جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/05/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2829

 به رغم تعطيلي موزه باغ فينکاشان
 باغ فين و حمام تاريخي آن براي بازديد عموم باز است  

کاشان - خبرنگار آفرينش
در پي انتشار برخي گزارشها در مورد تعطيلي باغ تاريخي فين، رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کاشان گفت: به رغم تعطيلي موزه ملي کاشان، باغ فين و حمام تاريخي آن براي بازديد عموم باز است.
غلامرضا حسني مقدم افزود: به دليل ساماندهي و مرمت، موزه باغ تاريخي فين موسوم به موزه ملي کاشان تا اطلاع ثانوي تعطيل است.
وي تصريح کرد: موزه ملي کاشان، تنها بخشي از مجموعه تاريخي باغ فين است و ساير بخشهاي اين مجموعه شامل باغ تاريخي و حمام هاي دوره صفويه و قاجاريه بروي گردشگران و بازديدکنندگان باز است.
به گفته وي، ساماندهي موزه ملي کاشان شامل اجراي سيستمهاي مکانيکال و الکتريکال، تجهيز مخزن و ساختمان اصلي موزه به سامانه اطفا» حريق، نصب دوربين هاي مداربسته و قفسه بندي اشيا» فرهنگي مخزن موزه از مهم ترين برنامه هاي عمراني ميراث فرهنگي کاشان است.
حسني مقدم خاطرنشان کرد: ساماندهي اموال و انجام مطالعات اشيا» اين موزه, بخش ديگري از اين طرح است که طي آن اطلاعات مربوط به اين اشيا» شامل نوع اثر، قدمت و .... ثبت مي شود.
وي تبديل اين موزه به مرکز تخصصي باستانشناسي را از جمله اهداف اين طرح برشمرد و گفت: با توجه به اينکه مي بايست فعاليتهاي زيادي براي تحقق اين طرح انجام شود، اجراي طرح زمان زيادي را به خود اختصاص خواهد داد.
موزه باغ تاريخي فين موسوم به موزه ملي کاشان در ضلع غربي باغ تاريخي فين واقع است.
باغ تاريخي فين با بيست و يکهزار و سيصد متر مربع وسعت، از برجسته ترين باغ هاي تاريخي ايران و نمونه بارز باغ ايراني به شمار مي رود.
اين باغ، بخشهايي همچون کوشک صفويه، حمام هاي تاريخي کوچک و بزرگ صفويه و قاجاريه ( قتلگاه اميرکبير)، خلوت کريمخاني، شترگلوي فتحعلي شاهي، اتاق شاه نشين، عمارت سر در ورودي و برج و باروي پيرامون باغ را در خود جاي داده است که در اين ميان، عمارت سر در ورودي شامل دو طبقه و مربوط به دوران صفوي مي باشد.
چشمه تاريخي سليمانيه فين که قدمتي همچون تمدن هشت هزار ساله سيلک دارد، آب مورد نياز ابنماها و باغچه اي اين باغ را تامين مي کند.
اين باغ که بناي اوليه آن به دوران پيش از اسلام برمي گردد در زلزله سال 982 هجري قمري به کلي ويران شد و باغ فعلي 120 سال بعد به دست شاه عباس صفوي بنا شد.
بناي فعلي موزه باغ فين نيز مربوط به عمارت موسوم به خلوت نظام الدوله، داماد ناصرالدين شاه است که در پي تخريب کامل عمارت قبلي، در سال 1336 خورشيدي بنا شده و به موزه اختصاص يافته است.
هم اکنون باغ تاريخي فين پذيراي گردشگران داخلي و خارجي و مسافراني است که در ميانه راه پايتخت به جنوب کشور، ساعاتي را به گردش و استراحت و لذت بردن از فضاي دل انگيز آن مي پردازند


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته