جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5656

 عجيب و جالب 

 فسيل 580 ساله متعلق به يک حيوان است

براساس نتايج تجزيه و تحليل‌هاي جديد اعلام شد که فسيل متعلق به دوره ادياکاران رسما متعلق به يک حيوان است.

به گزارش آنا به نقل از sciencealert، چگونگي تکامل حيوانات روي زمين تا حدودي رمزآلود است. مي‌دانيم که اکثر نژادهاي حيوانات که امروز مي‌بينيم 541 ميليون سال قبل و در طي انفجار کامبرين پديدار شدند اما رکوردهاي فسيلي قبل از آن دوره پراکنده است.

اما اين بدين معنا نيست که در آن دوره هيچ حيواني وجود نداشته است. پيش از انفجار کامبرين، گروهي از موجودات عجيب و غريبي وجود داشتند که به طور کلي جانداران ادياکاران ناميده مي‌شدند. اما اين که اين موجودات دقيقا چه بودند يا چگونه در درخت زندگي جاي مي‌گيرند يک راز باقي مانده بود. حالا امکان دارد به پاسخ برخي از اين سوالات رسيده باشيم.

گروهي از محققان از دانشگاه کمبريج، آکسفورد، بريستول و سازمان زمين‌شناسي بريتانيا تائيد کردند که يکي از جانداران عجيب و غريب‌ و سمبليک ادياکاران، موجودي که به نام «ديکنسونيا»، به طور رسمي يک حيوان بوده است. اين امر نشان مي‌دهد که اين حيوانات قبل از انفجار کامبرين هم وجود داشته‌اند.

رنه هوکزما، از آکسفورد و سرپرست اين پژوهش، در اين باره توضيح داد: «ديکنسونيا متعلق به جانداران ادياکاران است. جانداران ادياکاران مجموعه‌اي از ارگانيزم‌هاي نرم‌تن بودند که تقريبا 580 تا 540 ميليون سال قبل در درياهاي جهاني زندگي مي‌کرده‌اند. با وجود اين که تقريبا 200 گونه متفاوت از اين جانداران وجود دارد، آنها هنوز مرموز و ناشناخته هستند چراکه تعداد انگشت‌شماري از آنها به ارگانيسم‌هاي زنده يا منقرض‌شده شباهت دارند. بنابراين اين موضوع که دقيقا چه چيزي بودند يا چگونه به ارگانيسم‌هاي امروزي مرتبط مي‌شوند، يکي از راز و رمزهاي قديمي ديرينه‌شناسي است».

جانداران ادياکاران گيج‌کننده هستند چون چيز ديگري مانند آنها وجود ندارد. در ابتدا گمان مي‌شد که آنها، حيوانات چندسلولي پيچيده يا چند ياخته‌اي باشند. توجيهات قبلي هرگز مناسب به نظر نمي‌آمدند چراکه ديکنسونيا شکل عجيبي دارد و شبيه به بيضي راه راه است.

ويژگي‌هاي ديکنسونيا براي اولين بار در سال 1947 توصيف شد و در آن زمان در دسته چتردريايي قرار گرفت. اين جانور با يک کرم، پوليپ و حتي يک قارچ نيز اشتباه گرفته شد.

اين حيوان چندين ويژگي مشترک با ارگانيسم‌هاي امروزي دارد. طبقه‌بندي جديد آن به عنوان حيوان براساس رشد اين جانور است. محققان تصميم گرفتند که اين بار با توجه به پروسه توسعه و رشد ديکنسونيا، آن را طبقه‌بندي کنند.

همانطور که مي‌بينيد بدن ديکنسونيا به بخش‌هاي مختلف تقسيم شده است. دانشمندان با شمارش و اندازه‌گيري اين بخش‌ها و قرار دادن آن دربرابر سن ارگانيسم، مدل کاميپوتري را خلق کردند که مي‌تواند نحوه رشد جانور در طي ساليان را ترسيم کند.

پژوهشگران همچنين دريافتند که اين موجود براي سال‌ها به طرف اشتباهي قرار گرفته است. البته اين بار اول نيست که چنين اتفاقي مي‌افتد. دو سال قبل، محققان متوجه شدند که يک فسيل متعلق به دوره پرکامبرين به صورت پشت و رو مطالعه مي‌شده است.

زباله‌هاي خانگي سوخت هواپيما مي‌شوند

هواپيمايي بريتيش ايرويز قصد دارد از زباله‌هاي خانگي براي توليد سوخت هواپيماهاي جت استفاده کرده و بدين شيوه در هزينه‌هاي خود به طور چشمگيري صرفه جويي کند.

به گزارش مهر، اين شرکت هواپيمايي با همکاري Velocys اين ابتکار عمل را اجرا خواهد کرد. «ولاسيس» از جمله شرکت‌هاي نوپاي فعال در حوزه انرژي‌هاي تجديدپذير است که فناوري خاصي را بدين منظور ابداع کرده است.

بريتيش ايرويز قصد دارد ميزان توليد آلاينده‌هاي زيست محيطي را در ناوگان خود تا سال 2050 به نصف کاهش دهد و از همين رو به دنبال استفاده از سوختي جديد به جاي بنزين در هواپيماهاي خود است.

همه ساله در انگليس صدها تن زباله توسط خانوارها توليد مي‌شود و مي‌توان آنها را به انرژي‌هاي تجديدپذير قابل استفاده در هواپيماها مبدل کرد. انواع پوشک بچه، ظروف غذاي پلاستيکي و جعبه و پوشش‌هاي شکلات نيز به همين منظور قابل استفاده است.

استفاده از بنزين به عنوان سوخت در هواپيماها تهديد مهمي براي حفظ سلامت کره زمين است و استفاده از روش جديد به کاهش 60 هزار تني توليد دي‌اکسيدکربن در سال منجر مي‌شود. اين روش همچنين به صرفه جويي 60 درصدي در مصرف سوخت منجر خواهد شد.

بريتيش ايرويز قصد دارد کارخانه‌اي به همين منظور احداث کند که سوخت تجديدپذير کافي براي تمامي پروازهاي اين شرکت به مقاصد سن خوزه و نيوارلئانز امريکا تامين کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته