سالانه با در نظر گرفتن هزينه معيشت خانوار را مورد بررسي قرار دهد.

خدايي همچنين درباره کميته تغيير ساختار افزود: درخصوص تغيير ساختار کارگاه‌ها نيز در اين کميته بحث و بررسي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته