جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675

 اثبات قانون اول نيوتن با اسپينر در فضا 

 فضانوردان مستقر در ايستگاه فضايي بين‌المللي در اقدامي جالب با استفاده از اسپينر قانون اول نيوتن موسوم به قانون لختي يا اينرسي را مورد بررسي قرار دادند.

به گزارش بيتوته ، اين فيلم از سوي رندي برزنيک، فضانورد و فرمانده ايستگاه فضايي بين‌المللي، ارسال شده است. طبق قانون اول نيوتن تا زماني که به يک جسم نيرويي وارد نشود و يا برآيند نيروهاي وارد بر آن صفر باشد، تغييري در وضعيت آن بوجود نيامده و در وضعيت قبلي خود باقي خواهد ماند. به اين قانون اصطلاحا قانون لختي و يا اينرسي نيز مي‌گويند.

رندي برزنيک در توضيح اين فيلم نوشته است: «من نمي‌دانم چرخش اسپينر در فضا چقدر طول مي‌کشد، اما اين وسيله يک سوژه خوب براي آزمايش قانون اول نيوتن است».

نبود نيروي خارجي و اصطکاک و جاذبه اين امکان را به اسپينر مي‌دهد که تمام اجزاي آن با سرعت يکساني گردش کنند و تا زماني که نيرويي به آن وارد نشود، اين وضعيت ادامه پيدا مي‌کند. در اين آزمايش چهار فضانورد به کار با اسپينر و انجام حرکات چرخشي مي‌پردازند.

راندالف برسنيک که عضو ناسا است و تجربه انجام ماموريت با شاتل «آتلانتيس» را در سال 2009 در کارنامه خود دارد. وي همچنين سرهنگ خلبان نيروي دريايي آمريکاست و 49 سال سن دارد.

پائولو نسپولي که عضو آژانس فضايي اروپا است و پيش از اين در ماموريت «ناوگروه اعزامي 27/28» در ايستگاه فضايي بين‌المللي حضور داشته است. وي 60 ساله است و عضو ارتش ايتاليا نيز بوده است.

جوزف مايکل آکابا، فضانورد 50 ساله عضو ناسا است که اولين فضانورد اين سازمان با اصالت پورتوريکويي محسوب مي‌شود. وي يک معلم و متخصص در حوزه زمين‌شناسي است و با 50 سال سن سابقه، شش سال خدمت در نيروي تفنگداران دريايي آمريکا با درجه سرجوخگي را در کارنامه خود دارد. آکابا در سال 2012 در قالب ناوگروه اعزامي 31/32 به مدت چهار ماه به عنوان مهندس پرواز در ايستگاه فضايي بين‌المللي مشغول به خدمت بوده است.

مارک توماس وانده‌هي، سرهنگ دوم سابق ارتش آمريکا و استاديار فيزيک در آکادمي علوم نظامي ارتش آمريکا بوده است. وي اکنون 50 ساله است و حدود 11 سال است که در ناسا به عنوان مسئول برقراري ارتباط با ايستگاه فضايي بين‌المللي مشغول به کار بوده است و اين اولين ماموريت فضايي وي محسوب مي‌شود


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته