جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5684

 رئيس مجلس لاريجاني:
 سه قوه پيگير موضوع سپرده‌گذاران هستند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد که با پيگيري‌هاي انجام شده و پيشرفت‌هاي حاصل شده مطمئن هستم به سرعت مشکل سپرده‌گذاران با سرمايه‌هاي زير 200 ميليون توماني حل خواهد شد. پس اضطراب نداشته و مطمئن باشيد که سه قوه پيگير اين موضوع هستند.به گزارش ايسنا،علي لاريجاني در پاسخ به تذکر حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر در مورد وضعيت سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري به ارائه توضحاتي پرداخت.

وي توضيح داد: يک بار موضوع کاسپين با حضور رئيس بانک مرکزي در مجلس مورد بررسي قرار گرفت که تاکيد شد اين موضوع بايد حل شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: آقايان براي حل آن مشکل اين راهکار را در نظر گرفتند که از برخي اموال و دارايي‌هاي شرکت‌ها و موسسات مالي که در دستگاه قضايي توقيف شده است، استفاده کنند و بدهي‌هاي مردم را بپردازند.

لاريجاني يادآور شد: در همان زمان جلسات مختلفي برگزار شد تا براساس قوانين اين پول به مردم داده شود . همان زمان مشکل اين بود که اگر قوه‌قضائيه بخواهد پولها را بدهد بايد به يک نسبت به همه پرداخت شود. اين بدان معنا است که بايد دستگاه قضايي صبر مي کرد تا احکام صادر شود تا بتواند پول‌ها را به يک نسبت پرداخت کند. اين در حالي بود که سپرده‌هاي 95 درصد اعضاي صندوق زير 200 ميليون بود.

وي ادامه داد: بر اين اساس قرار شد راهي پيدا شود که با استفاده از اموال و دارايي موسسات مالي و اعتباري پول‌هاي سپرده‌گذاران زير 200 ميليون تومان پرداخت شود. اين موضوع به سازوکار شرعي احتياج داشت که در همان زمان بعد از بحث و بررسي در نهايت موضوع حل شد. قرار شد که براي اين موارد اموال و دارايي‌هاي شرکتها از توقيف قوه‌قضائيه خارج شده تا پول مردم پرداخت شود.

رئيس قوه مقننه ادامه داد: در اين فاصله يک‌سري از افراد به دادگاهي ديگر شکايت کردند مبني بر اينکه اموال آنها به اين وضعيت درآمده است. به همين دليل دادگاه حکم به مسدود کردن حساب‌ها داد. البته حکم اين دادگاه بدون اطلاع از پروسه و شرايط قبلي طي شده بود.

لاريجاني افزود: در چنين شرايطي مردم به دنبال برداشت از حساب‌ها براي رسيدن به پولشان بودند اما حساب‌ها مسدود شده بود. در نهايت قرار شد حساب‌ها باز شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: موضوع سپرده‌گذاران يکي از مواردي است که مستمرا و روزانه پيگيري مي کنيم تا مشکل حل شود. مطمئنم با پيشرفت حاصل شده به سرعت سپرده‌هاي زير 200 ميليون توماني پرداخت شود تا بعد از نوبت به مابقي برسد. يک مشکلي به وجود آمده که بايد به دنبال راه حل باشيم ما پيگير هستيم پس اضطراب نداشته باشيد و مطمئن باشيد که سه قوه پيگيري مي‌کنند.

لاريجاني در پايان تاکيد کرد: البته مخالف برگزاري جلسه غيرعلني با رئيس بانک مرکزي نيستم که تا در اين جلسه علاوه بر طرح موضوع سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري توضيحاتي درباره مشکلات ديگر بانکي داده شود؛ لذا دعوت مي‌کنيم.

حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر در توضيح تذکر خود خطاب به لاريجاني گفت: در موضوع سپرده‌گذاران شما از دولت خواستيد لايحه‌اي براي حل مشکل ارائه کنند اما اکنون مردم مستاصل شده، گرفتارند و به حرف رئيس بانک مرکزي اعتماد ندارند.وي افزود: ما در مجلس گزارش تخلفات بانک مرکزي ناظر به ماده 237 را تصويب کرديم که هنوز وضعيت آن مشخص نيست.

اين نماينده مجلس تاکيد کرد: آقاي لاريجاني شما گفتيد که خبر خوشي براي مردم و سپرده‌گذاران داريد. اگر جلسه‌اي گذاشتيد و پيگيري کرديد، بگوييد تا تکليف مردم مشخص شود. لازم است جلسه‌اي ديگر نيز با رئيس بانک مرکزي و وزير اقتصاد برگزار شود تا به سوالات جدي‌مان پاسخ داده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته