جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/08/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5690

 عجيب و جالب 

 نقش رنگ پوست دايناسورها در هنگام شکار

محققان دانشگاه بريستول با مطالعه فسيل يک دايناسور پردار، متوجه شدند که چگونه اين دايناسور کوچک از الگوهاي رنگي براي استتار استفاده مي‌کردند تا از دست شکارچيان فرار کنند.به گزارش ScienceDaily، دانشمندان با بازسازي الگوهاي رنگ‌آميزي دايناسور چيني به نام «سينوسورپتريکس»، نشان دادند که اين دايناسور پردار از انواع مختلف استتار براي اجتناب از شکار شدن توسط دايناسورهاي گوشتخوار بزرگ، مانند تي‌رکس، و در کمين نشستن براي شکار استفاده مي‌کرده است.

فيان اسميثويک، از دانشکده علوم زمين دانشگاه بريستول، در اين باره گفت: «اکثر افراد فکر مي‌کنند که دايناسورها، ديوهاي خاکستري رنگي از گذشته هستند اما بعضي از دايناسورها الگوهاي رنگ‌آميزي خاصي براي پنهان شدن از دست شکارچيان داشتند».

وي در ادامه افزود: «بينايي يکي ويژگي‌هاي بسيار مهم براي دايناسورها بوده است، بنابراين به وجود آمدن الگوهاي رنگ‌آميزي مختلف موضوع دور از ذهني نيست».اين الگوهاي رنگ‌آميزي به تيم پژوهشي اجازه داد تا محل سکونت اين دايناسور را پيدا کنند. اين دايناسور پردار 130 ميليون سال پيش در چين امروزي زندگي مي‌کرده است.

محققان با نقشه‌برداري از پراکندگي رنگ دانه‌هاي تيره پرهاي اين دايناسور، قادر به تشخيص برخي از الگوهاي رنگي خاص شدند. اين الگوهاي رنگ‌آميزي در حيوانات امروزي نيز ديده مي‌شود.الگوهاي رنگ‌آميزي اين دايناسور شامل يک نوار تيره رنگ اطراف چشم مي‌شود که شبيه به چشم‌بند راهزنان است؛ اين الگو در پرندگان امروزي نيز ديده مي‌شود که به آنها کمک مي‌کند تا چشم‌هايشان را از شکارچيان احتمالي پنهان کنند. دم اين دايناسور نيز نوارهاي تيره‌رنگ داشته است که به گفته متخصصان براي گم‌راه کردن شکارچي و طعمه استفاده مي‌شده است.

دکتر جيکوب وينثر، يکي از سرپرستان اين مطالعه، در اين باره گفت: «شايد دايناسورها به نظر ما عجيب‌وغريب باشند اما الگوهاي رنگ‌آميزي آنها بسيار شبيه به موجودات امروزي است. دايناسورها ديد بسيار قوي داشتند، شکارچيان حريصي بودند»

اين دايناسور کوچک الگوي سايه‌داري روي بدن خود دارد: قسمت پشتي تيره و قسمت شکمي روشن است. چنين الگويي باعث مي‌شود که بدن تخت‌تر به نظر برسد و حالت سه‌بعدي بدن را کاهش مي‌دهد. اين امر باعث مي‌شود که جانور در پس‌زمينه محو شود و تشخيص آن براي شکارچي سخت‌تر شود.

ساخت خودرو با زباله هاي اقيانوس

يک شرکت خودروسازي، اتومبيلي ساخته است که بخشي از آن از بازيافت زباله‌هاي اقيانوسي تهيه شده است.

به گزارش آنا، شرکت ولوو نسخه‌اي خاص از سري خودروهاي «V90 Cross Country» را رونمايي کرده است که اين خودرو به پاکسازي اقيانوس‌ها کمک مي‌کند. بخشي از خودور از زباله‌هاي بازيافتي اقيانوس ساخته شده است. همچنين بخشي از درآمد فروش آن به تامين سرمايه برخي برنامه‌هاي علمي رصد بهداشت درياها اختصاص مي‌يابد.

اين خوردو با توجه به مدل‌هاي فعلي اين شرکت ساخته شده و داراي چهار چرخ متحرک، شاسي‌هاي ساخته شده براي راحتي و کنترل هواي نامساعد است.

به گفته شرکت توليد کننده، وجه تمايز اين خودرو با بقيه خودروها ويژگي‌هايي مانند يک چراغ قوه جداشدني از بدنه و خروجي‌هاي برق است. همچنين فرش کف خودرو نيز از اکونيل ساخته شده است. اين ماده 100 درصد نايلون بازيافتي است که بخشي از آن از تورهاي ماهيگيري تهيه مي‌شود.

نور پيچشي سرعت انتقال اطلاعات را افزايش مي‌دهد

فيبر نوري کاربردهاي فراواني در صنعت‌هاي مختلف دارد اما اين فناوري هنوز داراي محدوديت‌هايي است.

به گزارش Engadget، انتقال داده از طريق سيم تنها نه تنها دسترسي کاربر را محدود مي‌کند بلکه سرعت انتقال داده را نيز کاهش مي‌دهد. حالا دانشمندان راهي پيدا کرده‌اند که سيم را به طور کلي از اين معادله خارج کنند و سرعت انتقال داده را نيز افزايش دهند.محققان راهي پيدا کرده‌اند که با استفاده از فوتون‌هاي پيچشي، سرعت و ميزان انتقال داده را افزايش دهند. بهترين ويژگي اين روش انتقال داده اين است که ديگر نيازي به سيم نيست و انتقال داده از طريف جريان هوا صورت مي‌گيرد.اگر نور را به هولگرام‌هاي مخصوص بتابانيد، فوتون‌هاي نوري به صورت زاويه‌داري شروع به حرکت مي‌کنند که اين امر به آنها اجازه مي‌دهد کدهاي اطلاعاتي بيشتري را حمل کنند. بنابراين تا وقتي که فاز و شدت نور درست باشد، به راحتي مي‌توانيد داده‌ها را در مسافت‌هاي طولاني نيز انتقال دهيد.تيم تحقيقاتي اين روش را در فاصله 2/5 کيلومتري در آلمان آزمايش کردند تا مطمئن شوند که انتقال داده از طريق هوا در محيط‌هاي شهري، جايي که ساختمان‌هاي بلند قادر به ايجاد اشفتگي در جريان هوا هستند، نيز جوابگو است.هنوز تحقيقات زيادي بايد انجام شود تا چنين شبکه بي‌سيمي قابل استفاده باشد. چگونه اين سامانه مي‌تواند به تعداد زيادي از مردم سرويس‌دهي کند؟ اگر باران ببارد يا برف بيايد، چه بلايي سر اين سامانه مي‌آيد؟ با وجود اين که اين تکنولوژي محدود به چالش‌هاي انتقال نور است اما مي‌تواند در شبکه‌هاي بي‌سيم نسل بعدي مفيد واقع شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته